Кишкова непрохідність – важкий стан, що вимагає негайного втручання лікаря.

Кишкова непрохідність – часткове і повне порушення просування їжі, яка перетравлюється по травному тракту. Патологічний стан може бути обумовлений як механічними перешкодами в шлунково-кишковому тракті, так і порушенням моторної функції кишечника.

Кишкова непрохідність не є самостійним захворюванням і нерідко буває ускладненням ряду інших захворювань травної системи. Однак незалежно від причин, що призвели до патології, кишкова непрохідність протікає за одним сценарієм і характеризується кількома клінічними проявами. У цій статті ми розглянемо найтиповіші симптоми, які можуть турбувати пацієнта при кишковій непрохідності.

Больові відчуття

Найчастішим симптомом при кишкової непрохідності є переймоподібний біль, який може то затихати, то виникати знову. Перистальтика петель кишечника, що знаходяться вище місця перешкоди, посилюється, що і стає причиною виникнення періодичних переймоподібних болів. При важких формах кишкової непрохідності, через здавлювання брижі, болі можуть бути сильними і носити постійний характер.

У разі обтураційної форми кишкової непрохідності, яка поступово розвивається, больові симптоми можуть бути незначними. На початку захворювання больові відчуття можуть локалізуватися в різних частинах живота: у верхньому або нижньому відділі, а також в лівій або правій клубової області. При прогресуванні патологічного стану біль відчувається по всій області живота, причому часто ірадіює в верхні частини тулуба.

Нудота і блювання

Майже при кожному випадку кишкової непрохідності, крім больових відчуттів, пацієнт також відчуває нудоту, яка часто супроводжується блювотою. На початку захворювання нудота має рефлекторний характер, що зумовлено роздратуванням очеревини і стінок кишечника. Блювотна маса складається з фрагментів прийнятої їжі. Надалі в ній з’являється і жовч, а при пізніх періодах кишкової непрохідності блювотні маси можуть набувати каловий запах. Це відбувається з причини розкладання їжі в відділах кишечника. Наявність калового запаху в блювотному вмісті вказує на запущену стадію кишкової непрохідності, при якій спостерігаються глибокі розлади кишкової перистальтики.

Якщо до кишкової непрохідності приєднається перитоніт, то блювота в такому випадку набуває безперервного характер. На відміну від отруєнь, в даному випадку блювота не приносить пацієнтові полегшення.

Затримка калу і газів

Це класичний симптом при кишковій непрохідності, який на початку захворювання часто залежить від рефлекторних явищ, внаслідок чого може наступити параліч кишечника.

На початку кишкової непрохідності іноді може спостерігатися рефлекторний пронос, який виснажує хворого.

Інші симптоми

В деяких випадках при кишковій непрохідності може відзначатися підвищення температури тіла. При виникненні перитонеальних симптомів температура може досягати 37,5 – 38,5 градусів. У переважній більшості випадків підвищення температури (якщо воно є) спостерігається на початку, що обумовлено з протіканням основного захворювання, що призвело до розвитку кишкової непрохідності. Також в значній мірі може змінюватися артеріальний тиск і пульс.

Що робити?

При найменших підозрах у себе кишкової непрохідності необхідно негайно викликати швидку допомогу, оскільки клінічна картина цього патологічного стану, зазвичай, розгортається протягом декількох годин. Успішний результат лікування багато в чому залежить від термінів, коли пацієнт був поміщений в стаціонарну медичну установу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СИМПТОМИ ПОРУШЕННЯ ПРОХІДНОСТІ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

ПАНКРЕОНЕКРОЗ

ХВОРОБИ ШЛУНКА