Цукровий діабет під час вагітності може вказувати на схильність жінки до цього захворювання в майбутньому.

Гестаційний цукровий діабет – це порушення обміну вуглеводів, яке виникає у жінок під час вагітності. Вже після пологів гормональний фон нормалізується і гіперглікемія, викликана вагітністю, зникає. Статистичних даних про зустрічальності даного порушення в нашій країні поки ще немає. Згідно з європейськими дослідженнями, поширеність цукрового діабету вагітних може варіювати від 1 до 15%, залежно від регіону.

І хоч рівень цукру зазвичай нормалізується після пологів, тим не менш, багато ендокринологів вважають гестаційний діабет тривожним сигналом, що вказує на схильність жінки до цукрового діабету.

Чому підвищується цукор?

Точна причина розвитку гіперглікемії під час вагітності ще не відома. На сьогоднішній день вважається, що всьому виною зміна гормонального фону, що і призводить до толерантності клітин до глюкози. Приблизно з 20 тижня вагітності у всіх вагітних жінок рівень інсуліну в крові підвищується. Це пов’язано з тим, що деякі плацентарні гормони частково блокують дію інсуліну, що і призводить до зниження чутливості клітин до гормону. Контрінсуліновим ефектом володіють плацентарний лактоген, естроген і кортизол, які і виробляються плацентою. Відповідно, для задоволення потреб організму в інсуліні підшлункова залоза вагітної жінки повинна виробляти більшу кількість гормону, однак у деяких жінок підшлункова залоза не справляється з такими навантаженнями, що і призводить до розвитку гестаційного цукрового діабету.

Фактори ризику

Одним з основних факторів ризику при розвитку гестаційного діабету є спадковість. Якщо ваші батьки (або родичі) страждають від цукрового діабету, то висока ймовірність того, що ваша підшлункова залоза не здатна працювати при підвищених навантаженнях.

Також ймовірність гіперглікемії при вагітності підвищується, якщо перша вагітність жінки відбувається у віці 35 років і старше.

До інших факторів гестаційного цукрового діабету відносяться:

  • ожиріння і надмірна вага, причому, чим більше надлишкова маса, тим більше ймовірність розвитку діабету;
  • інфекційні захворювання;
  • викидні;
  • гестаційний цукровий діабет в попередній вагітності;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • народження попередньої дитини масою більше 4 кг;
  • багатоводдя.
Чим небезпечний цукровий діабет вагітних?

Якщо при цукровому діабеті (у тому числі і гестаційному) під час вагітності не застосовувати заходи щодо нормалізації рівня глюкози в крові, то можливий розвиток вад у плода. Це відбувається через те, що плід отримує від матері велику кількість глюкози, але недостатню кількість інсуліну, що стає причиною розвитку гіперглікемії у плода і як наслідок неправильного розвитку деяких органів і систем.

На другому триместрі вагітності у плода формується власна підшлункова залоза, яка змушена виробляти підвищену кількість інсуліну, так як необхідно утилізувати як власну глюкозу, так і глюкозу в організмі матері. Так розвивається гіперінсулінемія, яка веде до різкого падіння рівня глюкози в крові плоду, що в свою чергу може призвести порушення функцій дихання. Часті гіпоглікемічні стани порушують живлення головного мозку плода, що в підсумку призводить до уповільнення психічного розвитку дитини.

Для матері некомпенсований цукровий діабет небезпечний можливими ускладненнями, при яких порушуються функції деяких органів і систем. Часто на тлі постійної гіперглікемії розвивається інфекційний процес в сечостатевих шляхах, що в свою чергу може послужити причиною розвитку інфекції і у плода.

Якщо цукровий діабет під час вагітності погано компенсується, то, як правило, розвивається плід досить великих розмірів, що значно ускладнює пологи. Нерідко в таких випадках лікарям доводиться вдаватися до кесаревого розтину. У деяких випадках небезпека буває настільки серйозною, що пологи призначають на 37 або 38 тижні вагітності, щоб убезпечити жінку від ускладнень з великим плодом.

Лікування

Якщо гестаційний діабет добре компенсується, то вагітність протікає нормально, і пологи проходять природним шляхом в нормальні терміни.

Для нормалізації рівня цукру лікар призначає особливий режим харчування, який базується на частих прийомах їжі (5-6 разів на день) невеликими порціями. Під час вагітності не можна знижувати енергетичну цінність денного раціону, в той же час потрібно відмовитися від простих, легкозасвоюваних вуглеводів (солодощі, здоба), які призводять до різкого підвищення цукру в крові.

Також потрібно обмежити споживання жирів, оскільки при зниженому рівні інсуліну з них утворюються кетонові тіла.

Якщо дієта виявляється не ефективною при гестаційному цукровому діабеті, то застосовується інсулін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРЕДДІАБЕТ: ВЖЕ ДІАГНОЗ?

ПЕРШІ ОЗНАКИ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ