У депресії немає любимчиків. Чоловіки і жінки, підлітки і люди похилого віку, фізично здорові і хронічно хворі люди можуть стати жертвами психічного розладу, який, згідно зі статистикою ВООЗ, щорічно позбавляє працездатності понад 150 мільйонів чоловік. І хоча зрозуміти близьку людину в депресії буває нелегко, вкрай важливо знайти потрібних слів, які допоможуть їй в цей складний кризовий час.

Що говорити людині в стані депресії

Я завжди поруч.

Промовляючи ці слова, важливо бути чесним: вони мають на увазі регулярний зв’язок і безумовну підтримку людини, яка не завжди зможе піти вам на зустріч. Можливо, вам доведеться знайти їй психотерапевта, купити ліки, допомогти в рутинних справах, роботі чи навчанні. Так, це не завжди зручно, але неможливо переоцінити важливість щирої дружньої участі для людини, яка намагається позбутися від депресії.

Давай зробимо це разом.

В депресії люди схильні впадати в тяжкі роздуми, нескінченно перегравати негативні події, уявляючи, як їм варто було б вчинити. На жаль, фіксація на минулому нерідко призводить до погіршення симптомів депресії, і з цим типом негативного мислення хворому повинен допомогти лікар. Але ви також можете внести свою лепту, якщо людина готова до будь-якої активності.

Будь-яка спільна діяльність потенційно може відвернути людину, на якийсь час припинити його хворобливі самокопання. Запросіть його на прогулянку, запишіться разом на кікбоксинг, в клас йоги, малюйте маслом картини або збирайте пазл. Ваш друг дуже здивується, наскільки краще він відчує себе після такого дозвілля.

Я не знаю, що ти відчуваєш, але я вірю, що це дуже важко.

Депресія – складне захворювання, обумовлене генетичними, біологічними і психологічними факторами. Навіть якщо ви самі пройшли через неї, ваші переживання будуть відрізнятися від відчуттів близької людини. Не намагайтеся здаватися всезнайкою, але покажіть одному, що ставитеся до його стояння без страху і засудження: так він напевно зможе відкрито заговорити про свої почуття.

Якщо ви не сильні в мистецтві переконання або погано розбираєтеся в тонкощах психології, просто посидьте і послухайте. Хороший слухач потрібен кожному, а людині в депресії – подвійно, адже самотність і ізоляція стимулюють її глибше занурюватися в негативні думки. Одна лише ваша присутність, уважний ласкавий погляд і теплі обійми – чудові ліки.

людина в стані депресії

Чого не говорити другу в депресії

Антидепресанти – все, що тобі потрібно.

Ця фраза зводить до мінімуму людський біль, перетворюючи складні душевні переживання в набір психосоматичних симптомів. Пам’ятайте, що для ефективного лікування клінічної депресії лікарі радять комбінувати психотерапію і приймемо антидепресантів, змінити спосіб життя, ввести регулярні фізичні навантаження і зменшити вплив стресових факторів. Повірте, один тільки прийом медикаментів не поверне людині сенс життя і відчуття щастя.

Досить страждати. Хіба ти не хочеш, щоб тобі стало краще?

Людина не вибирала свою хворобу, а подібного роду фрази виглядають як звинувачення. Депресія часто погано піддається лікуванню, і жоден метод, будь то психотерапія або прийом антидепресантів, не може гарантувати 100% успіху. Безліч депресивних пацієнтів переживають через думки, що вони недостатньо сильні, щоб впоратися з хворобою. Подібні негативні коментарі тільки підривають їхню віру в себе і зміцнюють стигматизацію депресії.

У мене теж колись була депресія.

Всі люблять говорити про себе, але напади поганого настрою – не те ж саме, що клінічна депресія. Слухаючи одного, люди хочуть висловити емпатію, намагаються розповісти, як вони впоралися з сумом і повернулися до повноцінного життя. Але якщо людина знаходиться в клінічній депресії, він не зможе приміряти на себе чужий досвід. Замість того щоб ставити себе в приклад, дозвольте другу чи родичу розповісти про його переживання.

Тримай себе в руках. У світі мільйони людей, яким гірше, ніж тобі.

Ми не намагаємося сказати, що депресія – найнебезпечніша з існуючих хвороб, але не варто недооцінювати її серйозність. Клінічна депресія може привести до проблем на роботі, у навчанні і відносинах. Дослідження також підтверджують, що вона підвищує ризик хвороб серця і цукрового діабету. Не зайвим буде згадати, що депресія – головна причина суїциду серед підлітків, дорослих і літніх людей. До того ж під час депресивного епізоду людині складно відсторонитися і поглянути на свою ситуацію з боку, тому краще не намагайтеся напоумити і виправити його. Увага і щира участь спрацюють набагато краще.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
3 ТИПИ ДЕПРЕСІЇ. ДІЗНАЙСЯ, ЩО У ТЕБЕ

СУЇЦИДАЛЬНІ ДУМКИ І ДЕПРЕСІЯ

ЛІКИ ВІД ДЕПРЕСІЇ