Існує безліч причин, по яких очі стають червоними. Чимало з них пов’язані із захворюваннями. Що потрібно знати про почервоніння очей?

Людина з почервонілими очима виглядає хворобливою і втомленою. Але якщо комусь достатньо добре виспатися, щоб червоність пішла, то іншим потрібна допомога лікаря. Адже почервоніння часто є ознакою хвороби. Що потрібно знати про почервоніння очей, щоб позбутися від цієї проблеми назавжди?

Чому очі червоніють?

Почервоніння очей – результат суттєвого розширення кровоносних судин білої оболонки ока (склери).

Причини почервоніння бувають зовнішніми і внутрішніми. До них відносяться:

 • Вплив зовнішніх подразників. Дуже часто почервоніння викликане потраплянням в око смітинки. Холодний вітер, мороз, сигаретний дим висушують очі, також викликаючи почервоніння.
 • Неправильне використання контактних лінз. Лінзи повинні бути правильно підібрані. Їх потрібно знімати на ніч і вчасно міняти
 • Перенапруження і стрес. Інтенсивне навантаження на очі (тривала робота за комп’ютером, погане освітлення, недосипання, стрес) призводять до появи цього симптому
 • Застуда та інші вірусні інфекції також часто супроводжуються почервонінням очей
 • Алергія на пилок рослин, ліки, побутову хімію, тварин і т.д.
 • Гострий чи хронічний кон’юнктивіт. Він може бути інфекційним або алергічним, або розвиватися під впливом на кон’юнктиву фізичних і хімічних факторів
 • Ячмінь, блефарит, запалення очних оболонок
 • Глаукома (підвищення внутрішньоочного тиску)
 • Артеріальна гіпертензія. Високий артеріальний тиск викликає пошкодження кровоносних судин очей
 • Підвищення внутрішньочерепного тиску, утруднення венозного відтоку від голови
 • Цукровий діабет. Це захворювання призводить до судинних уражень, включаючи судини очей
 • Синдром сухого ока (ксерофтальмія).

Багато борються з симптомами самостійно, за допомогою аптечних крапель, препаратів від алергії або народних методів. Але перше, що потрібно знати про почервоніння очей: причини червоності можуть бути дуже серйозними. Якщо з цією проблемою ви стикаєтеся неодноразово, найправильніше рішення – звернутися до офтальмолога. Лікар точно встановить причину і призначить оптимальне рішення.

Лікування почервонілих очей

Лікування залежить від причини почервоніння очей. У деяких випадках процедура лікування вимагає постійного спостереження офтальмолога.

Щоб швидко усунути почервоніння, можна використовувати безрецептурні лікарські препарати у вигляді крапель, які звужують судини очей. Для зволоження очей, зняття запалення і різі використовуються штучні сльози. Але ці препарати не замінюють повноцінного лікування, а дають тільки косметичний ефект. Дія крапель короткочасна. Ними можна користуватися тільки при гострій необхідності.

Можна використовувати народні засоби. Найпопулярніші з них – компрес з кубиками льоду або з охолоджених пакетиків з чайною заваркою. Компрес потрібно покласти на повіки на кілька хвилин. Це зніме напругу з очей і сприяє звуженню судин на очних яблуках.

Якщо почервоніння викликано попаданням в очі хімічної речовини, потрібно терміново промити їх проточною водою і звернутися до лікаря.

Нерідко причиною почервоніння очей є постійне недосипання і надмірна втома. У цьому випадку лікування полягає в тому, щоб дати зоровій системі відпочинок. Якщо ваші очі червоніють від тривалої роботи за комп’ютером або з документами, намагайтеся кожні 1-2 години робити перерви. Бажано, якщо під час перерви ви будете виконувати розслаблюючі вправи для очей або, хоча б, просто дивитися вдалину.

Якщо ви знаєте, що почервоніння – симптом алергії (в тому числі, на косметичний засіб), виключіть контакт з алергеном і під час лікування не користуйтеся засобами, здатними викликати роздратування.

Тим, хто носить контактні лінзи, потрібно обов’язково знімати їх на час сну. Почервоніння при носінні лінз – ознака їх зношеності. З часом на поверхні лінз накопичується білок, який натирає рогову оболонку і викликає роздратування.

Тривожні симптоми

Необхідно терміново звернутися до офтальмолога, якщо почервоніння очей супроводжується якими-небудь із симптомів:

 • Набряк кон’юнктиви повік
 • Сльозотеча
 • Гнійне виділення
 • Світлобоязнь
 • Больові відчуття
 • Часткова втрата зору
 • Нудота, блювота

У цьому випадку висока ймовірність, що почервонілі очі – один із симптомів небезпечного захворювання. Проводити діагностику і призначати курс лікування повинні тільки медичні фахівці. Зокрема, лікування гострого іриту і глаукоми має проходити під постійним наглядом лікаря. Може знадобитися негайна госпіталізація. Спроба самолікування, зняття симптомів без усунення причини призведе до поглиблення хвороби.

Фото: Depositphotos

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧЕРВОНІ ОЧІ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ

ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ