Що об’єднує Королеву Великобританії, Вів’єн Лі, Крістен Стюарт і Каньє Уеста? Відповідь простіша, ніж здається: вічно незадоволений, нудьгуючий і гордовитий вираз обличчя, який, як не дивно, зовсім не говорить про їх поганий характер. Даний феномен отримав благозвучну назву «синдром стервозного лиця» (resting bitch face) і став предметом уваги вчених.

Почнемо з теоретичних основ. Синдром стервозного лиця – це коли людина відпочиває, веде машину або вибирає на ринку овочі з таким виглядом, ніби їй спротивився весь світ, а холодне презирство – єдина доступна емоція. Якщо до вас раз у раз звертаються з питанням «чому ти такий злий?», є ризик, що ви – володар resting bitch face (далі в тексті – RBF).

Проблема серйозніша, ніж здається. Примхи знаменитостей – річ звична, але нам, простим смертним, постійно доводиться виправдовуватися перед колегами, друзями і родичами: нічого не сталося, мене ніхто не злив, я просто згадую колір вишні в саду улюбленої бабусі. На жаль, потенційному роботодавцю про це не розкажеш, і співробітник відділу кадрів відсуває ваше резюме, подумки поставивши штамп «агресивна стерва».

Філіп Кіркоров

Філіп Кіркоров з інтересом стежить за дослідженнями американських вчених.

Що говорить наука

Честь і хвала американським вченим Джейсону Роджерсу і Еббі Макбет, які вирішили докопатися до істини і очистити репутацію людей з RBF. За допомогою комп’ютерної програми, яка розпізнає обличчя по 500 параметрам, вони проаналізували фотографії головних жертв громадського осуду: актриси Крістен Стюарт і співака Каньє Уеста.

Штучний інтелект повинен був надати випробуваним одну з семи базових емоцій: щастя, здивування, смуток, страх, гнів, презирство чи огиду. Якщо ж лице людини в момент зйомки залишалося спокійним, програма видавала нейтральне значення. У всіх, крім Крістен і Каньє.

Крістен Стюарт

Крістен Стюарт дивується, що не так з її обличчям.

На фотографіях, зроблених папараці, зірки байдуже пили каву, зав’язували шнурки або розмовляли з друзями, але комп’ютер раз у раз фіксував у них презирливий вираз. В результаті дослідникам довелося визнати, що синдром стервозного лиця говорить лише про відсутність прямого зв’язку між емоціями і виразом обличчя: люди з RBF просто не контролюють міміку в розслабленому стані. При цьому вони можуть бути дуже артистичними й талановитими, як Вів’єн Лі.

Каньє Уест

У Каньє Уеста насправді все в порядку.

Гендерні стереотипи: чоловіків бояться, жінок засуджують

Чоловіки з RBF рідко заслуговують репутацію «стерво». Їх побоюються, обходять стороною і заочно поважають (про всяк випадок). Згадайте містера Дарсі з роману Джейн Остін «Гордість і упередження»: доброго і турботливого чоловіка вся округа визнала огидним зверхником, але ніхто не подав виду через трепетного страху і захоплення перед високим титулом і достатком.

До Єлизавети II, нині здорової Королеві Великобританії, багато хто ставиться схожим чином: монархи, що з них взяти. А ось переважній більшості жінок з RBF доводиться несолодко, вони стикаються з упередженим ставленням і насмішками.

Королева Великобританії

Королева знищує гендерні забобони на стрільбищі в графстві Суррей.

Одного разу журналісти запитали у Вікторії Бекхем, чому вона ніколи не посміхається.

– Всередині я завжди посміхаюся, але не можу бути несерйозною зовні. У мене є зобов’язання перед колегами зі світу моди, – спробувала виправдатися зірка. Вийшло загадково і непереконливо, але визнати себе носієм стервозного лиця – сміливий крок, на який мало хто здатний.

Вікторія Бекхем

Вікторія Бекхем і Єва Лонгорія насправді близькі подруги.

Дослідниця RBF Еббі Макбет витончено пояснила даний феномен:

– Від жінок зазвичай чекають посмішок і щасливого вигляду, тому у них частіше помічають синдром стервозного лиця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
5 ПРИЧИН ТРИМАТИ ЕМОЦІЇ ПІД КОНТРОЛЕМ

ЗАЛИШТЕ ЇХ У МИНУЛОМУ: 10 ЕМОЦІЙ, ЯКІ ШКОДЯТЬ НАШОМУ ЗДОРОВ’Ю І ЩАСТЮ

ЯК ПЕРЕЖИТИ ВТРАТУ: 5 СТАДІЙ ГОРЯ І СПОСОБИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ