Сказ – захворювання, від якого щорічно гине близько 50000 людей. Якщо вчасно не провести вакцинацію, то хворий гине через серйозні порушення в організмі, викликані вірусом сказу.

По суті

Сказ є інфекційним захворюванням, яке викликається вірусом сказу. Ця інфекція викликає запалення головного мозку (енцефаліт) у тварин і людей. Вірус може передаватися зі слиною при укусі зараженої тварини.

Існує багато міфів про цю хворобу, які активно тиражуються навіть у засобах масової інформації, вводячи в оману читачів. Ми спробуємо розвіяти деякі з них.

Міф: Небезпечні для людини тільки «божевільні» тварини

Багато хто вважає, що заразитися сказом можна тільки від тварини, яка вже неадекватно поводиться. Це не так. Небезпека може ховатися в будь-якій тварині, навіть у вашому домашньому вихованці. У цьому зв’язку до лікаря потрібно йти відразу після укусу будь-якої тварини.

На жаль, за зовнішніми ознаками визначити, чи небезпечна тварина для людини, неможливо. Справа в тому, що вірус може знаходитися в слині тварини за кілька днів до появи перших симптомів. Тобто, тварина може поводитися цілком адекватно, але бути зараженою.

Сказ

Міф: звіра, який напав потрібно знищити

Це не так. Тварину, яка вас вкусила, потрібно постаратися залишити в живих, оскільки лікарям належить перевірити, чи хворіє вона на сказ. Наприклад, якщо вас вкусила собака, яка гуляла з господарем, то потрібно обов’язково взяти контакти господаря. Карантин, в період якого стежать за поведінкою тварини, становить 10 днів. Якщо з твариною все добре, то курс ін’єкцій слід припинити.

У випадку, коли на вас напала дика тварина (найчастіше – під час полювання), то в такому випадку тварину дійсно краще вбити. При цьому тіло потрібно відвезти ветеринарам.

Сказ у тварин

Міф про 30 уколах в живіт

Цим міфом часто лякають дітей, щоб ті не підходили до бродячих собак. В даний час ніяких 30 уколів від сказу не існує. Вакцинацію сьогодні проводять 5-6 уколами в плече.

Якщо вас вкусила тварина, то насамперед потрібно обробити рану, після чого якомога швидше звернутися до медичного закладу, де вам повинні ввести антирабічну вакцину. Перший укол роблять у день укусу, а потім уколи роблять в 3, 7, 30 і 90 день.

Приблизно 6 місяців після такої вакцинації хворому не рекомендується перевтомлюватися, пити спиртне, купатися у водоймах і займатися спортом.

Сказ

Міф: Сказ можна вилікувати

Сказу дійсно можна уникнути, але тільки в тому випадку, якщо вчасно провести вакцинацію. Але якщо цього не зробити, то з упевненістю можна сказати, що сказ призведе до смерті. Інкубаційний період для сказу становить від 10 до 90 днів, рідко – до 1 року.

Цікавий факт

До 2005 року медицина вважала сказ невиліковною хворобою. Врятувати від цієї патології може тільки своєчасна вакцинація. Проте в 2005 році вперше в історії був зафіксований випадок лікування від сказу на стадії появи симптомів. Першою пацієнткою, яку вдалося вилікувати від сказу без вакцинації, стала підліток з США Джина Гіс. Дівчину ввели у штучну кому, після чого їй ввели спеціальні препарати, що стимулюють імунітет. Вже до 2012 року від сказу вдалося вилікувати 5 пацієнтів з 37, яким застосовувався новий метод лікування.