Бюстгалтери, дезодоранти і ополіскувачі для рота – ось лише кілька цілком буденних речей, які протягом останніх десятиліть підозрюються в тому, що викликають рак. І цей список продовжує зростати. Давайте подивимося пильніше на звичні речі домашнього вжитку, продукти харчування та засоби гігієни, яким приписуються настільки тяжкі злочини.

7 підозрюваних
Штучні підсолоджувачі

Підозри

Початок виробництва дієтичних напоїв в 1950-х роках стало справжнім святом для людей, які рахують калорії. Однак незабаром лабораторні дослідження привели до страшного висновку: підсолоджувач цикламат, що використовувався в цих напоях викликав у піддослідних щурів рак сечового міхура. FDA негайно наклало заборону на цю речовину. Сахарин, який прийшов на зміну цикламату також показав свою причетність до виникнення злоякісних пухлин у щурів. Тим не менше, йому, на відміну від попередника, вдалося уникнути вигнання, хоча на всіх продуктах, в складі якої він зустрічається, повинно було бути присутнім попередження про можливий розвиток онкологічних захворювань.

Дійсність

Досі Національним інститутом онкології в США не отримано переконливих доказів того, що цикламат, який використовують в інших країнах, так само як і сахарин, викликає розвиток раку у людей. І хоча цикламат так і не був реабілітований, сахарин у 2000 році все-таки викреслили зі списку потенційних канцерогенів. Попереджувальні написи на етикетках також були скасовані. Тепер під підозру потрапив підсолоджувач аспартам, але вчені поки не виявили зв’язок між вживанням та підвищеним ризиком злоякісних утворень у людей.

Статини

Підозри

Чи здатні препарати, призначені для зниження рівня холестерину, збільшувати ризик розвитку раку? Дослідження 2007 року висловило таку підозру, коли вчені, які аналізували побічні ефекти певних статинів — ловастатину, симвастатину, правастатину, флувастатину і аторвастатину — виявили, що в учасників, які приймали великі дози цих ліків, частіше діагностувалися різні види злоякісних пухлин, що включали рак грудей, товстої кишки і простати.

Дійсність

В результаті перегляду даних 15 клінічних досліджень, які вивчали вплив статинів, в 2008 році були спростовані початкові результати: на появу раку впливає низький рівень ліпопротеїнів низької щільності, незалежно від того, вживали учасники дослідження статини чи ні. Виходить, що з ризиком розвитку раку пов’язаний рівень холестерину, а не ліки, призначені для його нормалізації. «Це дослідження запевнило людей, що вживають статини, що дані ліки не піддають їх ризику злоякісних утворень, поки вони борються з ризиком серцево-судинних захворювань», — підтвердив у своїй заяві Річард Карас, вчений з Медичної школи при Університеті Тафтса. Інше, незалежне дослідження, в якому взяли участь понад 170000 чоловік, підтвердило відсутність зв’язку між статинами і раком.

Мобільні телефони

Підозри

У 1993 році чоловік, що подав до суду на компанію-виробника стільникового телефону своєї дружини, заявив у ток-шоу Ларрі Кінга, що саме телефон став причиною розвитку раку мозку у його дружини. Ця передача викликала справжню паніку, лавину ідентичних судових позовів і величезні вкладення в дослідження можливих ризиків впливу радіохвиль, що випускаються стільниковими телефонами.

Дійсність

Найбільше на даний момент дослідження, опубліковане в 2010 році, не змогло ні підтвердити, ні спростувати передбачуваний взаємозв’язок між мобільними телефонами і виникненням раку. Вчені спостерігали близько 13000 осіб протягом 10 років і побачили лише незначне збільшення ризику гліоми — агресивного різновиду раку мозку. При цьому користувачі мобільних телефонів показали менший ризик розвитку онкологічних захворювань, ніж люди, які ніколи не вдавалися до цих засобів зв’язку. Учасники дослідження самі оцінювали обсяг часу, який вони проводили в розмовах по телефону, що могло трохи порушити чистоту експерименту.

Ополіскувач для рота

Підозри

Ціла серія досліджень, починаючи з 70-х років минулого століття, приписувала обполіскувачам для рота властивість викликати рак ротової порожнини. Експерти припускали, що цей засіб гігієни робив тканини ротової порожнини більш уразливими для негативного впливу канцерогенів, що знаходяться, наприклад, в сигаретах.

Дійсність

Наявні результати досліджень цієї проблеми поки що не представляють переконливих доказів подібної теорії, вважають в Американській стоматологічній асоціації (ADA). Досліди не виявляють, наприклад, ніякої різниці у збільшенні ризику при використанні ополіскувачів для рота з більшим і меншим вмістом спирту. В ADA переконані, що цей засіб гігієни безпечний при правильному використанні (один-два рази в день, без ковтання). Курцям, а також людям з сімейною історією раку ротової порожнини або іншими факторами ризику, рекомендується вибирати ополіскувачі для рота, що не містять спирт, щоб повністю виключити потенційну небезпеку.

Дезодоранти і антиперспіранти

Підозри

Десять років тому електронне повідомлення про те, що дезодоранти пов’язані з виникненням раку грудей, розлетілося по всій країні і викликало переполох серед представниць прекрасної половини людства. З тих пір кілька досліджень припустили, що алюміній, що міститься в антиперспірантах, а також речовини парабени, які додаються в склад і антиперспірантів і дезодорантів, імітують гормон естроген, великі кількості якого підвищують ризик розвитку раку грудей у жінок.

Дійсність

Досі не існує об’єктивного доказу того, що ці засоби особистої гігієни викликають появу раку. Хоча дослідження, проведене в 2004 році, посилило підозри після того, як учені виявили парабени в зразках тканин грудей, уражених раком, і припустили, що саме ці речовини сприяли розвитку пухлини, здорові тканини на присутність парабенів вчені не перевіряли. Отримані дані означають, що 99% людей піддаються впливу парабенів з численних джерел, що включають різні косметичні засоби і продукти харчування. Однак вагомих підтверджень їх небезпеки для здоров’я поки не отримано.

Фарба для волосся

Підозри

У 2008 році учені з Міжнародного агентства з вивчення раку при Всесвітній організації охорони здоров’я висловили підозри на адресу фарб для волосся після того, як виявили закономірність у розвитку раку сечового міхура у чоловіків-перукарів. При цьому дані були недостатніми, щоб перевести людей, які часто користуються фарбою для волосся в домашніх умовах, в групу ризику.

Дійсність

Дослідження даного агентства ґрунтувалися на даних, зібраних у різний час, тому підвищений ризик міг бути пов’язаний з хімікатами, які давно перестали використовуватися у виробництві, після того, як учені виявили їх здатність викликати рак у гризунів. Згідно із заявою Національного інституту онкології США, поки що достеменно невідомо, чи здатні хімічні речовини, що входять до складу сучасних фарб, викликати рак. Однак більшість досліджень цей зв’язок не підтверджують.

Бюстгальтери

Підозри

Вийшла в 1995 році книга «Одяг, яка вбиває», написана подружжям лікарів-антропологів, їх жінок в жах: у ній заявлялося, що ті, хто регулярно носять бюстгальтери, піддаються набагато більшому ризику захворювання на рак, ніж ті, хто не носять цей предмет нижньої білизни. З теорії авторів книги, бюстгальтери сприяють збільшенню числа канцерогенів у грудях.

Дійсність

Експерти підкреслюють, що ніколи ще не виявляли зв’язку між носінням бюстгальтерів і раком грудей. Численні дані досліджень вказують на інші чинники, що збільшують ризик розвитку раку грудей у жінок: вага, вік, сімейна історія. Жінки, які не носять бюстгальтери, як правило, менше важать і володіють маленькими грудьми — обидва ці факти знижують ризик раку грудей.