Наш експерт – Елін Андрій Феліксович, лікар-хірург-проктолог вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент Медичної мережі «Добробут», Київ

За різними даними близько 30-50% людей старше 25 років страждають проктологічними захворюваннями. Ще близько 30% в тій чи іншій мірі відчували неприємні симптоми. При перших ознаках нездужання консультація проктолога і своєчасна діагностика проктологічної патології допоможуть запобігти важким захворюванням – від геморою до раку прямої кишки. Які симптоми мають стати приводом записатися на прийом до проктолога?

1. Біль в області заднього проходу і прямої кишки

Неприємні відчуття, дискомфорт, хворобливість в області заднього проходу під час ходьби, тривалого сидіння, постійні чи виникаючі періодично гострі або тупі ниючі болі. Також поява болю під час дефекації.

2. Виділення крові з прямої кишки

Фарбування туалетного паперу в червоний колір, поява крові на калі, прожилки слизу і гною на калових масах, сліди виділень із заднього проходу на білизні. Кожен з цих симптомів є важливою причиною звернутися до фахівця. У більшості випадків захворювання, що викликали кровотечі, не загрожують життю, якщо зайнятися їх лікуванням на ранній стадії. Разом з тим, відмова від візиту до лікаря збільшує число онкологічних хворих.

3. Запори і інші труднощі з випорожненням

Труднощі при спорожнені кишечника, часті запори, відчуття неповного звільнення після стільця або, навпаки – частий стілець, пронос, нетримання калових мас і газів, безпричинно рідкий стілець, помилкові позиви до дефекації, а також чергування станів запорів і рідкого стільця. Такі симптоми в подальшому можуть призвести до розвитку захворювання і необхідність операції.

4. Хворобливе утворення в області заднього проходу

Поява після дефекації припухлості або округлого утворення з анального отвору. При геморої ускладнення наступають раптово, без попередження, і якщо гемороїдальний вузол став напруженим, твердим і різко болючим або з вузла розвинулася кровотеча, до лікаря проктолога слід звернутися негайно! Поява хворобливого утворення може з’явитися першою ознакою розвитку гострого гнійного запалення (парапроктиту), що потребує невідкладного втручання.

 Проктологічні захворювання

У післяпологовому періоді у жінок геморой – досить поширена проблема. Типовими ранніми симптомами цієї хвороби є свербіж, дискомфорт в анальній області, болючість при дефекації, слизові, а потім і кров’янисті виділення з прямої кишки. Не бійтеся звернутися до лікаря, ефективне лікування геморою можливо і при годуванні груддю.

5. Травма аноректальної області і естетична зміна зони промежини і заднього проходу

Сторонні тіла в прямій кишці. Удари, порізи та інші ушкодження області заднього проходу з порушенням цілісності шкірних покривів і слизових оболонок або без нього. Поява в зоні кондилом, папілом, бахромок, тріщин. У випадку, якщо виявлені шишки або ущільнення в задньому проході, можливе попадання в пряму кишку сторонніх тіл, які не можуть вийти назовні природним шляхом. Не слід намагатися самостійно витягти їх, так як при цьому велика ймовірність пошкодження ніжної слизової оболонки і виникнення запального процесу. Краще відразу зверніться до лікаря.

Проктологічні захворювання простіше попередити, ніж вилікувати. Якщо ви виявили у себе хоча б один з перерахованих симптомів, відкиньте зайву сором’язливість, відмовтеся від самолікування і своєчасно зверніться до проктолога. При необхідності лікар проктолог обстежує вас і призначить ефективне лікування, не порушуючи вашого звичного способу життя. В іншому випадку все одно доведеться записатися до фахівця, але вже на більш пізніх стадіях хвороби, з більшою ймовірністю ускладнень і необхідністю хірургічного втручання.

Згідно американської та європейської програми профілактики раку прямої (товстої) кишки, обов’язковий візит до проктолога потрібно нанести в 40 років, а після 50 слід регулярно проводити колоноскопію. Такий жорсткий підхід до профілактики цілком виправданий, адже на ранніх стадіях онкозахворювання може нічим себе не проявляти. Не забувайте піклуватися про своє здоров’я!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІДМІННОСТІ ГЕМОРОЮ І АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

ЯК ЛІКУЮТЬ ГЕМОРОЙ?

ПРОКТИТ – ХВОРОБА ТОВСТОЇ КИШКИ