Своєчасне лікування запальних захворювань прямої кишки дозволить уникнути безлічі серйозних ускладнень.

Через своє розташування пряма кишка є дуже вразливим відділом товстого кишечника, схильним до розвитку ряду запальних захворювань. Малорухливий спосіб життя, нездорове харчування, інфекції та інші негативні фактори тільки збільшують ймовірність появи запалень.

Хвороби прямої кишки – проблема досить інтимна, і далеко не кожен хворий при перших симптомах стане звертатися до лікаря. У цьому зв’язку достовірних статистичних даних про поширеність запальних захворювань прямої кишки немає. За деякими оцінками, захворюваність одного тільки геморою становить близько 20%, а більшість жителів розвинених країн хоч раз в житті стикалися з запаленням гемороїдальних вузлів.

Ознаки запалення прямої кишки

Больовий синдром

Найпоширенішим симптомом запальних захворювань прямої кишки є біль. При цьому больові відчуття можуть відзначатися на тлі будь-яких змін (у тому числі утворень) у кишці або без них. Як правило, при тріщинах, прокталгії і проктиті лікар не зазначає будь-яких органічних змін (утворень) при огляді. У той час як геморой і парапроктит характеризується змінами, які легко виявляються при огляді і пальцевому дослідженні.

Виділення слизу і гною

При деяких запальних захворюваннях прямої кишки (головним чином, при парапроктиті, виразковому коліті, проктиті, і в рідких випадках при геморої) відзначається виділення слизу і / або гною. Гнійні і слизові маси можуть виділятися не тільки із заднього проходу, а й з утворених свищів.

Кров’янисті виділення

Поширеним симптомом запальних захворювань прямої кишки є кров’янисті виділення з калом. При цьому хворому варто бути дуже уважним, оскільки часто такий симптом не помічається. Про наявність даного симптому свідчать сліди крові на туалетному папері. Кров’янисті виділення при дефекації характерні головним чином для геморою, тріщин заднього проходу, а також для поліпів і пухлин прямої кишки.

Розлад стільця

Ще одним симптомом деяких захворювань прямої кишки є розлад стільця, причому це може бути як діарея (пронос), так і запор. Нерідко при діареї наголошується убогий зміст калових мас в стільці і виділення великої кількості слизу, іноді з домішкою гною і крові.

Нетримання калу і газів

Термінальні стадії геморою можуть супроводжуватися випаданням прямої кишки. У такому випадку хворого турбує проблема нетримання калу і газів. Дана проблема істотно знижує якість життя хворого. Своєчасне усунення запальних процесів в області прямої кишки дозволить уникнути подібних ускладнень.

Лікування захворювань прямої кишки

Лікування запальних захворювань прямої кишки включає в себе цілий комплекс терапевтичних заходів, спрямованих на усунення патологічного процесу і нормалізацію діяльності кишечника. При цьому якщо на початкових стадіях можна обмежитися консервативними методами лікування, то при запущених формах, як правило, виникає необхідність в оперативному втручанні.

Для усунення запального процесу застосовуються протизапальні препарати, а при наявності кровотеч і виразок, пацієнтові призначають гемостатичні та ранозагоювальні засоби. Больовий синдром купірується болезаспокійливими препаратами.

Популярними медикаментозними засобами при захворюваннях прямої кишки є ректальні свічки. Препарати в такій формі дуже ефективні, оскільки діють безпосередньо в місці ураження, при цьому не всмоктуються в загальний кровотік, що робить їх безпечними в застосуванні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФАКТОРИ ВИНИКНЕННЯ ГЕМОРОЮ

ЗАХВОРЮВАННЯ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

УСКЛАДНЕННЯ ГЕМОРОЮ