Укус кліща сам по собі не так вже й страшний, але існує ймовірність зараження кліщовим енцефалітом – небезпечним захворюванням, стерпним кліщами. Що ж робити, якщо кліщ все-таки вкусив вас?

Тепла сонячна погода розбудила трави, чагарники і дерева від зимового сну і кличе любителів природи на прогулянки і пікніки. Що може бути краще часу, проведеного в приємній компанії на фоні мальовничої природи? Але далеко не всі, вирушаючи відпочивати серед дерев і листя, пам’ятають про потенційну небезпеку – укусах комах. У цій статті піде мова про кліщів – дрібних членистоногих з сімейства павукоподібних, а також про те, що слід зробити, якщо атака кліща виявилася вдалою.

Енцефалітний кліщ

При супутніх погодних умовах активність кліщів починається в кінці квітня, а до середини травня чисельність цих комах збільшується в мільйони разів. Кліщі найбільш активні в період розмноження. Шлюбний період цих комах припадає на травень-червень. Термін життя кліща складає 3-4 місяці, і до початку серпня популяція комах скорочується.

До паразитів і переносників небезпечних захворювань відноситься лише невелике число загальної популяції комах. Так з 30 тисяч видів кліщів, всього 5 тисяч є енцефалітними.

Читайте також:  Борьба с Мухами – Уничтожение Мух Специализированной Службой ORKIN

Енцефалітний кліщ – це не особливий вид кліща, а комаха будь-якого виду, заражена вірусом енцефаліту. За зовнішнім виглядом не можна визначити, чи є кліщ енцефалітним. Переносниками вірусу можуть бути як самці, так і самки, а носіями – всі особини, в тому числі німфи і личинки.

Наслідки укусу інфікованго кліща

Щорічно через укуси кліща енцефалітного тисячі людей в усьому світі стають інвалідами. Вірус енцефаліту вражає ЦНС людини, що, згодом, призводить до паралічу і навіть летального результату. Найчастіше, зараження людини від комахи відбувається в ході кровососання.

Представники родів Amblyomma, Boophilus, Dermacentor і Rhipicephalus, можуть викликати у людини і тварин стан, який називається «кліщовий параліч». Види цього сімейства комах переносять такі небезпечні захворювання, як:

  • Кліщовий енцефаліт
  • Хвороба Лайма (бореліоз)
  • Кліщовий висипний тиф
  • Плямиста лихоманка Скелястих гір
  • Туляремія
  • Гранулоцитарний анаплазмоз
  • Моноцитарний ерліхіоз
Що робити, якщо вас укусив кліщ

Якщо ви виявили на своїй шкірі кліща, що присмоктався, його необхідно видалити. Якщо у вас є можливість швидко звернутися до лікаря, щоб справити гарантовано правильне видалення, так і зробіть. Якщо ж з якоїсь причини ви не можете дістатися до фахівця і зважилися видалити комаха самостійно, дуже важливо дотримуватися певних правил.

Читайте також:  4 причини купити годинник для плавання Garmin

Видаляти кліща потрібно з обережністю, ні в якому разі не здавлюючи його тільце. Для видалення слід використовувати пінцет або нитку. Видаляючи кліща, рухайте пінцетом по спіралі. Після видалення необхідно зберегти кліща для аналізу. Доставити кліща потрібно в лабораторію. Щоб дізнатися, куди саме звернутися, зателефонуйте в службу швидкої допомоги.

Якщо лабораторія встановила, що вас укусив енцефалітний кліщ, вам потрібно буде ввести імуноглобулін протягом 72 годин. Якщо не зробити цього, ви заразитеся.

Існує думка, що досить крапнути на кліща олією, щоб він відвалився сам. Це не так. Не чекайте, поки кліщ відпаде сам. У терміновому порядку прийміть необхідні заходи!

Чи існує захист від укусу кліща

Від кліщового енцефаліту можна захиститися на три роки. Існує спеціальна вакцина, яка допомагає це зробити. Вона не включена до Календаря щеплень. Тому, якщо ви часто буваєте на природі і дуже переживаєте про те, щоб вас не вкусив кліщ, то можете подбати про себе самі.

Читайте також:  Їздимо на велосипеді без шкоди для здоровʼя

Для того щоб сформувався імунітет на три роки, вам потрібно буде пройти курс з трьох щеплень. Після одного щеплення досягається не повний ефект і гарантія становить лише 60-70%. Тому потрібне друге і третє щеплення. Рекомендується робити щеплення раз на три роки.

Щепитися чи не робити щеплення – це особиста справа кожної людини, але слід пам’ятати, що щеплені люди кліщовим енцефалітом не хворіють. У разі зараження симптоматика обмежується короткочасним незначним підвищенням температури.

Як би там не було, плануючи поїздку на природу, намагайтеся дотримуватися запобіжних заходів.

  • Правильний одяг. Одягаючи одяг світлих тонів, ви збільшуєте шанс помітити на ній комаху. Заправте сорочку в штани, а штани – в шкарпетки. Надіньте головний убір або капюшон.
  • Обробіть одяг спеціальними засобами, що відлякують комах.
  • Не забувайте час від часу оглядати свій одяг, а, повернувшись додому, огляньте своє тіло.

Подбайте про своє здоров’я і здоров’я близьких заздалегідь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД УКУСУ КЛІЩІВ

ЯКЩО ВКУСИВ ЛІСОВИЙ КЛІЩ

ЗАХИСТ ВІД КЛІЩІВ