На календарі весна, а самопочуття залишає бажати кращого? Можливо, так проявляються ознаки весняного авітамінозу.

На початку весни багато хто відчуває млявість і сонливість. Зауважують, що волосся стало тьмяним і ламким, а шкіра лущиться. З’являється схильність до застуд. У побуті такий стан прийнято вважати ознаками весняного авітамінозу. Давайте розберемося, наскільки серйозно це захворювання, і як його лікувати.

Авітаміноз або нестача вітамінів?

Насправді, в переважній більшості випадків мова йде не про авітаміноз, а про вітамінну недостатність (гіповітаміноз). Авітаміноз – це захворювання, яке розвивається в результаті тривалого неповноцінного харчування і повної відсутності одного або декількох вітамінів. Це загрожує дуже важкими наслідками. Наприклад, при гострій нестачі вітаміну С розвивається цинга. А критичний дефіцит вітаміну D призводить до появи рахіту у дітей.

У сучасному світі авітаміноз – рідкісне явище. В основному, йому піддаються люди, у яких вітаміни з якихось причин не засвоюються організмом. У повсякденному житті часто зустрічається гіповітаміноз – нестача вітамінів. Він розвивається, якщо в організм надходить недостатньо вітамінів. Саме гіповітаміноз провокує погіршення здоров’я, які часто турбують ранньою весною.

Не дивно, що у багатьох людей розвивається цей хворобливий стан. Адже взимку в нашому раціоні набагато менше свіжих фруктів, овочів і зелені, ніж влітку і восени. Тим більше, що до весни вміст вітамінів в запасах овочів і фруктів значно зменшується. До початку весни організм реагує на це зовнішніми проявами.

Ознаки весняного авітамінозу

Прояви істинного авітамінозу залежать від того вітаміну, якого організму не вистачає. Зокрема, симптомами цинги є кровоточивість ясен і геморагічний висип. Для «курячої сліпоти», викликаної дефіцитом вітаміну А, характерне зниження зору і орієнтації в просторі в сутінках, звуження полів зору.

У розмовній мові медики і пацієнти весняним авітамінозом називають брак вітамінів в організмі. Він проявляється симптомами, які зустрічаються в будь-якому поєднанні.

На нестачу вітаміну А може вказувати лупа, лущення шкіри, ламкість волосся, шаруються нігті, білі смужки на нігтях, гнійники на шкірі. Крім того, з’являються сухість і сльозоточивість очей на холоді, підвищується чутливість до болю.

Недостатність вітаміну В1 проявляється дратівливістю, постійним занепокоєнням, безсонням, головними болями, погіршенням пам’яті, порушенням стільця.

Брак вітаміну В2 супроводжується слабкістю, відсутністю апетиту, зниженням маси тіла.

На нестача вітаміну В3 може вказувати швидка стомлюваність, м’язова слабість, запаморочення, безсоння, порушення травлення, поява пігментних плям, тріщин і запалень на шкірі, болі в кінцівках.

До ознак нестачі вітаміну В5 відносять постійну втому, підвищену стомлюваність, оніміння пальців ніг, нудоту, м’язові болі.

Недолік В6 проявляється підвищеною тривожністю, дратівливістю, судомами, дерматитом на обличчі, загальмованістю, стоматитами, кон’юнктивітом.

Ознаки нестачі вітаміну В9 – занепокоєння, проблеми з пам’яттю, безсоння, порушення травлення.

Про нестачу вітаміну В12 говорить підвищена стомлюваність, нервозність, оніміння кінцівок, запалення в роті.

Результатом нестачі вітаміну С стають часті застуди, ламкість судин, загострення хронічних захворювань.

Брак вітаміну D проявляється безсонням, печінням в роті, зниженням зору, погіршенням апетиту, ламкістю нігтів, карієсом.

До симптомів нестачі вітаміну Е відносяться дисбактеріоз, запалення шкіри, дерматити, порушення менструального циклу, зниження зору, почастішання пульсу.

Недостатній рівень вітаміну F проявляється ламкістю нігтів і волосся, появою прищів.

Наслідком нестачі вітаміну Н є випадання волосся, лупа, блідість і запалення шкіри і слизових, безсоння, м’язові болі.

Частими ознаками нестачі вітамінів К і Р є кровоточивість ясен, синці на шкірі, кровотечі.

Де шукати вітаміни?

Можна заповнити нестачу вітамінів, купуючи аптечні препарати. Але без здачі аналізів ви не можете точно знати, яких саме вітамінів вам не вистачає. Тому не варто купувати аптечні засоби, не порадившись з лікарем. Найправильніше переглянути свій раціон харчування.

Залежно від того, які ознаки весняного авітамінозу ви у себе виявили, зверніть увагу на наступні продукти:

 • Морква, буряк, квасоля, яловича печінка, гарбуз, вершкове масло багаті вітаміном А.
 • Свинина, гречана крупа, відварну картоплю, ризик, чорний хліб, вівсянка, горіхи – джерела вітаміну В1.
 • Молоко, свинина, мигдаль багаті вітаміном В2.
 • Вітамін В3 міститься в сирі, яйцях, рибі, молоці, курячому м’ясі, картоплі, квасолі, чорносливі, арахісі.
 • М’ясо, риба, горіхи, цільнозерновий хліб є джерелами вітаміну В5.
 • Висівки, печінка, проросла пшениця – джерела вітаміну В6.
 • Вітамін В9 можна знайти в листових зелених овочах і травах, в буряках, горосі, квасолі, моркві, злаках.
 • Кисломолочні продукти і яєчний жовток багаті вітаміном В12.
 • Весняні джерела вітаміну С – цитрусові, шипшина, квашена капуста, ківі, яблука.
 • Сир, вершкове масло, риб’ячий жир, гриби допоможуть заповнити нестачу вітаміну D.
 • Рослинні олії містять вітамін F.
 • Яловича печінка, горіхи, молоко, яєчний жовток також є джерелами вітаміну Н.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СУПЕР-ПРОДУКТИ РАННЬОЇ ВЕСНИ

РОЛЬ ВІТАМІНІВ В БОРОТЬБІ З НАДЛИШКОВОЮ ВАГОЮ

ГІПЕРВІТАМІНОЗ: СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ