Підвищене потовиділення може стати не тільки фізичною, а й психологічною проблемою.

Гіпергідроз або надмірна пітливість

Потовиділення є природним фізіологічним процесом. Завдяки виділенню поту регулюється обмін речовин і відбувається тепловіддача. Нормальною реакцією організму є посилення потовиділення при фізичних або емоційних навантаженнях. Підвищена пітливість без об’єктивних причин називається гіпергідрозом. Це може бути як самостійна хвороба, так і симптом інших захворювань (наприклад, патології нервової, ендокринної системи).

Гіпергідроз – це форма порушення потовиділення, яка нйчастіше зустрічається. Він може бути локальним (долоні, пахви, стопи, волосиста частина голови) або дифузним (загальним). Загальний гіпергідроз зазвичай спостерігається при туберкульозі, ураженнях нервової системи, цукровому діабеті, гіпертиреозі. Найбільш поширеними локалізованими формами є гіпергідроз великих складок і долонно-підошовний гіпергідроз. Досить часто дані форми виступають симптомом вегетосудинної дистонії.

Прояви долоннього гіпергідрозу

Перші симптоми гіпергідрозу можуть спостерігатися ще в дитинстві; при цьому вони різко посилюються в підлітковому віці. Поштовхом до появи симптомів надмірного потовиділення можуть стати гормональні зміни (наприклад, вагітність, клімакс), стресогенні ситуації.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи

Найчастіше гіпергідроз проявляється у дівчаток в період статевого дозрівання. Даний стан не складає серйозної небезпеки для здоров’я, проте він може послужити причиною соціальної дезадаптації і емоційного дискомфорту.

Основною скаргою пацієнтів, які страждають долонним гіпергідрозом, є постійне безпричинне інтенсивне виділення поту на долонях, в результаті чого кисті рук завжди вологі. Крім того, гіпергідроз долонь створює умови для виникнення мацерації (розм’якшення і набухання) шкіри. Діагноз «долонного гіпергідрозу» встановлюється на підставі скарг пацієнта, а також даних об’єктивного медичного огляду.

При долонному гіпергідрозі носова хустка або серветка стають постійним атрибутом – люди, що мають цю проблему, змушені періодично витирати кисті. Також при підвищеному потовиділенні долонь виникають труднощі з використанням чорнильної ручки, підписанням документів (на папері залишаються розводи і вологі відбитки).

У повсякденному житті стан надмірного потовиділення значно знижує якість життя. Так, люди, які страждають гіпергідрозом долонь, зазвичай відчувають проблеми, які пов’язані з широким розповсюдженням жесту рукостискання (особливо чоловіки). Як правило, така людина свідомо прагне уникати рукостискання, так як очікує від інших людей негативної реакції, яку може викликати дотик до його вологої холодної руки. У свою чергу це сприяє появі безініціативності, замкнутості, невпевненості в собі, виникнення відчуття тривоги. Більш того, викликаючи подібні психологічні проблеми, долонний гіпергідроз негативно впливає на кар’єрне зростання і соціальну адаптацію. Таким чином, надмірна пітливість є не лише косметичною проблемою.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Лікування гіпергідрозу долонь

Підвищене потовиділення вимагає проведення адекватних лікувальних заходів. Виділяють консервативну і радикальну (оперативну) терапію гіпергідрозу долонь.

У лікуванні надмірної пітливості долонь часто застосовують суміш 20% спиртового розчину гексахлориду алюмінію, тальку, порошку крохмалю, проводять теплі трав’яні ванночки для рук. Також показана психотерапія та аутотренінг, можливий прийом седативних лікарських препаратів. У боротьбі з гіпергідрозом долонь ефективними є і фізіотерапевтичні процедури, однак вони не дають тривалого результату.

Більш тривала дія досягається за допомогою ін’єкцій ботулінічного токсину (Ботокс, Диспорт). Дана лікувальна методика передбачає введення ботулотоксину в зону підвищеного потовиділення, в результаті чого виникає блокада постгангліонарних симпатичних нервів і гіпергідроз зникає на шість-вісім місяців.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи

Однак найбільш ефективним сучасним методом лікування гіпергідрозу долонь є ендоскопічна симпатектомія. Суть даної хірургічної операції полягає у видаленні або кліпуванні симпатичного нервового вузла. Симпатектомія дозволяє досягти перманентного позбавлення від надмірної пітливості долонь в 98% випадків.

В даний час ендоскопічна симпатектомія виконується в багатьох країнах світу. Проведення даної процедури при неефективних консервативних методах лікування гіпергідрозу допомагає назавжди позбутися негативних фізичних і психологічних відчуттів, до яких призводить надмірна пітливість долонь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СИЛЬНО ПОТІЄТЕ?

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ОТРИМАВ СОНЯЧНИЙ ОПІК

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИВ КЛІЩ