Що таке реактивний артрит, які причини виникнення захворювання, як встановлюється діагноз і проводиться лікування?

Реактивний артрит є хронічною формою артриту з трьома характерними особливостями: 1) запалення суглобів, 2) запалення очей (кон’юнктивіт), і 3) запалення, сечостатевої системи або шлунково-кишкового тракту.

Ця форма запалення суглобів отримала назву «реактивний артрит», через те, що відразу кілька систем організму «реагує» на присутність бактеріальної інфекції, що викликає артрит. Справа в тому, що імунна система деяких людей генетично схильна реагувати аберантно на вплив певних бактерій. Аберантна реакція імунної системи призводить до спонтанного паралельного запалення в суглобах і інших системах організму.

Реактивний артрит частіше зустрічається у пацієнтів віком 30- 40 років, але фактично може виникнути в будь-якому віці. Форма реактивного артриту, яка виникає після статевої інфекції (венеричної) зустрічається частіше у чоловіків. Форма, яка розвивається після інфекції кишечника (дизентерія) трапляється з однаковою частотою і у чоловіків, і у жінок.

Реактивний артрит вважається системним ревматичним захворюванням. Це означає, що він може вражати й інші органи, викликаючи запалення в тканинах ока, рота, шкіри, нирок, серця і легенів.

Що викликає реактивний артрит?

Як вже згадувалося, реактивний артрит частково генетично обумовлене захворювання. Є певні генетичні маркери, які зустрічаються набагато частіше у хворих з реактивним артритом, ніж у тих, хто ніколи не страждав від захворювання. Наприклад, у пацієнтів з реактивним артритом часто спостерігається HLA-B27 ген. Але навіть у пацієнтів з генетичною схильністю, реактивний артрит розвивається тільки в разі інфікування.

Реактивний артрит може виникнути після венеричних інфекцій. Найбільш поширеною бактерією, яка була пов’язана з цією пост-венеричною формою реактивного артриту вважається хламідійна інфекція. Реактивний артрит виникає також після інфекційної дизентерії, при зараженні такими бактеріями, як Сальмонела, Шигелла, Ієрсинія, Кампілобактер. Як правило, артрит розвивається через однин-три тижні після появи бактеріальної інфекції.

Симптоми реактивного артриту

Для захворювання характерна гостра форма початку, приблизно через два тижні після перенесеної інфекції.

  • Розпухання колінного або гомілковостопного суглобів, з помірним болем
  • Хворобливість при ходьбі
  • Підвищення температури тіла

А також:

  • запалення очей
  • сечостатева інфекція
  • носоглоткова інфекція
  • кишкова інфекція
Як реактивний артрит діагностується?

артритРеактивний артрит діагностується на підставі наявності поєднання ознак артриту з запаленням очей та сечостатевої системи та / або системи шлунково-кишкового тракту. Лікар вивчає медичну історію пацієнта, щоб відзначити час поширення можливої ​​інфекції в область статевих органів і сечових шляхів або кишечника. Аналізи крові на ШОЕ теж може підтвердити наявність запального процесу в організмі. Ревматоїдний фактор, який зазвичай присутній при ревматоїдному артриті, як правило, негативний при реактивному артриті. HLA-B27 ген-маркер крові може бути також корисним, особливо при діагностиці пацієнтів із захворюваннями хребта.

Рентген хребта та інших суглобів може виявити типові зміни, викликані запальним процесом. Іноді, виявляються кальцифікати в точках, де сухожилля прикріплюються до кісток, що вказує на минулі запалення в цих областях. Пацієнтам із запаленням очей може знадобитися консультація офтальмолога для визначення ступеня запалення та призначення лікування. У пацієнтів з кишковою інфекцією для виявлення бактеріальної інфекції береться на аналіз кал, а у пацієнтів з інфекцією сечостатевих шляхів – сеча.

Як реактивний артрит лікується?

Лікування реактивного артриту грунтується на тому, в якій саме частині організму він проявився. Для лікування запалення суглобів, пацієнти, як правило, отримують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). До цих препаратів належать аспірин, індометацин, толметин, суліндак, пироксикам та інші. Серед потенційних побічних ефектів цих препаратів шлунково-кишковий розлад, в тому числі виразки і кровотечі. Препарати повинні прийматися під час їжі, щоб мінімізувати цей ризик. Кортикостероїди, такі як преднізон, можуть бути корисними для зменшення запалення і використовуються в короткостроковому лікуванні запалення при реактивному артриті. Вони приймаються перорально або вводяться за допомогою місцевих ін’єкцій безпосередньо в суглоб. Вони також використовуються для зменшення запалення сухожилля при деяких формах тендиніту.

Антибіотики можуть бути призначені, якщо у пацієнта є інфекції, які викликали реактивний артрит.

Сульфасалазин призначається пацієнтам зі стійким реактивним артритом. Потенційні побічні ефекти цього препарату можуть включати висип і придушення кісткового мозку. Таким чином, при прийомі цього препарату в довгостроковій перспективі показаний постійний аналіз крові.

Запалення очей може бути полегшено протизапальними краплями. Деяким пацієнтам з важкою формою запалення потрібні місцеві ін’єкції кортизону, щоб запобігти пошкодженню очей, який може привести до сліпоти. Запалення навколо пеніса лікується кортизоновими кремами. Коли бактерії виявлені в кишечнику або в сечі, призначаються антибіотики, специфічні для цих бактерій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ АРТРИТ СУГЛОБІВ

ПРОДУКТИ, ЩО ПОСЛАБЛЮЮТЬ БІЛЬ ПРИ АРТРИТІ

РЕВМАТИЗМ СУГЛОБІВ