Рекомендації Центру з контролю і профілактики хвороб (США)

За матеріалами ВООЗ

Латентна форма туберкульозу

Коли варто обстежитися на туберкульоз?

Вам слід пройти обстеження на туберкульоз, якщо:

– Ви знаходилися поряд з людиною, яка хвора (чи імовірно хвора) на активну форму туберкульозу,

– Ви є носієм ВІЛ-інфекції або маєте інші умови, які послаблюють Вашу імунну систему і таким чином піддають Вас підвищеному ризику захворювання на активну форму туберкульозу,

– У Вас проявляються симптоми активної форми туберкульозу,

– Ви прибули з країни (живете в країні), де активна форма туберкульозу поширена (більшість країн Латинської Америки та Карибського регіону, Африки, Азії, Східної Європи та Росія),

– Ви приймаєте наркотичні речовини.

Обстеження на виявлення інфекції туберкульозу.

Шкірна проба

Це обстеження може визначити, чи заражені Ви бактеріями туберкульозу. За допомогою ін’єкції лікар вводить невелику кількість спеціальної рідини (під назвою туберкулін) прямо в шкіру передпліччя. Через два або три дні після цього Вам слід показати лікарю місце ін’єкції. В цьому місці може утворитися невелика припухлість. Лікар виміряє її і скаже, який у Вас результат: позитивний або негативний. Позитивний результат може означати, що Ви заразилися від кого-то з активною формою туберкульозу.

Якщо Ви вже заражені туберкульозом, шкірна проба може ще не давати позитивного результату. Вам може знадобитися друге обстеження через 8-10 тижнів після останнього Вашого контакту з людиною, хворою на активну форму туберкульозу. Це пояснюється тим, що необхідний час для того, щоб імунна реакція на цю інфекцію сформувалася і проявилася на шкірі. Якщо і вдруге Ви отримуєте негативний результат, швидше за все, Ви не заражені туберкульозом.

Спеціальні аналізи крові

На сьогоднішній день існують нові обстеження, які дозволяють за зразком крові визначити, чи заражений чоловік туберкульозом. В цих аналізах вимірюється реакція туберкульозних білків при змішуванні з невеликою кількістю крові. Однак це обстеження поки доступно всього в декількох медичних центрах. Приклади цих спеціальних аналізів крові включають аналізи QuantiFERON ®-TB Gold (QFT-G), QuantiFERON ®-TB Gold In-Tube test (QFT-GIT) і T-Spot.

Що робити, якщо у мене позитивний аналіз на інфекцію туберкульозу?

Якщо шкірна проба або спеціальні аналізи крові дали позитивний результат на туберкульоз, лікар може призначити додаткові обстеження, щоб дізнатися, чи активна Ваша форма туберкульозу. Це може бути рентгенографія грудної клітки. Також це може бути аналіз мокротиння, яке Ви відкашлюєте. Оскільки бактерії туберкульозу можуть знаходитися не тільки в легенях, лікар може призначити аналіз крові або сечі, а також інші обстеження. Якщо у вас активна форма туберкульозу, Вам потрібно приймати спеціальні препарати для лікування.

Якщо мені зробили щеплення БЦЖ?

БЦЖ – це вакцина проти туберкульозу. Вона часто робиться немовлятам і маленьким дітям у країнах, де це захворювання поширене, однак вона не завжди може захистити людей від захворювання.

Після щеплення БЦЖ результат обстеження шкіри на туберкульоз може бути позитивним. Це може бути викликано як самою вакциною, так і інфекційною бактерією туберкульозу. Більш ймовірно, що Ви інфіковані бактерією БЦЖ, якщо:

– Ви нещодавно проводили час з людиною, хворою на активну форму туберкульозу;

– Ви прибули з регіону, де активна форма туберкульозу поширена (більшість країн Латинської Америки і Карибів, Африка, Азія, Східна Європа, а також Росія);

– Ви проводите час в тих місцях, де туберкульоз поширений (притулки для бездомних, ферми мігрантів, табори, центри по лікуванню наркотичної залежності, заклади охорони здоров’я, тюрми).

Спеціальні аналізи крові не залежать від щеплення БЦЖ і рідше дають хибнопозитивний результат.

Якщо у мене латентна інфекція туберкульозу, що зробити, щоб запобігти розвитку активної форми?

У більшості людей, які мають латентну форму туберкульозу, ніколи не розвивається активна форма. Однак деякі носії латентної інфекції туберкульозу більш схильні до розвитку захворювання, ніж інші. До груп із підвищеним ризиком захворювання відносяться:

– Люди з ВІЛ-інфекцією,

– Люди, які заразилися бактеріями ТБ протягом останніх 2-х років,

– Немовлята та діти молодшого віку,

– Люди, що вживають ін’єкційні наркотики,

– Люди, хворі іншими захворюваннями, що ослабляють імунну систему,

– Літні люди,

– Люди, які не отримували відповідного лікування від туберкульозу в минулому.

Якщо у вас латентна туберкульозна інфекція (позитивна шкірна проба або аналіз крові на ТБ), і ви знаходитеся в одній з цих груп високого ризику, необхідно приймати ліки, щоб запобігти розвитку активної форми туберкульозу. Це називається лікуванням латентної туберкульозної інфекції. Є кілька варіантів лікування. Ви і ваш лікар повинні вирішити, яке лікування краще для вас.

Препарат, який зазвичай приймають для лікування латентної туберкульозної інфекції, називається ізоніазид (INH). Після 6-9 місяців прийому цього лікарського засобу бактерії туберкульозу гинуть. Якщо ви дотримуєте вказівки свого лікаря по прийому ліків, Ви зможете запобігти активній формі захворювання. Дітям, підліткам, а також ВІЛ-інфікованим особам з латентною формою туберкульозу необхідно приймати ізоніазид протягом 9 місяців.

Оскільки при латентній формі захворювання бактерій менше, то і лікування набагато простіше, ніж при активній формі. Як правило, достатньо одного медичного препарату. При активній формі туберкульозу – велика кількість бактерій, тому потрібно і більше ліків.

Іноді людям призначають лікування латентної туберкульозної інфекції, навіть якщо у них негативний результат аналізу. Так часто відбувається з немовлятами, дітьми та ВІЛ-інфікованими особами, які контактували з хворими на активну форму туберкульозу, так як вони знаходяться в групі дуже високого ризику розвитку захворювання незабаром після інфікування бактеріями туберкульозу.

Важливо, щоб Ви приймали всі таблетки, як призначено. Якщо Ви почнете приймати ізоніазид, Вам необхідно буде регулярно показуватися лікареві, який перевірить Ваш стан здоров’я. У деяких людей можуть виникати серйозні побічні ефекти. Якщо у Вас з’явилися такі побічні реакції, повідомте про них своєму лікарю:

  • відсутність апетиту;
  • нудота;
  • блювання;
  • жовтувата шкіра або очі;
  • підвищення температури тіла протягом 3 і більше днів;
  • біль у животі;
  • поколювання в пальцях рук і ніг.

Увага! Часте або рясне вживання алкогольних напоїв (вино, пиво, лікер)
під час прийому ізоніазиду може бути небезпечним! Порадьтеся зі своїм лікарем або медсестрою для отримання додаткової інформації.

Люди з латентною формою туберкульозної інфекції повинні знати ознаки активної форми туберкульозу. При їх появу слід звернутися до лікаря.

Що, якщо у мене ВІЛ-інфекція?

Оскільки ВІЛ-інфекція послаблює імунну систему, люди з латентною туберкульозною інфекцією та ВІЛ-інфекцією відносяться до групи дуже високого ризику розвитку активної форми туберкульозу. Всім ВІЛ-інфікованим слід пройти обстеження, щоб визначити, чи мають вони латентну форму туберкульозу. У разі позитивної відповіді лікування слід починати якомога швидше, щоб запобігти розвитку у них активної форми захворювання. Якщо у них є активна форма туберкульозу, вони повинні приймати ліки для лікування цього захворювання.

Примітка. Активна форма туберкульозу може бути відвернена і вилікувана навіть у людей з ВІЛ-інфекцією.

Якщо я контактував з людиною, хворою на активну форму туберкульозу, чи можу я заразити туберкульозом інших?

Якщо Ви контактували з людиною, хворою на активну форму туберкульозу, Ви можете заразитися бактеріями туберкульозу, але самі ще не можете бути джерелом зараження. Заразити можуть тільки особи, які мають активну форму туберкульозу. Перш, ніж ви могли б передати бактерії туберкульозу іншим, Ви повинні самі вдихнути туберкульозну паличку і заразитися. Потім вона повинна розмножитися у Вашому організмі і викликати активну форму захворювання. Тільки після цього Ви також станете заразні.

У деяких людей розвивається активна форма туберкульозу в найближчий час (протягом декількох тижнів) після зараження, перш ніж їх імунна система може боротися з туберкульозною паличкою. Інші люди можуть захворіти кілька років потому, коли їх імунна система слабшає, або з іншої причини. У багатьох носіїв туберкульозної інфекції туберкульоз не розвивається.

У більшості людей, які вдихають туберкульозну паличку і заражаються, організм здатний боротися з бактеріями, щоб зупинити їх ріст. Бактерії стають неактивними, але вони залишаються живими в організмі і можуть стати активними пізніше. Це називається латентною формою туберкульозу. Люди з латентною туберкульозною інфекцією не можуть заразити інших. Люди з латентною формою можуть приймати ліки, щоб запобігти розвитку захворювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ

ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ ВДОМА