Багато хто з нас звикли засинати в навушниках. А що? Заспокійлива музика перед сном допомагає розслабитися, навіває приємні думки і спогади. Але чи дійсно це корисно? Що про це думають вчені, читайте в цій статті.

Музика для сну: в пошуках ліків від безсоння

В сучасному світі не так-то просто досягти успіху, якщо спати необхідні 8 годин. Ось і виходить, що ми як може урізуємо короткі години сну, щоб не відставати від інших. І якщо продуктивність від цього не страждає (її завжди можна підвищити з допомогою чергової чашки кави), то здоров’я не стає міцнішим. Але головне, що і після надскладного дня заснути буває не так-то просто. А в боротьбі з безсонням всі засоби хороші. Хтось біжить за склянкою теплого молока з медом або проробляє фокуси з онлайн-засобами, а хтось просто натискає на «play».

Існує навіть спеціальна музика для сну. Наприклад, британський композитор Макс Ріхтер написав восьмигодинну колискову під назвою Sleep, яка призначена для прослуховування уві сні. Дуже амбітно, але чи це дійсно здатне поліпшити якість сну?

Музика для сну

Музика перед сном і уві сні: за і проти

Більшість досліджень з вивчення впливу музики на сон переповнені методологічними помилками.

По-перше, вони часто не корелюють з об’єктивними показниками сну: люди думають, що вони добре відпочили, але насправді це не завжди так. Якщо ви швидко заснули і не прокидалися вночі, це не означає, що сон був на 100% якісним. Потрібно враховувати серцебиття, частоту дихання, тиск та інші показники фізичного стану людини. По-друге, багато вчених просто забувають про контрольні групи, з якими можна порівняти отримані результати. А ті висновки, які ґрунтуються на всіх цих даних, часто бувають дуже суперечливі.

Наприклад, дослідники з Інституту поведінкових наук у Будапешті (Угорщина) в грудні 2007 року опублікували результати експерименту, які підтверджують ефективність музичної терапії. Після вивчення якості сну декількох груп студентів, вони з’ясували, що прослуховування музики перед сном і уві сні (так як більшість студентів не виймали навушники всю ніч) зменшує порушення симпатичної нервової системи, знижує кров’яний тиск, нормалізує биття серця і дихання. Але через кілька місяців в Міжнародному журналі з психофізіології були опубліковані результати ще одного дослідження, в якому будь-який вплив музики на сон взагалі заперечується.

Так кому ж вірити? Що ж, нещодавно мета-аналіз 10 рандомізованих досліджень, проведений співробітниками відділу серцево-судинної хірургії Пингджингской лікарні в Китаї, повідомив про позитивний ефект музичної релаксації для поліпшення сну. Хоча самі автори виступають проти однозначного висновку і планують додаткові дослідження.

Третя фаза сну

Ви майже не почуєте музика для сну

Сон – це стіна між свідомістю і підсвідомістю, так чи може музика для сну пробитися крізь цю стіну? Однозначної відповіді немає.

Під час сну ми подорожуємо з альтернативної реальності, створеної на основі наших внутрішніх переживань та переробленої за день інформації. І якщо, засинаючи, ви включите твір Ріхтера, то почуєте тільки те, що встигнете в перші фази сну. Анітрохи не применшуючи таланту композитора, все ж зазначимо, що більше 7 годин його праць не доберуться до мети: перша фаза сну хоч і повторюється, але триває лише кілька хвилин.

Мелодія може допомогти вам налаштуватися і заснути, але це все. Вже скоро ваш мозок включить режим «сон»: задіює тета-хвилі, які через 10 хвилин віднесуть вас у світ мрій. І цей світ мозок буде ретельно оберігати від будь-яких новин ззовні: продуковані ним K-комплекси «сонні веретена» заблокують будь-яку інформацію. Це друга фаза сну, під час якої ви вже нічого не чуєте. Так, кора головного мозку продовжить отримувати звуки, але гіпоталамус – центр обробки інформації – зупинить сигнал, перш ніж твір зможе викликати якісь спогади чи почуття.

Друга фаза триває близько 20 хвилин. Потім в силу вступають дуже повільні і організовані дельта-хвилі, які переносять вас в третю фазу сну – стан майже повної відстороненості від зовнішнього світу. Це триває близько півгодини, а потім ви повертаєтеся назад в більш легкі стадії сну. Вже скоро ви зможете знову чути колискову. На цей раз музика для сну досить голосно зазвучить для сонного організму, не виключено, що ви прокинетеся. Але найчастіше вона залишається лише якимось не пов’язаним з реальністю об’єктом.

Потім цикл сну буде починатися спочатку, включаючи, то вимикаючи мелодію всередині вас. З кожним новим колом найглибша його фаза буде збільшуватися, і більшу частину ночі ви проведете всередині власного всесвіту, де немає місця для музики як такої. Повертаючись до Ріхтера, в цілому, з восьми годин ви зможете прослухати лише 40-60 хвилин композиції, якою б корисною вона не була.

Музика перед сном