Багато хто з нас чули про канцерогенні продукти. Яка їжа найбільш небезпечна для здоров’я людини?

Канцерогени – це речовини (чи інші агенти), які здатні викликати злоякісний процес. Канцерогени можуть мати фізичну, хімічну або біологічну природу. Довгий час вважалося, що основні канцерогенні речовини в їжі утворюються при смаженні продуктів, однак на сьогоднішній день перелік продуктів, в яких можуть міститися небезпечні речовини, помітно збільшений. У цій статті ми вам розповімо, в яких продуктах міститься найбільше канцерогенів.

«Коптильні» речовини

Постійне забруднення повітря призводить до того, що в рослинні продукти стало потрапляти безліч поліциклічних вуглеводнів, що надають канцерогенну дію на організм. В організмі тварин цих речовин дуже мало, оскільки вони швидко виводяться природним шляхом. Однак якщо м’ясо або рибу витримати під коптильним димом, то вміст поліциклічних вуглеводнів в цих продуктах різко зросте.

Генетично модифіковані продукти

Маркування «Без ГМО» надає заспокійливий ефект на багатьох споживачів. Проте чи так небезпечні генетично модифіковані продукти ?! Питання досить спірне, оскільки широкомасштабних досліджень по ефекту ГМО на організм ще не проведено. Деякі експерименти на тваринах демонструють негативний ефект ГМО на організм мишей і щурів, проте залишається незрозумілим, викликано це ГМО або незбалансованим харчуванням. Приміром, якщо годувати мишу або щура тільки однією соєю або пшеницею, то ефект буде негативним, навіть якщо застосовувати не трансгенний продукт. Про те, чи сприяють ГМО розвитку злоякісних захворювань, достеменно невідомо.

Нітрати і нітрити

Повсюдне застосування нітратних добрив у сільському господарстві призводить до підвищеного вмісту цих речовин в овочах і фруктах. В організмі людини нітрати можуть перетворюватися в нітросполуки, що мають канцерогенні властивості. При цьому обсмажування, копчення, засолювання та консервування істотно підвищують вміст нітросполук в продуктах.

Варто відзначити, що процес перетворення нітратів в нітросполуки відбувається при кімнатній температурі. Також легко відбувається перетворення нітратів у небезпечні нітрити. При температурі +2 градуси за Цельсієм цей процес припиняється, тому важливо зберігати продукти (особливо коренеплоди) в холодильнику. Більшість сучасних холодильників дозволяють встановити температуру камери на позначці +2 градуси.

Діоксини

Діоксини – це група органічних речовин, що містять хлор. Головним чином, діоксини утворюються при спалюванні пластикових виробів (пляшок, пакувальної плівки, пакетів). Також деяка кількість діоксину утворюється при хлоруванні води.

Велика кількість діоксинів утворюється при спалюванні сміття, тому підвищена забрудненість атмосфери цими речовинами відзначається поблизу сміттєспалювальних заводів. Майже 90% діоксинів в організм людини потрапляє з їжею, в основному з рибою, м’ясом, молочними продуктами та питною водою. В організмі людини діоксини відкладаються в жировій тканині, надають шкідливу дію на ДНК, знижують імунітет, що і підвищує ймовірність розвитку злоякісного процесу.

Пестициди

Всі, без винятку, пестициди надають отруйну дію на організм. Деякі з пестицидів здатні накопичуватися в організмі, і при досягненні певної концентрації викликати онкологічний процес.

Важкі метали

Важкі метали, такі як свинець, кадмій, миш’як, кобальт, ртуть, нікель і інші потрапляють в продукти харчування з забрудненого навколишнього середовища. Найчастіше сучасна людина стикається з забрудненням миш’яком, неорганічні сполуки якого проникають в питну воду з геологічних порід. Миш’як є канцерогенною речовиною і може викликати рак шкіри, сечового міхура, нирок, легень, печінки та інших органів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СОЯ: КОРИСТЬ І ШКОДА

7 КОРИСНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ВОЛОСЬКИХ ГОРІХІВ

ВСЯ ПРАВДА ПРО ЯЙЦЕ