При найменших підозрах на панкреонекроз потрібно негайно звертатися до лікаря, так як хвороба небезпечна своєю непередбачуваністю.

Хвороба після застілля

Панкреонекроз – досить серйозне захворювання, що розвивається на тлі запального процесу в підшлунковій залозі. Як це не парадоксально, але панкреонекроз вважається хворобою «пристойних людей». Адже найчастіше захворювання розвивається після щедрих застіль. Панкреонекроз практично ніколи не зустрічається у бездомних людей і алкоголіків. Регулярне вживання алкоголю, як правило, веде до хронічних патологічних змін в підшлунковій залозі. У той час як епізодичне захоплення алкоголем і жирною їжею (що часто буває під час святкових застіль) може призвести до розвитку гострого процесу. Зазвичай, хворобливі відчуття виникають на 2 або 3 день після свята. Сильний біль в животі, прискорений пульс, нудота і блювота змушують людину звернутися за швидкою медичною допомогою, так як самостійно впоратися з цими симптомами не вдається.

Що відбувається?

Нерідко панкреонекроз розвивається на тлі гострого панкреатиту – група синдромів і захворювань, при яких відзначається запалення тканин підшлункової залози. Некроз клітин підшлункової залози відбувається тому, що залоза починає, як би, сама себе переварювати. У нормі ферменти (білки, що є біологічними каталізаторами хімічних реакцій) підшлункової залози виділяються в просвіт дванадцятипалої кишки, де і сприяють прискореному перетравленню їжі. Однак у випадку, коли протоки підшлункової залози забиваються, то ці ферменти залишаються в залозі, де і здійснюють процес перетравлення. Якщо захворювання не лікувати, то з часом воно прогресує. У підшлунковій залозі утворюються гнійні вогнища і камені. Через наявність каменів у протоках, підшлунковий сік починає накопичуватися в залозі, викликаючи розтягнення її стінок.

Розвивається дане захворювання в три стадії. На першому етапі (стадія токсемії) утворюються бактеріальні токсини, які при аналізі крові не виявляються. Прогресування захворювання призводить до абсцесу залози і можливо прилеглих органів. На третій стадії патологічні зміни відбуваються безпосередньо в самій тканині підшлункової залози.

Ознаки захворювання

ПанкреонекрозКлінічними проявами панкреонекрозу є сильний біль у животі, переважно в лівому підребер’ї. Біль може поширюватися на поперек і віддавати в ліву лопатку і руку. При цьому, як правило, підвищується температура тіла, хворого турбує нудота і блювота. Почати лікування захворювання слід якомога раніше, тому що можуть виникнути ускладнення, наприклад, може розвинутися отруєння організму, або утворитися кіста. Крім того, існує ризик переходу гострого стану в хронічне, а також відкриття внутрішньої кровотечі. Гнійні вогнища запалення, як правило, утворюються після 2 тижнів хвороби. Нерідко панкреонекроз супроводжується дисфункцією нирок, а іноді може розвинутися і гостра ниркова недостатність. Також можливі ураження легень. У такому випадку у хворого розвивається задишка.

Лікування

Найчастіше хворий панкреонекрозом доставляється до медичної установи на стадії токсемії. Лікар ставить відповідний діагноз, виходячи з характерних симптомів захворювання. Далі проводяться лабораторні аналізи.

На жаль, панкреонекроз – це непередбачуване захворювання, і тому лікарям доводиться бути готовими для будь-якого розвитку сценарію.

Комплекс медичних заходів у першу чергу спрямований на інактивацію ферментів підшлункової залози. Необхідно відновити відтік із залози, а також вивести з організму токсини і провести знеболення. При цьому хворий повинен голодувати і перебувати в стані спокою. Шлунок промивається холодною водою через зонд.

Якщо в результаті погрішностей в дієті загострився панкреатит, потрібно покласти холод в область підшлункової залози і проголодати цілий день. І обов’язково звернутися до лікаря

Якщо медикаментозне лікування не робить очікуваного ефекту, то вдаються до оперативного втручання. Уражені тканини підшлункової залози висікаються, а оставляются тільки лише здорові тканини, здатні виконувати свої функції. Щоб уникнути можливої ​​інфекції лікарем призначається курс антибіотиків.

У наступні дні перебування хворого на стаціонарі або вже після виписки потрібно дотримуватися спеціальної дієти. Для цього потрібно виключити жирну і гостру їжу, і урізноманітнити свій раціон фруктами, овочами і кисломолочними продуктами. Так підшлункова залоза швидко відновиться.

Причиною стійкого запаху з рота може бути як грибок в ротовій порожнині, так і погана робота підшлункової залози. Панкреатит призводить до утворення газів і, отже, гнильний запах з рота.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА – СИМПТОМИ ХВОРОБИ

ХРОНІЧНИЙ ПАНКРЕАТИТ: ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ