Аритмія підвищує ризик тромбоемболії судин, інсульту, інфаркту, серцевої недостатності та інших небезпечних захворювань серцево-судинної системи. Навіть одиничний напад аритмії складно винести через слабкість, задишку, болю в грудях та запаморочення. Запам’ятайте, як вести себе при порушенні серцевого ритму.

Нормальний серецевий ритм — це як?

Нормальна частота серцевих скорочень (ЧСС) становить 60-100 ударів в хвилину. Якщо ж частота, ритмічність і послідовність збудження і скорочення серця порушуються, говорять про аритмію.

Аритмія може виникнути через емоційний стрес і фізичну перевтому, зловживання кофеїном або алкоголем, куріння, прийому деяких ліків і харчових добавок, підвищення артеріального тиску. Також вона може виявитися сигналом інфаркт, який розвивається, кардіоміопатії, ішемічної хвороби серця, гіпертиреозу або гіпотиреозу, цукрового діабету і деяких інших захворювань.

Швидке серцебиття (ЧСС більше 100 ударів в хвилину) називають тахікардією, повільне (ЧСС менше 60 ударів на хвилину) — брадикардією. Нижня межа, при якій рекомендується імплантація кардіостимулятора — 38 ударів в хвилину. Уві сні серцебиття у пацієнтів з брадикардією сповільнюється ще сильніше (до 32 — 26 ударів в хвилину). Пацієнт цього не відчуває, але саме в нічний час відбувається найбільша кількість інфарктів.

Швидке серцебиття (ЧСС більше 100 ударів в хвилину) називають тахікардією, повільне (ЧСС менше 60 ударів на хвилину) — брадикардією.

Інший небезпечний тип аритмії — неритмічне часте серцебиття (фібриляція передсердь, миготлива аритмія), при якому може формуватися тромб. При відновленні ритму тромб може вилітати в кровотік через аорту і потрапляти в головний мозок, спричиняючи інсульт.

Найнебезпечніший тип аритмії — фібриляція шлуночків: волокна міокарда скорочуються хаотично, кровообіг порушується й людина може померти від зупинки серця. Цей стан є ускладненням інфаркту міокарда і вимагає екстреної медичної допомоги.

Напад аритмії

Напад аритмії: перша допомога

Якщо хворий добре знає симптоми аритмії і вже стикався з цим станом, перше, що потрібно зробити — виміряти артеріальний тиск. При високому тиску аритмія зберігається довше, тому його можна знизити з допомогою препаратів, призначених кардіологом. Також можна прийняти заспокійливе: корвалол, валокордин, настойку пустирника. Навіть якщо напад не пройде, частота серцебиття зменшиться, а самопочуття суб’єктивно покращиться.

Якщо напад аритмії не проходить, ви відчуваєте слабкість і запаморочення, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги.

  • В очікуванні лікаря заспокойтеся, сядьте, зробіть глибокий вдих і затримайте дихання на кілька секунд.
  • Затисніть ніс, натужьте живіт на 15 секунд.
  • Прикладіть пальці до шиї з правого боку і знайдіть пульсуючу сонну артерію. Коли відчуєте пульс, акуратно помасажуйте артерію.
  • Розташуйте два пальці на очних яблуках, протягом 20 секунд натискайте на них сильно, але акуратно і ритмічно. Такий метод протипоказаний пацієнтам з глаукомою.
  • Наберіть в миску холодну воду і занурте в неї обличчя на декілька секунд. Рефлекторно це може знизити частоту серцевих скорочень.

Важливо! Ці методи не вирішують проблему аритмії, а лише тимчасово покращують стан пацієнта. Відновити нормальний серцевий ритму потрібно в перші 24 години з початку нападу. Терпіти тривожні симптоми не слід: чим довше триває аритмія, тим вище ризик утворення тромбів і інсульту. Необхідно якомога швидше дістатися до кардіолога, який проведе обстеження, поставить точний діагноз і призначить антиаритмічні препарати, які будуть купірувати напади аритмії і підтримувати нормальний серцевий ритм.

Джерело: Likar.info