З тих пір, як в кінці 19 століття Зигмунд Фрейд впритул зайнявся вивченням невротичних розладів особистості, світ усвідомив: цей стан переслідує людину невідступно, особливо часто зустрічаючись серед активних і освічених людей.

Існує безліч причин і симптомів неврозу – всі вони індивідуальні, і розпізнати їх найчастіше зможе тільки хороший психотерапевт. Серед найбільш характерних проявів – дратівливість, нестабільність настрою, панічні атаки, зацикленість на проблемах, розлади сну, соматичні симптоми (головний біль, проблеми з тиском, розлади травлення).

Для обивателя невротик, найвірогідніше, здасться надмірно тривожниою, метушливою, похмурою або агресивною людиною, з якою не хочеться мати справи. Але для того, щоб побудувати гармонійні стосунки з оточуючими, нам слід краще розбиратися в причинах їх поведінки. Для початку спробуємо зрозуміти, чого ж насправді хочуть і бояться невротики.

Недосяжні ідеали

Як і будь-яка людина, невротик мріє про кохання, визнання і особистий успіх. Але бажання його гіпертрофовані, підкріплені нав’язливими думками про невдачі і страхом будь-якого зовнішнього опору.

 • Якщо я добиваюся успіху, він повинен супроводжувати мені у всіх справах.
 • Будь-яка, навіть незначна поразка – катастрофа.
 • Любов і симпатію повинні виражати всі навколишні люди без винятку.
 • Критика чи незгода – ознака громадського презирства.
 • Якщо люди думають про мене погано – я нічого не вартую як особистість.
 • Втративши найменшу можливість стати кращим в очах інших, я гірко про це пошкодую.

Невротик

Ці надумані правила диктують невротику певну лінію поведінки, ідеальний образ себе.

 • Я стану гідним, мужнім, благородним «лицарем» без страху і докору.
 • Мені не буде рівних в любові, дружбі, навчанні і кар’єрі.
 • Будь-які позбавлення і життєві неприємності я переживу стійко, з високо піднятою головою.
 • Немає проблеми, яку я не зможу вирішити.
 • Я можу передбачити будь-який результат подій і ніколи не помилюся в своїх оцінках і виборі.
 • Втома і неуспіх ніколи мене не торкнуться.

Будемо чесними: жодна жива людина не може відповідати критеріям успіху невротика. Але він невпинно вимагає досконалості, а зіставляючи очікування і реальність, відчуває нестерпні душевні муки.

Невроз диктує умови

Тривожний стан, невідступно переслідує людину, хвору на невроз, дуже впливає на її фізичне самопочуття. Як же вилікувати невроз? На жаль, ніяк, поки сам хворий не усвідомлює своєї проблеми. Зробити це неймовірно складно, адже для того, щоб визнати хворобу, потрібно прийняти страшну істину: «Я не ідеальний, і це нормально».

Невротик перебуває в полоні у свого внутрішнього диктатора. Коли йому вдається зробити що-небудь відповідно до уявленнь про себе, він отримує потужний приплив сил і енергії. На жаль, ефект такого псевдощастя недовговічний. Повторення колишнього досягнення вже не вважається таким, і людина починає виснажливу погоню за престижем і загальним визнанням. Поки ти справляєшся з завданнями, поки тебе хвалять, пестять і плекають, ти існуєш.

Тривожний розлад

Як тільки потік суспільного визнання вичерпується, невротик занурюється в пучину зневіри, а щоб захистити себе від нападок, проявляє агресію. Така реакція робить його в очах людей людиною зарозумілою, пихатою і найвищою мірою неприємною, а гонитва за ідеалом обертається крахом в кар’єрі і особистих стосунках.

Невротик і його любов

Дуже важливий і цікавий аспект – любов невротика. З нею у нього катастрофічно не складається в силу підміни понять і власних неадекватних реакцій. Любов можна охарактеризувати як здатність дарувати і отримувати турботу і душевне тепло. Для невротика ж це почуття оточене такою ж кількістю нездійсненних сподівань, як і його власна особистість.

Ідеальну любов складно зустріти навіть в кіно і книгах, не кажучи вже про реальне життя. Невротик прагне негайно отримати її від кожного нового партнера. Захоплення, уважність, турбота, заступництво, невичерпна пристрасність – найскромніші його вимоги.

Поки почуття ще свіжі, невротику може здатися, що він дійсно потрапив в захоплюючу мелодраму. Але кришталеві замки розбиваються об кам’яні брили дійсності, і на арену виходять пекучі ревнощі, необгрунтована підозрілість, істерики, нав’язливі думки, або ж навпаки – показова холодність і відстороненість.

Любов невротика

Порятунок невротиків – справа рук самих невротиків

Потрапити в емоційну залежність від невротика – незавидна доля. Така людина не схильна відпускати невдалі стосунки, адже це можна порівняти з визнанням власної невдачі, а страх самотності витісняє собою залишки здорового глузду. Колись теплі стосунки перетворюються на шалені американські гірки сварок і примирень, але невротик завжди буде доводити свою жертовність і невинність, виставляючи партнера тираном.

Перераховані вище ознаки в рівній мірі характерні як для жінок, так і для чоловіків. Невротик – людина крайнощів, і поняття золотої середини для неї відсутні, а світ поділяється на чорне і біле. Прагнучи захистити «біле» в своїй душі, він забарвлює в «чорне» навколишню дійсність, страждаючи сам, і заподіюючи страждання близьким. Але не варто ставити хрест на людині з невротичним розладом. Комплексне лікування, левова частка якого припадає на психотерапію, допоможе невротику усвідомити причини своєї проблеми і навчитися справлятися зі своїми страхами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФОРМИ НЕВРОЗИ

ЛІКИ ВІД ДЕПРЕСІЇ

ПІДВИЩЕНА ТРИВОЖНІСТЬ