Cуїцидальні думки і депресія – небезпечне поєднання. Якщо крик про допомогу не буде почутий, ризик самогубства дуже великий.

Думки про суїцид: ступінь небезпеки

Думки про самогубство можуть відвідати будь-яку психічно здорову людину, якій довелося пережити психічну травму, або перебуває в стані сильного стресу. Однак у цьому випадку беруть верх інстинкти самозбереження, і ризик самогубства невеликий. Важливо, щоб близькі люди були поруч у цей момент, і допомогли пережити трагедію.

Трапляється, що нав’язливі думки про суїцид є проявом неврозу нав’язливих станів. Вони виникають мимо волі людини і мучать її, вона бореться з ними. Такі нав’язливі думки ніколи не реалізуються, а щоб позбутися від них, потрібне лікування за допомогою психотерапевтичних методів і медикаментів.

Зовсім інша справа, якщо суїцидальні думки є проявом депресії або інших психічних розладів. У цьому випадку ризик здійснення самогубства дуже великий, і без термінової психіатричної допомоги не обійтися.

Небезпечні симптоми та ознаки

Депресивний розлад завжди супроводжується глибоким відчаєм, відчуттям безнадійності свого існування і провини перед близькими. У цьому стані людина може прийти до висновку, що самогубство є єдиним виходом зі сформованої ситуації, способом припинити душевний і фізичний біль.

Суїцидальні думки є найнебезпечнішою ознакою депресії. 90% людей, які вчинили суїцид, були в стані гострої депресії або мали інше психічне захворювання. З іншого боку, 15% хворих, що страждають депресією, закінчують життя самогубством. Як правило, це трапляється через 4-5 років після того, як у людини розвинулося це захворювання.

Думки про самогубство можуть виникнути у людини, яка страждає неглибокою депресією, а також у пацієнтів, які проходять лікування в зв’язку з цим захворюванням. Коли вони отримують препарати, що підсилюють їх активність, ризик зробити спробу покінчити з життям досить високий. При цьому небезпека полягає в тому, що оточуючим здається, ніби стан хворого покращився.

Які слова або поведінка людини дійсно вказують на те, що вона здатна позбавити себе життя з власної волі на тлі депресії?

Насторожити повинні такі особливості в поведінці:

  • Розмови про суїцид або покалічення;
  • Стійка переконаність людини в тому, що її життя безглузде і безнадійне, вона загнана у глухий кут, виходу з якого немає;
  • Неприродний інтерес до питань смерті: до теми смертності, до історій про суїциди, до способів накласти на себе руки.
  • Невиправдано ризикована поведінка, коли людина ніби «грає зі смертю». Наприклад, свідомо переходить вулицю на червоне світло;
  • Повторювані фрази типу «без мене було б усім краще», «мені було б краще без всіх»;
  • Різкі перепади настрою;
  • Людина цілеспрямовано відвідує своїх родичів і друзів (або здзвонюється після тривалої перерви), і прощається з ними; роздає цінні для неї речі; завершує справи; віддає розпорядження на випадок, якщо з нею що-небудь трапиться.

Ризик покінчити життя самогубством особливо високий у людей, які в минулому вже скоювали такі спроби, мають генетичну схильність до психічних захворювань, алкоголізму, наркоманії, або потрапили під вплив інших людей, схильних до скоєння суїциду. Якщо людина в минулому пережила фізичне або сексуальне насильство, якщо в її родині були випадки суїциду, ймовірність накласти на себе руки у неї також підвищена.

Як реагувати

Висловлювання про смерть і суїцидальні дії людини, що знаходиться в депресії, не можна залишати без уваги.

Близьким людям, друзям потрібно поцікавитися її планами на майбутнє. Якщо ви відчуваєте, що вона готова вчинити суїцид, не можна сперечатися з нею, відмовляти від цих думок і переконувати в тому, що їй є для чого жити. Потрібно дати їй зрозуміти, що вона вам не байдужа, ви переживаєте за неї і готові вислухати і підтримати її .

Людину в такому стані не можна залишати на самоті. Сховайте будь-який предмет, який потенційно може бути використаний для здійснення самогубства.

Якнайшвидше необхідно звернутися за допомогою до психотерапевта. Бажано, щоб під час цього візиту людину супроводжував родич або друг.

Симптоми і ознаки потенційного самогубця – ще не катастрофа, а лише крик про допомогу. Якщо ці попереджувальні сигнали будуть вчасно почуті, людина не просто позбавиться від нав’язливих думок про смерть, а й повернеться до нормального життя, воскресивши в собі здатність радіти і відчувати задоволення від нього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС СТРЕС

ТОП-8 ПРОДУКТІВ ПРОТИ ДЕПРЕСІЇ

5 СПОСОБІВ СТАТИ ЩАСЛИВІШИМИ БЕЗ АНТИДЕПРЕСАНТІВ