Запалення пульпи зазвичай сигналізує про себе сильним зубним болем.

Пульпіт – це запалення пульпи, особливої ​​сполучної тканини, яка заповнює порожнину зуба і включає в себе велику кількість судин і нервів. Це захворювання здатне доставити нам багато неприємних відчуттів і, якщо вчасно не зайнятися лікуванням, може привести до розвитку періодонтиту.

Якщо у вас пульпіт, то знеболюючим тут не відбутися. Потрібно не затягуючи звертатися до стоматолога.

Причини появи пульпіту

Причиною запалення пульпи найчастіше є карієс, а точніше мікрофлора, яка проникає в пульпу через каріозну порожнину. Зазвичай це стрептококи, стафілококи, лактобактерії.

Іншими причинами появи хвороби може бути травмування пульпи в результаті лікарської помилки стоматолога. Необережне поводження з зубом під час його лікування може призвести до термічної травми пульпи або її пошкодження в процесі обробки діри зуба.

Ще одна можливість розвитку пульпіту – токсичний вплив на неї деяких матеріалів пломби.

Симптоми пульпіту

До характерних симптомів пульпіту відноситься зубний біль. На початку запалення він слабкий ниючий. Якщо процес розвивається, біль стає сильним, нападоподібним, часто посилюється вночі. Біль може настільки сильно «заливати» всю щелепу, що людина просто не в змозі визначити, який саме зуб у неї болить.

Читайте також:  Особенности сапфировых брекетов

Розрізняють гострий і хронічний пульпіт. Гострий пульпіт розділяється на гнійний і дифузний. Хронічний пульпіт має три форми гіпертрофічний, фіброзний, гангренозний. При хронічному пульпіті біль має ниючий характер.

Зняти гострий біль при пульпіті можна за допомогою знеболюючого, але це тимчасове рішення. Для усунення проблеми необхідно лікувати зуб.

Як діагностувати пульпіт

Головною ознакою пульпіту є больові відчуття. На основі скарг пацієнта стоматолог вже може запідозрити це захворювання. Допомагають діагностувати цю патологію і дані інструментального огляду. Зазвичай у хворому зубі виявляється каріозна порожнина з розм’якшеним дентином. Ще однією ознакою пульпіту є різка реакція ураженого зуба на зміну температури. Водночас перкусія (постукування по зубу) практично ніколи не викликає хворобливих відчуттів.

Для того щоб точно визначити масштаби проблеми, стоматолог зазвичай призначає рентгенологічні дослідження зуба.

Лікування пульпіту

При лікуванні пульпіту кінцева мета лікаря – відновити цілісність зуба. Здійснити це можна декількома способами, які дозволяють зберегти зуб, але мають на увазі різну ступінь втручання.

Читайте також:  Сучасна стоматологія: якість лікування та своєчасна допомога

1 спосіб – консервативне лікування. Медичне втручання в цьому випадку схоже на лікування при карієсі, тільки в даному випадку більше уваги приділяють медикаментозній обробці та дезінфекції порожнини зуба. На першому етапі лікування на дно порожнини наносять протизапальні і регенеруючі пасти. Потім порожнину з медикаментами закривають тимчасовою пломбою на кілька днів. Якщо у пацієнта після цього не з’являються скарги, ставлять постійну пломбу.

Цей спосіб хороший тим, що зберігається жива пульпа зуба. Але таке лікування можливе тільки при травматичній формі пульпіту, або якщо доступ до пульпи був відкритий випадково в ході лікування зуба. Якщо ж запалення пов’язане з тривалим перебуванням в пульпі бактерій, при такому методі лікування великий ризик ускладнень.

2 спосіб – депульпація. В цьому випадку спочатку чистяться канали зуба. З них повністю видаляється пульпа разом з нервами і кровоносними судинами. Видалення пульпи зазвичай відбувається із застосуванням анестетика. Канали розширюються, обробляються антисептичними засобами і пломбуються. Потім робиться рентгенівський знімок зуба. Це потрібно, щоб лікар міг переконатися, що канали запломбовані якісно і в них не залишилося порожнин. Останній етап – пломбування коронки зуба.

Читайте також:  Имплантация зубов под ключ: что входит, этапы
Ускладнення пульпіту

Якщо пульпіт не лікувати, він переходить в періодонтит – запалення зв’язки зуба, яка фіксує зуб на місці, і запалення тканин, що прилягають до зуба. Це ж відбувається при неякісно пролікованому зубі, наприклад, якщо були не до кінця запломбовані канали.

Після видалення пульпи зуб може почати темніти і кришиться. Це відбувається тому, що в ньому більше немає нерва, зуб став «мертвим». Це теж можна вважати вимушеним ускладненням.

Профілактика пульпіту

Не допустити появи пульпіту допоможуть профілактичні заходи. Методи профілактики дуже прості, але досить дієві.

  • Необхідно регулярно виконувати процедури з гігієни ротової порожнини.
  • При появі карієсу негайно йти до лікаря.
  • Кожні півроку проходити профілактичний огляд зубів у стоматолога.

Слідкуйте за станом своїх зубів. Це допоможе уникнути зубного болю і зберегти зуби здоровими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ЗУБАХ І ЯСНАХ: ЯК ВРЯТУВАТИ ЗУБИ

ТРАВМУЮЧИЙ ПРИКУС: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

КРОВОТОЧАТЬ ЯСНА? ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News