Зрозуміти механізм розвитку даного захворювання поки не вдається. Тим не менш, лікарям вдається полегшити перебіг хвороби.

Облітеруючий (тобто закупорюючий судини) тромбангіїт, або хвороба Бюргера – це запальне захворювання дрібних і середніх судин, в основі якої ймовірно лежать імунопатологічні процеси. Хоча причина захворювання до цих пір не ясна. При хворобі Бюргера переважно уражаються судини кінцівок. Найчастіше від цього захворювання страждають чоловіки середнього віку.

Причини захворювання

До цих пір вчені та медики не можуть дати чіткої відповіді щодо причин захворювання. У різний час дослідники висували різні гіпотези щодо пускових механізмів хвороби. Серед факторів облітеруючого тромбангіїту розрізняють наступні:

  • інфекційний, оскільки захворювання схоже з розвитком ряду інфекційних захворювань (стрептококових, вірусних, хламідійних, інфікування рикетсіями та іншими);
  • нейроендокринний – при підвищенні функцій надниркових залоз, що веде до гіперадреналінемії, і спазму системи мікроциркуляції;
  • нейрогенний – при органічних ураженнях нервових волокон; ліпопротеїновий – при підвищенні специфічного ліпопротеїну А, що запускає ряд патологічних змін;
  • тютюнопаління – згубна дія нікотину на клітини ендотелію, що призводить до розвитку спазму і тромбозу периферичних артерій;
  • ушкодження, травми, інтоксикації миш’яком, алергічні реакції;
  • генетичний фактор – ймовірна причина розвитку захворювання (як і багатьох інших). На користь генетичного механізму розвитку хвороби вказує той факт, що хвороба Бюргера найчастіше виникає у людей, що живуть в Середземноморських регіонах і Азії. У жителів цих регіонів виявлені специфічні гаплотипи людських лейкоцитарних антигенів, які можливо є причиною облітеруючого тромбангіїту;
  • автоімунна етіологія хвороби – вироблення організмом людини специфічних антитіл до колагену, ламініном, еластину, що і спричиняє за собою руйнування тканин.

Потрібно відзначити, що останнім часом все більше лікарі і вчені схиляються до останніх двох можливих причин захворювання – генетичної та аутоімунної.

Симптоми

Симптоми хвороби БюргераОсновним симптомом хвороби Бюргера, який проявляється вже на початкових етапах захворювання, є кульгавість, а також мігруючі тромбофлебіти. У поодиноких випадках можливий розвиток ішемії пальців стоп. З часом симптоматика погіршується. Приблизно у половини хворих розвивається хвороба Рейно (вазоспастичне захворювання з ураженням дрібних артерій і артеріол кінцівок) та ознаки судинної недостатності кінцівок. У рідкісних випадках хвороба зачіпає церебральні і коронарні судини.

Діагностика та лікування

На жаль, специфічних лабораторних даних, що вказують на хворобу Бюргера, немає. Запідозрити хворобу можна в разі переміжної кульгавості у чоловіка середнього віку. При цьому підозри на захворювання зростають, якщо пацієнт багато палить, так як куріння – це ускладнюючий фактор. Ангіографія допомагає встановити наявність сегментарного симметрического звуження судин, що допомагає диференціювати патологічний процес від атеросклеротичних змін. Говорячи про лікування, то, на жаль, на сьогоднішній день поки ще немає ефективних методів лікування цього захворювання. Поки до кінця не буде ясна причина захворювання, то говорити про його лікування рано.

“Позбутися від дрібної судинної сітки на ногах, можна за допомогою склеротерапії, займатися цим краще всього восени, коли буде можливість носити спеціальні компресійні панчохи.”

Сьогодні для лікування облітеруючого тромбангіїту застосовується комплексне лікування. Застосовуються судинорозширювальні і антитромботичні препарати, які призначаються тривалими курсами. Серед медикаментів також показані похідні нікотинової кислоти (не плутати з нікотином), а також препарати, що поліпшують жировий обмін (у разі порушення ліпідного обміну).

“Судоми в литкових м’язах є одним із симптомів хронічної венозної недостатності, як ускладнення варикозної хвороби. Безумовно, показана консультація судинного хірурга.”

При необхідності лікарями проводиться протезування сильно уражених судин. У найбільш запущених випадках показана ампутація. Найчастіше ампутація загрожує пацієнтам, які продовжують палити, і не дотримуються рекомендацій лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ

ХОЛЕСТЕРИН І АТЕРОСКЛЕРОЗ СУДИН