Розрізняють первинний (коли першоджерелом утворення ракових клітин є сама печінка) і вторинний рак печінки (метастази раку іншого органу в печінку). Найчастіше зустрічається вторинний рак печінки.

Рак печінки частіше зустрічається у людей середнього і літнього віку, причому у чоловіків частіше, ніж у жінок. Більш схильні до розвитку раку печінки афроамериканці, іспанці, жителі Азії та Тихоокеанського басейну. Доведено, що гепатити B і С, а також цироз печінки сприяють розвитку раку.

Симптоми на ранніх стадіях

Симптоматику на ранніх стадіях захворювання можна розділити на загальні симптоми (наприклад, значні набряки) і симптоми, безпосередньо пов’язані з ураженням печінки:

1) Дискомфорт або біль у верхній частині живота справа є найбільш типовим симптомом захворювання, біль може віддавати в спину або плечовий суглоб.

2) Наявність припухлості в правому підребер’ї.

3) Нудота, втрата апетиту.

4) Загальна слабкість, стомлюваність.

Симптоми на пізній стадії раку печінки

У міру прогресування захворювання можуть з’явитися:

1) Асцит (скупчення рідини в черевній порожнині), який призводить до збільшення живота.

2) Жовтяниця, що виявляється пожовтінням склер очних яблук, а у важких випадках всіх шкірних покривів і слизових оболонок організму.

Жовтяниця з’являється внаслідок накопичення білірубіну в крові людини. Білірубін – це жовчний пігмент, що утворюється в результаті розпаду гемоглобіну. У нормі печінка виводить білірубін з організму з жовчю. Але при порушенні функції печінки або закупорці жовчних проток, білірубін накопичується в крові і офарблює шкіру і білки очей в жовто-оранжевий колір.

Лікування раку печінки

Рак печінки можна лікувати з використанням хірургічних методів, хіміотерапії та променевої терапії. Можливо видалення печінки з наступною трансплантацією органу від донора. Найчастіше виконується резекція (видалення) ураженої раковим процесом частини печінки.

Якщо оперативне втручання неможливо, для впливу на пухлину може застосовуватися хіміотерапія або променева терапія. Однак ці методи лікування можуть лише продовжити життя пацієнтові, але не вилікувати його.

Не варто забувати про сорафеніб (нексавар) – новий і багатообіцяючий препарат, який пригнічує ріст пухлини при печінково-клітинному раку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПУХЛИНИ ПЕЧІНКИ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ

ЩО ТАКЕ КОЛОРЕКТАЛЬНИЙ РАК?