Сезонний алергічний риніт , сінна лихоманка , поліноз – все це синоніми одного і того ж алергічного захворювання.

В основі цього найпоширенішого алергічного захворювання лежить неадекватна реакція імунної системи на пилок різних рослин : дерев , трав , чагарників , квітів. Характерна особливість алергії на пилок – сезонність , оскільки поліноз завжди збігається з періодом цвітіння тих чи інших рослин . Наприклад , навесні алергію можуть спровокувати пилок чагарників і дерев , влітку – це , як правило , пилок злакових , а в літньо-осінній період алергіки страждають від пилку бур’янів.

Так як період цвітіння різних рослин залежить від кліматичного поясу , в якому розташований той чи інший регіон , то в Україні , наприклад , алергіки від сезонної алергії починають страждати раніше, ніж скажімо їхні побратими по нещастю в середній смузі Росії . Нижче наводимо календар цвітіння тих рослин в Україні , алергія на пилок яких є найбільш поширеною .

Весна – початок літа

Кульбаба : березень-квітень.

Вільха: середина березня-початок червня.

Береза ​​: квітень-травень.

Верба : квітень-травень.

Тополя : квітень-травень.

Ясень : кінець квітня – початок червня.

Сосна : кінець квітня – середина червня.

Кінець весни – літо

Пирій : середина травня – початок серпня.

Соняшник : травень-червень.

Клен : травень-середина червня.

Осика : травень-липень.

Подорожник : травень-серпень.

Дуб: травень-червень.

Липа : кінець травня – початок серпня

Кропива : кінець травня – серпень

Костриця : червень – серпень

Третій період . Літо – осінь .

Амброзія : кінець липня – жовтень.

Полин : серпень – початок жовтня.

Лобода : серпень – жовтень.

Суть алергії на пилок

Як було сказано , сезонний алергічний риніт викликається неадекватною реакцією організму на пилок рослин , тобто , організм розпізнає пилок як чужорідна речовина , яке здатне завдати шкоди. Відбувається це так : під час цвітіння рослини пилок весь час знаходиться в повітрі і при диханні потрапляє в організм , де осідає на слизових оболонках очей , носа , ротової порожнини , проникає в бронхи , контактує зі шкірою. У тих людей , які мають до неї чутливість , розвиваються симптоми алергії , а в основі патологічного процесу гістамін – речовина, що виділяється в кров.

Основні прояви

В організмі гістамін діє таким чином: розширює судини , викликає запалення в області слизової оболонки носових пазух. В результаті чого запалені ділянки опухають , набрякають , червоніють , відчувається сильний свербіж .

Для сінної лихоманки характерні такі симптоми: ускладнення дихання , закладеність носа , рясні водянисті виділення з носа , свербіж носа і чхання , свербіж піднебіння і язика , свербіж очей , їх почервоніння і сльозотеча. У хворого можуть з’явитися свистячі хрипи в грудній клітці і сухий кашель , а також висипання на шкірі , частіше у вигляді кропивниці , рідше – це екзема.

Хворому сезонним алергічним ринітом слід пам’ятати , що нерідко захворювання може розвиватися і стати причиною розвитку і загострення бронхіальної астми , алергічної кропивниці , набряку Квінке . Відзначаються випадки , коли алергія на пилок викликає напади мігрені і навіть палацову епілепсію , а при проникненні в кров алерген може викликати болі в суглобах , що нагадують ревматичні .

Діагностика

Як правило , попередній діагноз хворий виносить сам , оскільки симптоми алергії , які з’являються системно і в певний час року , важко залишити непоміченими.

При підозрі на алергію слід якомога швидше звернутися до фахівця – лікаря – алерголога , який запропонує провести обстеження і призначить адекватне стану пацієнта лікування.

Найбільш простий і інформативний тест – шкірні проби . Цей тест (його правильна назва скарифікаційний тест) допоможе визначити , які саме рослини викликають алергію. Важливо , щоб шкірні проби були проведені поза сезоне загострення – з кінця осені і до початку весни. Лікар також призначить аналіз крові на імуноглобуліни класу Е , саме вони виробляються в організмі при зіткненні з тим чи іншим алергеном.

На основі даних аналізів буде вироблена тактика лікування.

Лікування

Основна рекомендація для хворих на поліноз – по можливості уникати контакту з пилком тих рослин , на які виявлена ​​алергічна реакція , саме від цього залежить інтенсивність алергічної реакції. Ідеально , якщо є можливість виїхати з тих місць , де ростуть такі рослини .

Але така можливість є не завжди і не у всіх, а тому терапії лікарськими препаратами не уникнути. Для лікування в період загострення застосовують три основних групи лікарських препаратів: антигістамінні , препарати Кромонова ряду місцевої або системної дії . У тих випадках , коли спостерігаються астматичні симптоми , лікар призначить бронхолітики .

Крім того , хворому буде рекомендовано в період ремісії провести алерген – специфічну імунотерапію . Це єдиний метод , який впливає на імунологічні причини даного виду алергії. Фахівці відзначають високу ефективність даного методу , безумовно , він не дає 100 %-вої гарантії позбавлення від алергії за один курс , але після двох , трьох або більше курсів це цілком можливо. А вже після першого курсу симптоми захворювання будуть проявлятися набагато слабкіше .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЛІНОЗ – АЛЕРГІЯ НА ПИЛОК

СЕЗОННА АЛЕРГІЯ: СИМПТОМИ І МЕТОДИ БОРОТЬБИ

ОСНОВНІ ПРАВИЛА АЛЕРГІКА