Здавалося б, літо самому розпалі, а вас турбує нежить, кашель і загальна слабкість. І звідки взялася застуда! Чому ми схильні хворіти в теплу пору року, які віруси відмінно пристосувалися до спеки і як не зіпсувати собі відпустку застудою?

Яким вірусам жара нестрашна: «літні» і «зимові» віруси

Ризик застудитися не обмежується холодною погодою. Медики постійно фіксують зростання кількості пацієнтів з симптомами ГРВІ, в тому числі в літню пору. Але ми звикли вважати, що небезпека «підхопити застуду» велика тільки в холодну погоду і не замислюємося, що кількість вірусів влітку не сильно зменшується.

Більш того, деякі «промишляють» саме влітку. До таких висновків зовсім недавно прийшли британські вчені. «Деякі віруси і бактерії застуди особливо поширені в літній час – і вони не тільки викликають типові симптоми застуди, але також можуть стати причиною нудоти і блювоти. Як правило, зимові та літні застуди викликаються різними вірусами. Через епідемію в холодні пори року відповідальні риновіруси людини, які є найбільш поширеними з понад 220 тис різновидів вірусів, що викликають ГРВІ. Літня застуда, швидше за все, буде викликана ентеровірусною інфекцією, »- стверджує Джон Оксфорд, почесний професор вірусології в Лондонському університеті Королеви Марії.

Будь-який тип вірусу здатний викликати легкі симптоми застуди, які не тривають довше тижня. Проте, істотною відмінністю є те, що зимові застуди, викликані риновірусами, обмежуються верхніми дихальними шляхами – носом, носовими проходами і горлом. У той час як ентеровіруси можуть вплинути і на роботу шлунково-кишкового тракту.

Поки вченим не ясно, чому різні типи вірусів викликають застуду в різні пори року. Однак, існує теорія, що більшість риновірусів вироджуються і втрачають силу від сильного літнього сонця, а ось ентеровірусам сонце – не перешкода, вони більш стійкі до ультрафіолетового випромінювання. Для деяких з них навіть простіше виживати в сухих умовах літа.

Зимові віруси поширюються набагато швидше при температурі нижче 37 ° С, тому вони не прагнуть пробиратися в ті частини людського тіла, де температура вище, а зупиняються в верхніх дихальних шляхах.

А ось «літнім» вірусам ніщо не заважає проникати глибше в організм. Вони здатні виживати навіть в кислому середовищі, тому ентеровіруси прекрасно себе почувають в шлунку, чого не скажеш про людину, яка страждає від літньої тривалої застуди.

З чим влітку легко сплутати застуду

Зазвичай з настанням спеки розлад шлунка списують на харчові отруєння. Якщо вже зовсім погано, такий стан можуть прийняти за кишковий грип (насправді його викликають ротавіруси).

Ще один варіант пояснення: сінна лихоманка (алергічний риніт). Багато людей роками шукають алергени, не вірячи, що вони можуть застудитися влітку. Явний показник: якщо соплі зелені або жовті, це може говорити тільки про застуду, про наявність білих кров’яних клітин, які атакують вірус. При алергічному риніті виділення з носа прозорі.

Ускладнення літньої застуди

Звідки беруться симптоми літньої застуди

Застуда влітку – підступна річ: ви можете цілий день гуляти по місту, насолоджуючись теплом і відчувати себе чудово. А на ранок прокинутися розбитим і хапатися за носовичок. Не всі знають, що самі неприємні симптоми застуди – результат не шкідництва вірусу, а атаки на нього вашої власної імунної системи. І тільки коли організм починає воювати з вірусом за допомогою хімічних речовин і особливих клітин-вбивць, розвивається нежить, чхання, кашель, головний біль, підвищується температура. Саме тому симптоми застуди майже однакові при різних збудниках хвороби.

Кровоносні судини теж розширюються не для того, щоб викликати набряк, від якого закладає ніс і важко дихати. Це – всього лише побічний ефект. Розширюються ж судини, щоб швидше доставляти імунні клітини в «вогнища лиха», швидше за знищити вірус.

Причина, по якій застуда впливає на наше почуття запаху, теж проста. Інфекції верхніх дихальних шляхів – нежить при застуді – перешкоджають проходженню молекул запаху від носа до рецепторів в головному мозку. Але імунна система теж не збирається здаватися і … ми чхаємо: таким чином організм самоочищається від небажаних гостей.

У більшості випадків імунітету вдається швидко і ефективно перемогти простуду, і вже через тиждень ми знову готові бавитися і їсти морозиво. І все ж, хотілося б попередити про рідкісні, але ймовірні випадки ускладнень ентеровірусної інфекції.

Ускладнення літньої простуди

Той же професор Джон Оксфорд радить всім і кожному, хто не зміг уникнути літньої застуди і вона затягнулася, а також супроводжується високою температурою або висипом, негайно звернутися до лікаря. З ентеровірусами жарти погані: вони можуть привести до серйозних ускладнень, наприклад, вірусного менінгіту (менш небезпечного хоча як і раніше потенційно серйозної форми) і сепсису. До останнього більш схильні новонароджені.

А з тієї причини, що ентеровіруси можуть пробратися в шлунок і стати каталізаторами проблем травного тракту, літня спека може виявитися набагато гіршою за зимові холоди.

Проте, в цілому, симптоми і ускладнення від застуди схожі і профілактика не завадить в будь-який час року.

застуда влітку

Профілактика застуди влітку

Хоча обидва типи вірусу, як правило, поширюються повітряно-крапельним шляхом, ентеровірусну інфекцію можна підхопити і при рукостисканні з інфікованою людиною.

«Не слід мити руки в жарку пору холодною водою. Краще прийняти прохолодний душ, але коли мова йде про гігієну і профілактику вірусних захворювань, допоможуть тільки мило і гаряча вода, ” – розмірковує Пола Гріффітс – професор вірусології в Університетському коледжі в Лондоні.

Під час подорожей або просто прогулянок, добре б мати при собі антибактеріальний спрей або, незамінний атрибут спекотного дня, – вологі серветки. Ці, здавалося б, дріб’язкові речі здатні зупинити застуду і вберегти від її наслідків.

Оскільки ентеровіруси передаються не тільки повітряно-крапельним шляхом, а й можуть перебратися з побутових речей, щоб застуда не застала зненацька, варто подбати про часто використані речі. Слабкий розчин хлорного вапна на ура справляється зі збудниками, але не дуже приємно пахне. Для дезінфекції телефону, дверних ручок та інших речей, яких ви регулярно торкаєтеся, можна використовувати ті ж антибактеріальні засоби або спирт (він швидко випаровується, не залишаючи запаху).

Якщо у дитини є симптоми застуди, допоможіть їй підтримувати гігієну, що б велелюбне чадо не заразило всіх інших. Обнімашки і пригортання варто відкласти до повного одужання.

Застуда в спеку

Хороша новина в тому, що дорослі, дійсно, рідко хворіють на застуду влітку, частіше подібне трапляється з дітьми. У них вже є імунітет до найпоширеніших збудників хвороби. Але вірусів застуди багато, а деякими треба інфікуватися кілька разів, щоб нарешті не піддаватися їм. Так що ризик завжди залишається …

Але навіть якщо у вас сильний імунітет, це не означає, що всі ваші друзі і колеги можуть похвалитися тим же. Професор Джон Оксфорд радить не хизуватися, взяти лікарняний і не йти на роботу при застуді. Ви ж не хочете зіпсувати передвідпускний або просто літній настрій не тільки собі, а й іншим?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАСТУДА ПРОЙШЛА, КАШЕЛЬ ЗАЛИШИВСЯ

ГРИП ТА ЗАСТУДА: 10 МІФІВ

СПОРТ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ – КОРИСТЬ ЧИ ШКОДА?