Дрібних тварин хом’яків, папуг і черепах прийнято вважати безпечними і «гігієнічними». Це про хвороби собак і кішок більшість з нас чули. Але виявляється, кімнатні вихованці теж можуть нести приховану загрозу для безтурботних господарів.

Черепахи і сальмонельоз

У середині 2000-х Україна захлеснула мода на черепах. Невибагливі плазуни мирно живуть в тераріумах, час від часу виходять на прогулянку по кімнаті, не конфліктують з кішками, собаками і дітьми. Словом, ідеальні тварини для людей, що цінують тишу і спокій.

У великих містах продавці черепах часто збувають товар в людних місцях, розраховуючи на людську жалість і схильність до спонтанних покупок: поки ви розглядаєте черепашок, які зворушливо плазують в контейнері, розвідник детально пояснить, як легко за ними доглядати. При цьому він напевно не скаже, що маленькі черепахи є рознощиками сальмонельозу, який особливо небезпечний для дітей, вагітних жінок і людей похилого віку. Саме тому в США ще в 60-х заборонили продавати черепах з довжиною панцира менше 10 см, запобігши таким способом близько 100 тисяч випадків сальмонельозу в рік.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Сальмонельоз гостра кишкова інфекція, яка хоча і не триває довше тижня, але може неабияк вимотати людину рясною блювотою, діареєю, сильними болями в животі, високою температурою і запамороченням. При цьому у черепах бактерії сальмонели ніяких проблем не викликають, тому розпізнати переносника захворювання у вас не вийде.

Рекомендації: щоб не стати жертвою сальмонельозу, не купуйте черепах у випадкових продавців, не купайте їх в кухонній мийці, ретельно доглядайте за тераріумом, а після контакту з твариною мийте руки з милом.

Сальмонельоз від черепах

Папуги і орнітоз

За даними ВООЗ, попугайна хвороба (орнітоз) стає причиною 10% випадків гострої пневмонії у дітей. Дорослих інфекція також не щадить, викликаючи підвищення температури до 40 C, озноб, сухий кашель і біль у м’язах. До слова, захворювання зустрічається не тільки у папуг, але і у канарок, голубів, качок і індичок.

Якщо через 1-2 тижні після придбання здорової на вигляд птиці у мешканців вашого будинку з’явилися симптоми, що нагадують грип, слід перевірити її послід на наявність бактерій Chlamydophila Psittaci.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Діагностувати орнітоз у людини можна за допомогою аналізу мокроти. Якщо зооноз підтвердиться, вам призначать антибіотики, і вже через тиждень ви відчуєте себе краще. Птахи ж найчастіше гинуть через 8-10 днів після зараження.

Рекомендації: якщо стан здоров’я папужки викликає у вас сумніви, прибирайте клітку в рукавичках і респіраторі. Птах підбадьорився і став безтурботно цвірінькати на жердині? Швидше за все, і у нього, і у вас все буде в порядку.

Орнітоз від папуг

Хом’яки і лімфоцитарний хоріоменінгіт

Одна з найбільш небезпечних вірусних інфекцій, якою може нагородити людину домашній хом’як лімфоцитарний хоріоменінгіт. Заразитися можна через послід хомячат, в організмі яких вірус живе до 12 тижнів, після чого нейтралізується під впливом антитіл. При цьому у тварин інфекція помітних симптомів не викликає, а от для дитини може закінчитися важким менінгітом або енцефалітом.

Рекомендації: щоб уникнути непотрібного ризику, не поспішайте купувати своїй хомячисі пару для розмноження, а вибираючи дитині пухнастого домашнього вихованця, не купуйте тварину, якій ще не виповнилося 3 місяці.

Хвороби від хом'яків

5 правил, які вбережуть від зоонозних інфекцій

1. Перш ніж забрати тварину в будинок, покажіть її ветеринару і не шкодуйте грошей на всі рекомендовані щеплення. Так ви збережете не тільки здоров’я домашнього улюбленця, а й своє власне.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

2. Складно зберігати спокій, спостерігаючи за кошеням, щеням або пухнастою шиншилою. Проте, контролюйте себе і не кидайтеся цілувати вихованця: через слизову оболонку рота і носа можна заразитися орнітозом, токсоплазмозом і гельмінтозом.

3. Більшість зоонозів поширюється через фекалії зараженої тварини, тому прибирайте клітки, тераріуми і лоточки тільки в одноразових рукавичках.

4. Уважно стежте за самопочуттям в перші тижні після придбання нової тварини. Якщо у вас з’явилася температура або збільшилися лімфовузли, на прийомі у терапевта не забудьте розповісти, що недавно завели домашнього вихованця.

5. Випускаючи гризунів з клітки, не дозволяйте їм вільно розгулювати по м’яких меблям. Під час прогулянки вони активно мітять територію, тому інфекція може поширитися по всьому будинку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СКАЗ ВІД УКУСІВ ТВАРИН – ПРАВДА І НЕПІДТВЕРДЖЕНІ ФАКТИ

МІФИ І ФАКТИ ПРО ВОШІ

5 ХВОРОБ, В ЯКІ НІХТО НЕ ВІРИВ