Тонзиліт – захворювання не з рідкісних . Частіше зустрічається у дітей , адже в дитинстві мигдалини працюють в посиленому режимі.

Мигдалини розташовуються в глотковій порожнині і є бар’єром для мікробів , які можуть проникнути в організм із зовнішнього середовища. Можна навіть сказати , що мигдалини є складовою імунної системи , а коли вони виходять з ладу , то решта імунної системи відчуває перенапруження .

У дітей запалення мигдалин відбуваються частіше з тієї причини , що на них зараз покладено відповідальне завдання формування захисту до основних збудників інфекцій. Але хоча у дорослих людей мигдалини практично атрофовані , запальний процес може виникнути і в них.

Різновиди запалення мигдалин

Класична ангіна або гострий тонзиліт – це запалення мигдалин (піднебінних мигдаликів) . Дане інфекційне захворювання викликає запальний процес , симптоми якого біль у горлі , білий наліт на гландах , загальна слабкість і висока температура. При відсутності лікування захворювання загрожує перейти в хронічну форму – хронічний тонзиліт .

Аденоїдит – це запалення носоглоткової мигдалини. У цьому випадку мигдалина збільшується і перекриває просвіт носоглотки , через що відбувається порушення носового дихання , зміна тембру голосу , з’являється нежить.

Лікування

Запалення мигдалин можна ігнорувати або лікувати неякісно , оскільки запальний процес в носоглотці буде кликати постійні респіраторні захворювання і крім того може призвести до різних ускладнень .

Ще не так давно , 10-20 років тому , основною тактикою лікування було оперативне втручання – мигдалини попросту видаляли. Однак оскільки мигдалини таки частково відфільтровують різні шкідливі мікроорганізми , а , значить , виконують потрібну функцію , то постійно велися пошуки інших методів їх лікування .

Деякі ЛОР-лікарі і сьогодні можуть запропонувати хірургічне втручання , однак перш ніж погоджуватися на операцію , з’ясуйте , чи не можна вирішити проблему альтернативними більш щадними методами.

Найчастіше показання для операції такі : відсутність результатів при консервативному лікуванні , утворення наривів в мигдалинах , ускладнення в роботі судин і серця , людина хворіє ангінами і простудними захворюваннями частіше 7-8 разів на рік.

Консервативне лікування

Особливо ефективним таке лікування буває на ранніх стадіях розвитку хвороби. Лікар призначить протизапальні , противірусні , знеболюючі препарати , а також вітаміни й імуномодулюючі засоби . У комплексі з таким з таким лікуванням призначають фізіотерапію , інгаляції і полоскання горла. В якості основного превентивного заходу рекомендується періодичне промивання лакун мигдалин , що необхідно робити для видалення мікроорганізмів , які можуть викликати запальний процес.

Вакуумне промивання мигдалин – одне з терапевтичних заходів , яке рекомендується при хронічному тонзиліті , так як , по-перше , метод дозволяє знизити кількість загострень , а , по-друге , забезпечує хороший і стабільний лікувальний ефект. Промивання дозволяє ефективно очистити лакуни від виділень , які накопичуються в процесі розвитку захворювання. Економний варіант – промивання мигдалин звичайним шприцом. Це дозволяє заощадити гроші , але процедура небезпечна, так як висока ймовірність пошкодження тканин мигдалин.

Комерційні клініки пропонують промивання за допомогою спеціального обладнання – варіант безпечний , а крім того одночасно з видаленням гнійних пробок в лакуну вводяться лікарські засоби. Однак потрібно враховувати , що дане лікування передбачає курс процедур.

Електроплазмена коагуляція мигдалин

Даний метод застосовують в більш запущених випадках , коли мигдалини вже сильно змінені і очищення вже не забезпечує ефект , так як вміст лакун вимивається повністю . Суть лікування : деформовані лакуни як би запаюються , і це перешкоджає проникненню в них інфекцій і мікробів. Особливість методу в тому , що коагуляцію проводять тільки після промивання лакун та усунення причин захворювання. Метод дозволяє уникнути хірургічного втручання.

лазерна тонзилектомія

Фахівці стверджують , що на сьогоднішній день це найефективніший метод терапії : безпечно , безболісно , проводиться в амбулаторних умовах , не вимагає тривалого відновлення. Суть методу в тому , що лазерний промінь видаляє патологічні тканини ураженого органу , при тому що здорова область залишається недоторканою і продовжує виконувати свої захисні функції.

Народні методи

Будь-який метод лікування буде ефективнішим , а одужання піде швидше , якщо регулярно полоскати хворе горло перевіреними століттями відварами і настоями , приготованими з лікарських трав. Один з рецептів : візьміть в рівних пропорціях шавлію і квіти арніки , залийте чайну ложку збору окропом і млоїть на середньому вогні 10 хвилин. Дайте охолонути і процідіть. Полоскати 3-4 рази на день.

При таких захворюваннях завжди рекомендується багато теплого пиття , а особливо корисним буде арніковий або шавлієвий чай. Заварювати такий чай потрібно , як і звичайний : чайна ложка сухої трави на один стакан окропу. Дати охолонути до середньої температури . Пити 2-3 рази на день.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ТОНЗИЛІТ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

АДЕНОТОМІЯ (ВИДАЛЕННЯ АДЕНОЇДІВ)

ЗАГАРТОВУВАННЯ ГОРТАНІ