Цей вид сиру на наших прилавках з’явився не так давно. І вже встиг знайти пристрасних шанувальників і затятих критиків.

Але перш ніж долучатися до гурманів і взяти шматочок делікатесу для дегустації, потрібно відповідально підійти до питання і розібратися: які бувають сири з цвіллю, з якого сорту починати знайомство з ними, з чим вживати і навіть як правильно зберігати. Інакше продукт може не тільки викликати антипатію, але і спровокувати проблеми зі здоров’ям.

Спробуємо відповісти на ці питання, а також зрозуміти, в чому користь і шкода заморського делікатесу.

Сирна тарілка сирів з цвіллю

Мабуть, що на одній навіть самій великій тарілці всі різновиди цього сиру і не помістяться, тому пройдемося по найзнаменитішим сортам.

Біла цвіль. Це сама нечисленна група, але саме в ній присутні знамениті Брі та Камамбер. Ці сорти покриті характерним білим нальотом, який утворюється в спеціальних підвалах, стіни яких покриті грибками з роду пеніціллум.

Червона цвіль. Ці сорти, серед яких Ліваро і Мюнстер, покриті червоною пліснявою, яка з’являється на продукті в процесі дозрівання, коли він обробляється спеціальними бактеріями.

Зеленувато-блакитна цвіль. На відміну від перших двох груп сирів з цвіллю, в цій третій цвіль міститься всередині продукту, а не покриває його поверхню. Цей стан сиру досягається завдяки застосуванню особливої технології приготування. Цвіль додають в сирну масу за допомогою спеціальних трубок, де вона благополучно доводить сир до потрібної кондиції. Найвідоміший сир в цій групі – Рокфор. Фахівці стверджують, що справжнім цей сир може бути тільки маючи щире французьке походження, будь то аналог вітчизняного виробництва – безсовісна підробка за надзвичайною ціною.

Як правильно вживати 

Питання насправді не пусте, тому що почавши знайомство з делікатесом не з того сорту, можна запросто розчаруватися в ньому. Гурмани рекомендують починати з Брі, а звикнувши до його специфічного смаку, приступати до дегустації «блакитних сирів» без різкого смаку. І вже в останню чергу куштувати Рокфор та Камамбер.

Слід ставитися до цих сортів сиру з повагою і не перетворювати їх в повсякденний продукт харчування, тим більше не варто балувати сирами з цвіллю дітей. Категорично заборонені такі сири вагітним жінкам. Продукт дійсно специфічний і зловживання ним може тільки нашкодити. До речі, кількість сиру, яку ви можете дозволити собі з’їсти за один раз не повинно перевищувати 50 гр. Дуже добре з таким сиром гармонує келих вина з насиченим смаком і фрукти.

Але перш ніж правильно вживати, потрібно правильно вибрати. Звичайно, зверніть увагу на дату випуску і термін придатності продукту. Вибираючи сир з білою пліснявою, понюхайте його: правильний сир пахне пеніциліном, і, можливо викличе у вас лікарняні асоціації (на рівні нюху).

Якщо ви вибираєте благородний «блакитний сир», уважно розгляньте його. У розрізі повинні бути видні прожилки цвілі, але канали, по яких її вводили, не повинні кидатися в очі. Сир повинен бути рихлим і м’яким, але не розвалюватися.

ЗберіганняСир з пліснявою: користь і шкода

Щоб сир зберіг свою корисність, його потрібно правильно зберігати. Причому, холодильник для цього не підходить. На батьківщині цих сирів навіть випускають спеціальні шафи для їх зберігання. У нашому випадку доцільно купувати невелику кількість сиру «на раз», закуповувати даний продукт, що називається, взапас не рекомендується. Але якщо все ж не доїли, то ні в якому разі не перекладайте сир з пліснявою в поліетилен. Нехай зберігається в «рідній» оболонці, а зріз закрийте папером.

Користь сиру з пліснявою

Саме це питання викликає безліч дискусій серед новачків. Звичайно, такі сири, як і будь-які інші дуже корисні завдяки великому вмісту кальцію. Причому, цей важливий елемент саме завдяки наявності цвілі засвоюється найкращим чином. Благородні сири з цвіллю багаті протеїном, навіть яйця і риба їм не конкуренти в цьому питанні.

Крім того, ці сири багаті амінокислотами, які необхідні для формування і зміцнення м’язів. Важливий плюс – делікатес багатий на вітаміни і солі фосфору. А останні дослідження довели, що при регулярному вживанні сирів з цвіллю поліпшується формування меланіну, що захищає шкіру від дії сонячних променів.

Чим може нашкодити

Якщо дотримуватися рекомендованої норми – не більше 50 гр., То однозначно здоровій людині такий сир нічим не зашкодить. Але не забувайте, що цвіль корисна в малих дозах у великій кількості може нашкодити, адже шлунку буде важко її переробити. Це означає, що при зловживанні навіть у самої здорової людини можуть з’явитися проблеми, пов’язані з порушенням нормальної мікрофлори кишечника.

Тим же людям, які мають хронічні захворювання ШКТ, слід проявити обережність і краще відмовитися від делікатесу. Варто знати, що грибок, який міститься в цвілі, виробляє антибіотик, що знищує корисні бактерії в кишечнику. Результат – дисбактеріоз або, як мінімум, розлад кишечника.

Як бачите, аргументів «за» сир з пліснявою приблизно стільки, скільки і «проти». Тому орієнтуйтеся не тільки на обсяг свого гаманця, але і на стан здоров’я. «Гурманьте» на здоров’я, але з розумом!