Кишкова непрохідність – важкий стан, який, при неадекватному лікуванні, може закінчитися летальним результатом.

Кишкова непрохідність – це порушення проходження калових мас і кишкових соків по товстому кишечнику. Виділяють повну і часткову кишкову непрохідність, а за течією порушення може бути гострим і хронічним.

По механізму розвитку порушення прохідності товстого кишечника може мати механічний або динамічний характер. При динамічній непрохідності механічні перешкоди для проходження калових мас відсутні. У даному випадку непрохідність розвивається в результаті припинення кишкової перистальтики.

У медичній практиці набагато частіше доводиться зустрічатися з механічною непрохідністю товстого кишечника, зумовленою наявністю перешкоди в тому чи іншому відділі товстої кишки. При цьому варто відзначити, що чим вище по ходу кишкового тракту розташовується перешкода, тим важче протікає непрохідність.

Симптоми гострої кишкової непрохідності

Для гострої кишкової непрохідності характерна наступна клінічна картина:

  • Сильні болі в животі. Біль є найбільш ранньою і постійною ознакою порушення кишкової прохідності. Як правило, характер болю є переймоподібним, який виникає раптово, в будь-який час доби. Поява больових відчуттів ніяк не пов’язана з прийомами їжі. Больові напади виникають при перистальтичних вільних і тих, які повторюються приблизно кожні 10-15 хвилин, не маючи конкретної локалізації. Коли мускулатура кишечника втрачає свої енергетичні запаси, настає період декомпенсації і біль починає носити постійний характер. При прогресуванні захворювання гострий характер болів стихає приблизно на 2-3 добу. У разі паралітичної кишкової непрохідності больові відчуття є тупими, розпираючими і носять постійний характер.
  • Затримка стільця і ​​газів. Затримка стільця є ранньою ознакою непрохідності кишечника низького характеру. У разі високої непрохідності на початку хвороби (а також при впливі лікувальних процедур) стілець може з’явитися. Кров’янисті виділення, що з’являються при інвагінації можуть ввести лікаря в оману, і гостра кишкова непрохідність приймається за дизентерію.
  • Нудота і блювання. При гострому порушенні прохідності кишечника блювота може виникати багаторазово і носити виснажливий характер. У разі механічної непрохідності, блювота має тим більш виражений характер, чим вище розташовується перешкода калових мас по ходу кишечника. На початку захворювання блювота є рефлекторною, а потім (внаслідок інтоксикації) стає центральною.
  • Здуття живота і його асиметрія. Якщо при паралітичній непрохідності здуття, як правило, рівномірне, то при механічному порушенні прохідності здуття носить обмежений характер.

При порушенні прохідності кишечника загальний стан хворого протягом 2-3 діб може бути задовільним. На початку захворювання, як правило, відзначається деяке почастішання пульсу. При погіршенні стану можливий розвиток тахікардії, при якій пульс може досягати 120 ударів на хвилину. У міру прогресування захворювання, як правило, спостерігається зниження артеріального тиску. Температура тіла, як правило, залишається нормальною.

Симптоми часткової кишкової непрохідності

У разі часткової кишкової непрохідності рух калових мас і газів по окремій ділянці товстої кишки сповільнюється, а просвіт звужується. Як правило, такого роду порушення носять динамічний характер, тобто пов’язані з порушенням роботи м’язового апарату стінки кишечника, наприклад при спазмах і паралічах.

У даному випадку просвіт частини товстої кишки перекритий не повністю, що дозволяє каловим масам долати перешкоди і просуватися до прямої кишки.

Характерним симптомом часткової кишкової непрохідності є здуття, больові відчуття (можуть мати різну вираженість, зазвичай, менш інтенсивні, ніж при гострій непрохідності), нудота і блювота. Якщо повна непрохідність товстого кишечника протікає з відсутністю стільця, то при частковій непрохідності відзначаються мізерні рідкі виділення.

Періоди часткової закупорки просвіту кишечника можуть змінюватися періодами вирішенням у вигляді діареї. У даному випадку з’являються рясні рідкі калові маси, що володіють смердючим, гнильним запахом.

Через труднощі розпізнавання кишкової непрохідності лікування нерідко є запізнілим, що суттєво погіршує прогнози, зокрема при гострій кишковій непрохідності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
РЕКТОСКОПІЯ

УСКЛАДНЕННЯ ГЕМОРОЮ

ЩО НЕ ЛЮБИТЬ ГЕМОРОЙ?