За даними ООН, в Україні найнижчий рівень вакцинації в світі. В цьому році МОЗ прийняла всі необхідні міри, щоб досягти 95%-го рівня вакцинації, у порівнянні з 30% в минулому році.

Гепатит В

Гепатит В

Гепатит В – потенційно небезпечна для життя інфекція, що вражає печінку. Вірус гепатиту В збільшує ризик смерті від цирозу або раку печінки. Однак, ще у 1982 році з’явилася вакцина, яка дає 95-ти відсоткову гарантію попередження інфекції і розвитку хронічного захворювання або раку печінки. Вірус передається у результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.

За оцінкою українських епідеміологів в 2016 році в Україні захворюваність вірусними гепатитами становила 7-9% від загального числа населення, в той час як в країнах Європи цей показник варіюється від 0,2% до 2,5%.

Станом на 2016 рік в Україні налічувалося 67 141 хворих вірусним гепатитом, з яких 20 258 живуть з гепатитом В. Проте, враховуючи специфіку захворювання, реальне число людей з вірусними гепатитами в Україні може бути набагато більше.

Туберкульоз

Туберкульоз

Туберкульоз є однією з провідних 10 причин смертності у світі. За 2015 рік захворюваність на туберкульоз в Україні зросла на 8%. Згідно зі статистикою, 75% тих, хто вперше захворів на туберкульоз – представники незахищених верств населення, 58,4% з них – безробітні працездатного віку, 5% – люди без певного місця проживання і 1% – ті, хто повернулися з місць позбавлення волі.

Крім того, за останні декілька років збільшилося число випадків захворюваності мультирезистентними формами туберкульозу.

Однак, у 2016 році відбувся незначний спад відсотка захворюваності, який склав 3%( 67,6 на 100 тисяч населення в 2016 році в порівнянні з 70,5 на 100 тисяч населення в 2015).

Кір, паротит, краснуха

Кір

Кір є вкрай заразною важкою хворобою вірусного походження. За оцінками, в 1980 році, до широкого поширення вакцинації, відбулося 2,6 мільйона випадків смерті від кору. Кір залишається причиною смерті серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть не дивлячись на наявність безпечної та ефективної вакцини.

Зараз в Україні спостерігається черговий прогнозований сплеск захворюваності, пов’язаний з низьким охопленням профілактичної вакцинації, циклічністю захворювання та ігноруванням офіційного календаря щеплень.

Офіційний календар щеплень

календар щеплень

У 2016 році вакцинацію пройшли всього 45,5% дітей, а ревакцинацію – 30,2%.

Епідемія кору спостерігається кожні 5-6 років: 2001, 2006 і 2012 роках. У між епідемічні періоди чисельність хворих знижується: в 2016 році було зареєстровано всього 102 випадки. Однак, на початку цього року було зареєстровано 172 випадки, що вже в 20 разів більше в порівнянні з минулим роком, за перші 4 місяці якого відбулося всього 8 випадків. Найбільша кількість випадків кору було виявлено в Одесі – 83 людини.

Епідемічний паротит – це інфекція, викликана вірусом і розповсюджується від людини до людини при прямому контакті або повітряно-крапельним шляхом. Іноді її називають епідемічним паротитом чи свинкою, і вона вражає головним чином слинні залози.

Основною групою ризику цього захворювання є діти від 5 до 9 років. Сприйнятливість до вірусу паротиту набагато менше, ніж сприйнятливість до вірусу кору або вітрянки, але все ж становить 50%.

Вакцина від паротиту була винайдена в 1960-х роках. До кінця 2015 року вакцина проти свинки була введена на загальнонаціональному рівні у 121 країні.

Краснуха є гострою, заразною вірусною інфекцією. У дітей хвороба протікає, як правило, легко, але у вагітних жінок вона може приводити до серйозних наслідків, викликаючи загибель плода або вроджені вади розвитку, відомі як синдром вродженої краснухи (СВК).

Вірус краснухи передається повітряно-крапельним шляхом при чханні або кашлі інфікованої людини. Людина є єдиним відомим носієм вірусу краснухи.

В Україні рівень захворюваності на краснуху значно знизився порівняно з 2015 роком. Протягом перших шести місяців 2016 року в Україні було зареєстровано 108 випадків, що на 41 випадок менше, ніж перше півріччя 2015 року.

Дифтерія, правець

Дифтерія

Дифтерія – це інфекційне захворювання, викликане коринебактерією Corynebacterium diphtheria, яка в першу чергу заражає горло і верхні дихальні шляхи і виробляє токсин, що ушкоджує інші органи.

Вакцинація проти дифтерії призвела до різкого скорочення смертності та захворюваності на дифтерію, однак дифтерія, як і раніше, є серйозною проблемою дитячої смертності в країнах з недостатнім охопленням РПІ. За даними на 1 липня 2016 року щеплення від дифтерії і правця була зроблена менше 2% дітей.

Правець є неінфекційним захворюванням, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які існують у всьому світі в грунті і в кишковому тракті тварин і можуть забруднювати багато поверхні та субстанції. В результаті повсюдності бактерій, що викликають правець, хвороба не може бути викорінена.

Люди всіх вікових груп можуть захворіти на правець, але хвороба частіше і в більш серйозних формах зустрічається у новонароджених та їх матерів, якщо матері не захищені від правця вакциною, правцевим анатоксином.

У 2016 році від правця в Україні померло 6 осіб. Раніше від цього захворювання страждали переважно дорослі люди, однак, в минулому році були зареєстровані випадки серед дітей Львівської, Хмельницької та Дніпропетровської областей.

Нагадаємо, що смертність від правця в середньому становить 70%.

Коклюш

Коклюш

Коклюш – це дуже заразне захворювання дихальних шляхів, яке викликається бактерією Bordetella pertussis, яка живе в порожнині рота, носа і гортані. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають нападами кашлю протягом 4-8 тижнів. Хвороба найбільш небезпечна для грудних дітей і легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні.

Тільки в Дніпропетровській області в 2016 році від коклюшу померло четверо дітей у віці до року. Всі вони не були вакциновані. Підвищення захворюваності на кашлюк відбувається кожні 3-5 років.

Поліомієліт

поліомієліт

Поліомієліт є високоінфекційним захворюванням, спричиненим вірусом. Він вражає нервову систему і за лічені години може призвести до загального паралічу. Вірус передається від людини людині, в основному, фекально-оральним шляхом або, рідше, через який-небудь звичайний носій інфекції (наприклад, забруднену воду або продукти харчування) і розмножується в кишечнику.

В одному з 200 випадків інфікування розвивається необоротний параліч (зазвичай ніг). 5-10% з числа таких паралізованих людей вмирають через параліч дихальних м’язів.

Поліомієліт вражає, в основному, дітей у віці до 5 років.

До кінця 2016 року вдалося погасити епідемію вірусу в Україні, зафіксовану в Закарпатській області у серпні 2015 року, завдяки проведенню масштабної вакцинації. Однак, рекомендованого рівня (95%) вакцинації досягти так і не вдалося. Всього 39,5% дітей, народжених у першій половині 2016 року, отримали щеплення від поліомієліту.

Хіб-інфекції

Гемофільна паличка типу b

Гемофільна паличка типу b (Hib) – це бактерія, яка відповідає за важку пневмонію, менінгіт та інші інвазивні хвороби практично виключно у дітей до 5 років. Вона передається через дихальні шляхи від інфікованої людини до сприйнятливої людині. Hib також потенційно викликає тяжкі інфекційно-запальні захворювання обличчя, рота, крові, надгортанного хряща, суглобів, серця, кісток, очеревини і трахеї.

За офіційними статистичними даними МОЗ в Україні щорічно реєструється до 2 тисяч випадків бактеріального менінгіту. Захворюваність на пневмонію за останні три роки зросла в 1,3 рази. Щорічно реєструється близько 140 смертей від пневмонії серед дітей 2-5 років. Близько 250 новонароджених проходять лікування в стаціонарних клініках України від септицемії, 5 частина цих дітей помирає.

Джерело: Likar.info