Сучасна медицина володіє технологіями , які можуть допомогти людям з онкологічними захворюваннями планувати дітей.

Рак і жіноче безпліддя

Ракові захворювання , а також наслідки від їх лікування можуть значною мірою вплинути на здатність мати дітей.

Якщо ви пройшли хірургічне або променеве лікування раку матки або яєчників , то надалі це може призвести до неможливості завагітніти. У випадках , коли розміри пухлин невеликі , лікування може обмежуватися конізацією – частковим видаленням шийки , що дозволяє зберегти тіло матки і можливість наступної вагітності.

Те ж саме , при деяких видах раку яєчника на ранній стадії з сумнівним характером утворення ( доброякісне або злоякісне ) також призначаються особливі види хірургічного втручання , які дозволяють зберегти матку , яка дає можливість жінкам завагітніти завдяки імплантації ооцитів . Але , варто відзначити , що подібні випадки є великою рідкістю.

На сьогоднішній день завдяки сучасним технологіям кріоконсервації , стало можливим зберегти при дуже низьких температурах спеціально витягнуті у пацієнтки здорові яєчники , які трансплантуються після проходження лікування . Така процедура суттєво підвищує ймовірність вагітності.

Хіміотерапія і безпліддя

Для жінок молодше 30 років хіміо – і гормонотерапія не роблять істотного впливу на подальшу вагітність . У той же час , якщо зачаття відбувається в короткий термін після хіміотерапії (зазвичай , 12-18 місяців) , то існує ймовірність викидня , передчасних пологів і наявності вроджених аномалій у дитини. У цьому зв’язку лікарі рекомендують своїм пацієнткам не планувати вагітність протягом двох років після лікування.

Хіміотерапія може стати причиною невиліковного безпліддя. Здатність зачати дитини залежить від кількості яйцеклітин , які знаходяться в яєчниках жінки з моменту її народження. Число яйцеклітин зменшується протягом дітородного віку жінки . Чим старше жінка , тим більше дефектів накопичуються в її яйцеклітинах . Однак під час дітородного віку яйцеклітини максимально захищені від різних зовнішніх факторів . На жаль , хіміотерапевтичні препарати можуть порушити цей процес і стати причиною невиліковного безпліддя. Досі ризик розвитку безпліддя внаслідок хіміотерапії залишається маловивченим процесом . За наявними на сьогоднішній день даними , хіміотерапія призводить до руйнування яйцеклітин і оболонок фолікулів. Дослідження в цій області мають вкрай важливе значення , так як дозволять у майбутньому мінімізувати негативний вплив хіміотерапевтичних препаратів на процес запліднення .

Якщо збиток від майбутньої хіміотерапії оцінюється як дуже серйозний ( здатний спричинити за собою невиліковне безпліддя) , то в такому випадку лікарі пропонують віддати яєчники на зберігання. Для цього існують спеціальні центри , які дозволяють витягати , зберігати і реімплантувати яєчники (після проведення лікування ) або провести процедуру екстракорпорального запліднення після хіміотерапії або хірургічного втручання. Усвідомлюючи масштаби проблеми і необхідність поліпшення якості життя онкологічних хворих , з кожним роком таких центрів стає більше по всій Європі.

Ризик чоловічого безпліддя

Як відомо , хіміотерапія вражає не тільки ракові , але й цілком здорові клітини. Тому чоловіки , які пройшли курс хіміотерапії , ризикують після лікування залишитися частково або повністю безплідними через брак сперматозоїдів в спермі.

Часто молоді чоловіки (до 30 років ) відновлюють здатність виробляти сперматозоїди через кілька місяців ( іноді років) після хіміотерапевтичного лікування. Чоловікам старшого віку це вдається рідко.

У деяких пацієнтів з азооспермією (відсутність сперматозоїдів в спермі ) сперматозоїди тривають вироблятися в яєчках , але не здатні вивергатися назовні. Такі сперматозоїди є частково функціональними , що можна перевірити за допомогою біопсії. У такому випадку чоловічі статеві клітини можна вивести з яєчка і використовувати їх для екстракорпорального запліднення.

Деяким пацієнтам рекомендують здати на зберігання сперму перед початком лікування . Ці сперматозоїди надалі можна використовувати для проведення штучного запліднення. Шанси мати дітей істотно зростають, якщо в момент відбору сперми чоловік зберігає здатність до продукції здорових сперматозоїдів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ

ОНКОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ І ВІЛ