Не тільки вік і особливості способу життя, а й багато інших чинників сприяють дегенерації суглобів. Як дізнатися, чи загрожує вам остеоартроз?

Остеоартрозом називають хронічне дегенеративне захворювання суглобів. При цьому ушкоджуються і руйнуються суглобові хрящі і тканини, які оточують суглоби.

Частіше остеоартроз вражає суглоби кисті, суглоби шийного та поперекового відділів хребта, перший плюснефаланговий суглоб стопи, колінні і тазостегнові суглоби. Але найбільше страждають опорні суглоби, котрі піддаються найбільшому навантаженню: тазостегнові, гомілковостопні, колінні, плечові.

Хвороба викликає скутість і біль в ураженому суглобі, веде до його необоротної деформації. У міру розвитку захворювання болі стають дуже сильними, суглоб втрачає рухливість, тканина м’язів навколо нього запалюється. При цьому, почавшись із одного суглоба, остеоартроз поступово може захопити і інші. В результаті людині дуже важко пересуватися навіть в межах власного житла.

Чому розвивається остеоратроз

За статистикою це захворювання є найпоширенішою формою ураження суглобів і однією з провідних причин непрацездатності. Щоб дізнатися, чи загрожує вам остеоартроз, варто розібратися в причинах появи цього захворювання.

До його розвитку ведуть всі чинники, які викликають тканинну дистрофію і старіння організму. Це може бути як природне старіння з віком, так і передчасне зношування хрящової тканини, викликане зовнішніми і внутрішніми причинами.

До внутрішніх факторів захворювання відносять спадковість, надлишкову масу тіла, серцево-судинні патології. У жінок у віці 45-55 років і в період після менопаузи значно підвищений ризик цього захворювання. Нерідко воно розвивається у жінок з дисфункцією яєчників. Сприяють появі остеоартрозу хвороби порушеного обміну речовин: цукровий діабет, подагра, захворювання ендокринної системи.

Основними зовнішніми факторами захворювання є перевантаження суглобів, пов’язані із заняттями спортом або виконанням важкої фізичної роботи; травми і мікротравми. Переохолодження, вогкість, вплив вібрації і променевої енергії також прискорюють їх зношування.

Крім того, вторинний остеоартроз може розвиватися при ревматоїдному артриті, вроджених порушеннях форми суглобів, внутрішньосуглобових переломах, глюкокортикоїдної терапії, синдромі Марфапа, акромегалії, гіперпаратиреозі, мікседемі, а також алкоголізмі.

Медична статистика свідчить, що тією або іншою формою або стадією остеоартрозу страждає 10-16% населення Землі. Серед людей старше 60-65 років захворюваність доходить до 85-100%.

Як продовжити життя суглобам

Чи загрожує вам остеоартроз? Як бачимо, це хронічне дегенеративне захворювання суглобів загрожує практично кожній людині. Тим більше тим, хто перебуває в групі ризику, наприклад, має надлишкову масу тіла або піддається важким фізичним навантаженням. Але заходи профілактики та лікування дозволяють зупинити його розвиток і уникнути значного погіршення якості життя.

Профілактика остеоартрозу повинна початися ще в дитинстві. Вона включає підтримку правильної пози за партою, регулярні заняття гімнастикою, носіння спеціального взуття навіть при невеликій вираженості плоскостопості.

Своєчасна ортопедична або хірургічна корекція сколіозу, плоскостопості, кіфозу, дисплазії стегна та інших факторів ризику для захворювань суглобів допоможе запобігти розвитку остеоартрозу.

Для профілактики та лікування остеоартрозу потрібно зменшити навантаження на суглоби і нормалізувати масу тіла. Рух, виконання фізичних вправ захищає суглоб від зневоднення і старіння. Але фізичні навантаження повинні бути безпечними. Плавання вважається оптимальним навантаженням при захворюванні суглобів. Це не навантажує хрящ, зате зміцнює м’язи, оточуючі суглоб. А ось важкі навантаження, біг, тривала ходьба, тривале стояння на місці протипоказані при остеоартрозі.

Спеціально підібрані вправи ЛФК дозволять поліпшити кровопостачання, зменшити біль, зберегти функціональність суглобів і уповільнити дегенеративні процеси.

Невід’ємною і ведучою частиною лікування остеоартрозу є фізіотерапія. Для зниження бойового синдрому та зменшення запального процесу використовується медикаментозне лікування.

Якщо консервативні методи лікування неефективні, то рекомендується оперативне лікування. Ендопротезування дозволяє практично повністю повернути суглобу рухливість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: ПЕРШІ СИМПТОМИ

АРТРОЗ І АРТРИТ: У ЧОМУ РІЗНИЦЯ

ФІЗИЧНІ ВПРАВИ ДЛЯ ХРЕБТА

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News