Що таке поліп? Чому це новоутворення може виникнути в носовій порожнині, і як з ним боротися? Про це читайте в нашій статті.

Доброякісне ускладнення

Іноді після запальних процесів слизова оболонка носової порожнини починає розростатися. Так утворюються поліпи – доброякісні утворення, що зовні нагадують грона винограду. У чоловіків поліпи зустрічаються приблизно в 2-4 рази частіше, ніж у представниць прекрасної статі. Перш за все, поліпи небезпечні тим, що блокується носове дихання, і людині стає важко дихати через ніс. Таким чином, людина починає дихати через ротову порожнину. Не зігрітий сухе повітря проникає в легені, через що можуть виникнути проблеми з бронхолегеневою системою.

Виникають поліпи, як правило, на тлі інфекційних і запальних процесів. Якщо довго не звертати уваги на запальний процес в носовій порожнині, то хвороба з часом перетікає в хронічну форму. Проте організм не може постійно боротися із запаленням, і для слизова оболонка збільшує свою площу для більш ефективної боротьби з хворобою. Таким чином, відбувається розростання слизової оболонки, і людина це починає відчувати вже, коли частина слизової виходить в носову порожнину, тобто утворюється поліп.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Симптоми

Спочатку людина відчуває утруднення з диханням і постійну закладеність носа. У деяких випадках в носовій порожнині відчувається дискомфорт і присутність чужорідного тіла. Також з часом втрачається нюх, причому нюх може загубитися повністю.

У більш важких випадках поліпи можуть розростатися в носоглотку, а далі в глотку, тим самим викликаючи утруднення при прийомі їжі. У деяких хворих відзначаються часті головні болі та біль у приносових пазухах.

Діагностика поліпозу

Виявити поліпи в носі не становить великої складності для лікаря-отоларинголога. На огляді лікар використовує спеціальний інструмент риноскоп, за допомогою якого він розширює ніздрю і тепер може оглянути носову порожнину.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

За допомогою методу діагностичної ендоскопії лікар досліджує анатомію носовій порожнині пацієнта, визначає можливі перешкоди для проходження повітря. Уточнюється діагноз за допомогою комп’ютерної томографії придаткових пазух. Так лікар зможе визначити поширеність захворювання і масштаб лікування.

Лікування

Поліп у носіЗазвичай для початку лікар призначає консервативне лікування поліпозу. Така терапія зводиться до того, щоб виключити всі фактори, що призводять до обростання поліпами. Необхідно виключити контакт з алергенами і інфекційними агентами: вірусами, бактеріями та грибками. При цьому лікар призначає спеціальні медикаменти для лікування інфекційних захворювань носової порожнини та зняття запального процесу.

До хірургічного методу лікування приступають тоді, коли консервативне лікування виявляється неефективним. Хірургічне видалення поліпів проводиться під загальною анестезією. Видаляють поліпи за допомогою хірургічного інструментарію, лазером або за допомогою спеціальної хірургічної петлі.

Під час хірургічних операцій також проводяться промивання носових пазух для того щоб уникнути повторної появи поліпів. Як правило, після операції призначається курс антибіотиків і знеболюючих засобів. Після операції у хворого відзначається набряклість носових пазух і носа, яке може зберегтися протягом тривалого періоду – 1-3 місяці. Дуже важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, що стосуються післяопераційного догляду за порожниною носа. В залежності від ситуації промивання можна робити самому в домашніх умовах, або для цих цілей відвідувати лікаря.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Майте на увазі, що поліпоз – це рецидивуюче захворювання. І якщо одного разу вам їх видаляли, це не означає, що ви з ними розпрощалися назавжди.

Профілактика поліпозу полягає в основному в своєчасному лікуванні запальних та інфекційних захворювань дихальної системи. Якщо ви вчасно будете лікувати респіраторні, алергічні захворювання, то це істотно знизить ризик гіперплазії слизової оболонки носових пазух.

Будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЛІПОЗНИЙ СИНУСИТ

ЗАКЛАДЕНІСТЬ НОСА