У раціоні багатьох людей риба – рідкісна страва, і даремно. Дізнайтеся, що ви втрачаєте, нехтуючи цим харчовим продуктом.

«Чергова» страва у японців

Всім відомо, що в Японії живе величезна кількість довгожителів. Безумовно, така тривалість життя (в середньому 80-85 років) пов’язана і з генетичними особливостями. Однак у японців варто повчитися правильному харчуванню, завдяки якому їм вдається зберегти здоров’я і продовжити свою молодість. Кухня країни висхідного сонця відрізняється достатком усіляких морепродуктів. Головним джерелом білка і ряду корисних компонентів (вітамінів, жирних кислот, амінокислот, мікроелементів) для японців є риба.

Найдоступніший білок

На відміну від інших джерел білка (м’ясо, птиця, яйця), протеїни, що містяться в рибі, засвоюються краще. Встановлено, що «рибний» білок засвоюється організмом на більш ніж на 90%, а іноді і на всі 98%! Однак найбільша кількість білка (до 30%) присутня в ікрі.

Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог Медичної мережі «Добробут» Анжела Корень: «Високий вміст жирів в жирній оселедця, осетрових, палтусі та ін Риба – це в першу чергу білковий продукт з безліччю корисних складових, і скільки вживати його в тиждень – вирішувати кожному по-своєму. Наприклад, для прихильників середземноморського типу харчування – риба і морепродукти – це основне джерело білка, для інших – враховуючи харчову переносимість, а також харчові звички, кількість уживаної риби може значимо відрізнятися, без шкоди для здоров’я ».

Крім того, в рибі містяться незамінні амінокислоти (які не виробляються в організмі, і їх необхідно одержувати ззовні), які відіграють важливу роль у фізіологічних процесах.

Джерело вітамінів і мікроелементів

Крім легкозасвоюваного білка, в рибі також містяться і вітаміни. Перш за все, це жиророзчинні вітаміни A, D і вітамін E. Також риба містить і вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12), біотин (вітамін Н), вітамін РР і незначно – вітамін С.

Морська риба багата найціннішими мікроелементами: йод, кальцій, бром, магній, фосфор, фтор, залізо, мідь, цинк, марганець, молібден. Завдяки вмісту йоду регулярне вживання морської риби є відмінною профілактикою захворювань щитовидної залози.

Здорове серце і судиниТака корисна риба

У жирних сортах риби (особливо виловленої в північних морях) міститься дуже багато таких з’єднань, як омега ненасичені жирні кислоти. Ці компоненти вкрай важливі для нашого організму. Саме завдяки омега-3-6 кислотам утворюється так званий хороший холестерин, який не відкладається на стінках судин. У свою чергу невисокий рівень холестерину благотворно позначається на роботі мозку і серцево-судинної діяльності, адже саме холестерин є головним винуватцем у процесі утворення атеросклеротичних бляшок.

Найбільше омега ненасичених жирів міститься в скумбрії, тунці, оселедця, форелі, лососі, палтусі і в інших жирних сортах.

Худніть на замітку

Риба нежирних сортів, із високим вмістом протеїну, це відмінний дієтичний продукт, який можна включати в різні дієти. Однак не всяку рибу можна вживати в якості дієтичної страви. Жирні сорти риб: скумбрія, оселедець, вугор, палтус та ін калорійні, і 100 грам такої риби містять більше 250 кілокалорій. У той час як калорійність нежирної риби (з вмістом жиру менше 4%) становить всього 70-80 ккал. Це хек, камбала, минтай, окунь, щука, лящ, навага і інші.

Отрути і паразити в рибі

На жаль, крім незаперечної користі, риба таїть в собі і небезпеку. Так, часто в рибі заводяться паразити, і тому важлива правильна термічна обробка.

Забруднення водойм промисловими відходами призвело до того, що в рибі скупчується величезна кількість шкідливих речовин. З токсичних речовин, що містяться в рибі особливо небезпечна ртуть. Потрапляючи в організм людини, цей важкий метал здатний викликати серйозні неврологічні порушення. Крім ртуті, в рибах також можуть міститися канцерогени – поліхлорінат-біфеніли, а також діоксин.

Найбезпечнішою рибою, в якій вміст шкідливих речовин мінімальний, вважається: зубатка, тріска, оселедець, палтус, сардини, морський гребінець, форель, тунець, морський окунь, лосось.