Сітківка – це внутрішня оболонка на дні очного яблука, яка сприймає і частково обробляє світлові хвилі, переводячи їх в нервові імпульси. З одного боку, вона стикається зі склоподібним тілом, а з іншого – з судинною оболонкою ока. Відшарування сітківки відбувається саме від судинної оболонки і прогресування цього процесу призводить до сліпоти.

відшарування сітківки схематично
Група ризику і перші симптоми

Відшарування сітківки буває при травмі ока, при запальних захворюваннях і пухлинах, після надриву сітківки невідомої етіології. Ризик відшарування значно збільшується при короткозорості і хірургічних втручаннях на оці, у людей з цукровим діабетом, при непосильних фізичних навантаженнях, при артеріальній гіпертензії.

Початкова стадія захворювання часто залишається непоміченою, оскільки сітківка часто починає відшаровуватися на периферії. При цьому саме рання діагностика визначає прогноз при відшаруванні, і ступінь хірургічного втручання.

Читайте також:  Місячні контактні лінзи: чому вони заслуговують уваги

Основні симптоми, які повинні насторожити:

  • Різке зниження гостроти зору
  • Втрата одного з бічних полів зору, ефект темної завіси з одного боку
  • Звуження поля зору
  • Поява чорних крапок перед очима, пелена, каламутність зору
  • Нечіткість або деформація зображення
  • Іскри та спалахи в очах
звуження поля зору

звуження поля зору

Що трапиться, якщо не лікувати відшарування сітківки?

Навіть якщо вранці ви знову починаєте нормально бачити, і вважаєте, що причина періодичних оптичних ефектів у втомі і перевтомі очей – просто сходіть для профілактичного обстеження до офтальмолога. Краще, якщо він буде розташовувати сучасними методами обстеження очного дна: електрофізіологічне дослідження життєздатності клітин сітківки, УЗД очного дна, офтальмоскопія.

Якщо сітківка почала відшаровуватися, то процес завжди буде прогресувати. Сітківка не зможе сама знову прирости до судинної оболонки, які б краплі ви не капали в очі. При надриві в просвіт, що між судинною оболонкою і сітківкою потрапляє рідина, кров, і її нагромадження й тиск надриває сітківку далі. Швидкість цього процесу в кожному випадку може бути різною, але він невблаганний. У результаті настає момент, коли вже неможливо допомогти, навіть володіючи найсучаснішим обладнанням, і настає повна сліпота.

Читайте також:  Місячні контактні лінзи: чому вони заслуговують уваги

здорові очі

Вирішення проблеми: лазер або операція?

Найбільш простим і ефективним методом лікування розривів і невеликих площ відшарування сітківки є лазеротерапія. Сітківку просто припаюють до судинної оболонки лазерним променем, і пошкодження усувається. Бонусом до лікування відшарування лазером додається профілактика рецидиву і прогресування патології. Сітківка зміцнюється на очному дні, і повторного відшарування в цьому місці не відбувається.

Операція дуже легко переноситься і не вимагає госпіталізації. Вже через кілька годин пацієнт може йти додому.

Хірургічне втручання – екстрасклеральну і ендовітреальну операцію – проводять при запущених і обширних відшаруваннях. При цьому також можливе повне відновлення зору.

Читайте також:  Місячні контактні лінзи: чому вони заслуговують уваги

Звичайно, далеко не завжди вдається домогтися високої гостроти зору після операції: це пов’язано з площею відшарування і вихідним станом ока, наявністю супутньої патології.

Таким чином, вирішальним фактором успіху терапії відшарування сітківки є термін обігу з моменту появи перших симптомів. Якщо ви потрапляєте в групу ризику по відшаруванні сітківки, то офтальмологи рекомендують проходити профілактичні обстеження кожні півроку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МАКУЛОДИСТРОФІЯ СІТКІВКИ

ЧЕРВОНІ ОЧІ: ПРИЧИНИ ТА ЛІКУВАННЯ

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ