Ректоскопія може проводитися в якості діагностичної так і лікувальної процедури. Це безпечний і досить інформативний метод дослідження прямої кишки.

Що це таке

Ректоскопія – ендоскопічний метод дослідження товстої кишки, який застосовується для діагностики захворювань у цьому відділі кишечника. Дослідження проводиться за допомогою спеціального приладу – ректоскопа, який являє собою еластичну вигнуту трубку з оптичним приладом і мініатюрною лампочкою на вводимому кінці. Ректоскопія дозволяє проводити візуальне дослідження прямої кишки на глибині 30-35 сантиметрів від рівня анального отвору.

Показання до проведення дослідження

Ректоскопія призначається як при підозрі на деякі проктологічні захворювання, так і в профілактичних цілях. Доцільно ректоскопію призначати за наявності таких симптомів:

 • больові відчуття в області заднього проходу;
 • кишкові кровотечі;
 • порушення стільця (діарея, запор);
 • виділення слизового і / або гнійного характеру з анального отвору.
Протипоказання

Проведення ректоскопии протипоказано при наступних випадках:

 • запальні захворювання в області заднього проходу (геморой, парапроктит та інші хвороби);
 • звуження просвіту (як правило, при пухлинних захворюваннях);
 • травми заднього проходу;
 • важкі загальні стани хворого.
Підготовка до проведення ректоскопії

Перед тим, як пройти дослідження, пацієнту необхідно пройти етап підготовки. Так, за кілька днів перед ректоскопією слід дотримуватися спеціальної дієти, призначеної лікарем. Необхідно відмовитися від вживання хлібобулочних виробів, фруктів, овочів, бобових. У вечірній час напередодні дослідження дозволяється вживати тільки воду або чай. За кілька годин до дослідження слід зробити очисну клізму. Також очищення кишечника можливо провести за допомогою спеціальних препаратів, що сприяють якнайшвидшої евакуації калових мас і повному очищенню кишечника.

Безпосередньо перед проведенням дослідження лікар-проктолог проводить ректальне пальцеве дослідження прямої кишки, щоб виключити наявність запальних захворювань, при яких проведення ректоскопії заборонено.

Що повинен знати лікар про пацієнта

Для проведення ендоскопічного дослідження прямої кишки, лікар повинен знати деяку інформацію про пацієнта, а саме:

 • наявність алергічної реакції на ті, чи інші лікарські препарати;
 • чи є у пацієнта схильність до кишкових кровотеч при невеликих пораненнях;
 • чи приймає пацієнт ліки для згортання крові;
 • наявність вагітності у пацієнтки.
Проведення ректоскопії

При проведенні ректоскопії пацієнт повинен перебувати в колінно-ліктьовому положенні, або знаходячись в положенні на боці, підібгавши ноги в колінах. З одягу на пацієнті тільки спеціальний халат, який видається в медичній установі. Лікар повільно впроваджує апарат в задній прохід, при цьому закачуючи в кишечник повітря, для поліпшення чіткості видимості просвітів. При наявності сильних больових відчуттів під час дослідження, в області анального отвору здійснюється місцева анестезія.

За допомогою ректоскопії лікар має можливість ретельно оглянути всі ділянки прямої кишки, перевірити її на наявність виразок, пухлин, запальних процесів та інших патологічних станів. Крім того, при ректоскопії можливо відбирання матеріалу для проведення біопсії – взяття матеріалу для гістологічного дослідження.

При ректоскопії також можливе видалення поліпів – доброякісних розростань залозистого епітелію, які можуть перероджуватися в злоякісні пухлини.

Можливі ризики і ускладнення

Ректоскопія прямої кишки є досить безпечним, безболісним і інформативним діагностичним методом. Як правило, серйозних ускладнень при проведенні ендоскопічної діагностики очікувати не варто. При проведенні ректоскопії пацієнта може турбувати почуття метеоризму і тиск в області живота, що викликано вдуваним в кишечник повітрям. Подібні відчуття швидко проходять. У дуже рідкісних випадках при ректоскопії можливі кровотечі і перфорації товстого кишечника. У такому випадку необхідно термінове медичне втручання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
УЗД ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ

ЩО ТАКЕ КОЛОНОСКОПІЯ