За оцінками психологів, багато геніальних особистостей в дитинстві демонстрували ознаки аутизму. Чи означає це, що аутисти – потенційні генії?

Загадковий аутизм

Не дивлячись на те, що діагноз «аутизм» ставиться все більшій кількості дітей у світі, це захворювання досі залишається досить загадковим. Точні причини його розвитку, критерії діагностики та методи лікування невідомі. Аутизмом прийнято називати важку аномалію психічного розвитку дитини, яка супроводжується порушенням контакту з оточуючими, замкнутістю, емоційною холодністю, обмеженими інтересами і повторюваними діями. Якщо ці ознаки і симптоми виражені менш яскраво, говорять про розлади аутистичного спектру. Захворювання проявляється в дитячому віці (до трьох років). У міру дорослішання симптоми аутизму часто згладжуються, але комунікативні та соціальні проблеми, як правило, залишаються.

Точний відсоток одужання невідомий, як немає і точних статистичних даних про захворюваність. Більшість оглядів показує, що симптоми та ознаки аутизму виявляються у 1-2 людей з 1000, а розлади аутистичного спектру – приблизно у 6 осіб з 1 000. Разом з тим, в останньому випадку цифра може бути вищою через брак даних. Нерідко недосконалість діагностики призводить до того, що дітям-аутистам ставлять діагноз «шизофренія».

Генії з ознаками аутизму

Складно прогнозувати розвиток дитини з ознаками аутизму. Результати нечисленних досліджень на цю тему показують, що більшість особливих дітей стають особливими дорослими і в тій чи іншій мірі потребують опіки. Разом з тим, історія показує, що такі люди здатні добиватися успіхів у професійній діяльності або навіть стають геніями. І це не дивно – адже «зірки» своєї справи і генії – теж особливі люди.

До обдарованих особистостей, які в певний період свого життя демонстрували аутичні риси, прийнято відносити Леонардо да Вінчі, Моцарта, Ван Гога, Альберта Ейнштейна, Ісаака Ньютона, Білла Гейтса, Вірджинію Вульфа, Боба Ділана і багатьох інших відомих людей. Принаймні, на це вказують епізоди з їхніх біографій, особливості поведінки або способу життя. Чим більше стає відомо про симптоми цього спектру захворювань, тим довше стає список.

Швидше за все, не варто називати всіх аутистів потенційними геніями. Можливо, ця гіпотеза сформульована для того, щоб заспокоїти батьків цих незвичайних дітей. Хоча деякі особливості захворювання можуть допомогти цим людям добитися успіху в житті. Не виключено, що здатність аутистів специфічно сприймати світ дає їм певні переваги в творчому розвитку, у створенні оригінальних ідей. Безумовно, важливо в якому оточенні росте дитина з аутизмом або відхиленнями аутистичного спектру.

Шлях від аутизму до геніальності

Діти з аутизмом сприймають реальність не так, як інші люди: вони по-іншому бачать, чують і відчувають навколишній світ, предмети, звуки, інших людей. Їх мозок сприймає все фрагментарно і спотворено. Наприклад, вони можуть не відрізняти людський голос від інших звуків, але реагувати на шум машини на вулиці; відчувати неприязнь від дотику до м’яких предметів і з радістю доторкатися до колючих. У дітей з аутизмом часто бувають спалахи люті і агресії, в тому числі, по відношенню до себе. Всі можливі дивацтва цих дітей поки не вивчені. Вони можуть подовгу кружляти на одному місці, багато разів повторювати одне і те ж питання, акуратно вибудовувати в ряд предмети – загалом, поводяться не так, як їх однолітки. Деякі з них так і не оволодіють промовою. І в той час як одні аутисти відстають у розумовому розвитку, в інших розвивається досить високий інтелект і феноменальна пам’ять, а от розуміння емоцій дається дуже складно. У деяких виявляється інтерес до музики, танців, або помічається здатність до складання мозаїки, інтерес до механічних предметів, чисел, букв.

Разом з тим, здатність довго повторювати одноманітні рухи і загострювати увагу на який-небудь деталі може допомогти дитині-аутисту докладно вивчити предмет, який його цікавить. Закритість як би допомагає йому сфокусуватися тільки на цій темі або предметі. Ось чому рано чи пізно він здатний досягти певних успіхів у творчості чи науці.

Якщо для розвитку дитини-аутиста створена певна середа (тиха обстановка, емоційно-психологічний комфорт, почуття захищеності, впевненості в собі), то поступово він вчиться використовувати свій слух і зосереджуватися на зовнішніх звуках, на які більшість з нас не звертає уваги. Аутист не зациклюється на загальновідомій інформації, а має своє уявлення про світ. Можна припустити, що коли-небудь ці особливості допоможуть йому знайти відповідь на важливі питання або зробити новий геніальний винахід.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
УКРАЇНСЬКІ АУТИСТИ ЗМОЖУТЬ ВЧИТИСЯ ПО-НОВОМУ

В ЛЕЧЕНИИ АУТИЗМА ПОМОГУТ ПРОБИОТИКИ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News