До відкриття пляжного сезону рукою подати, ще тиждень-другий і більшість з нас стануть завсідниками озерних, річкових і морських пляжів. Далеко не кожен віддає собі звіт в тому, що узбережжя являють собою місця підвищеної небезпеки, тут потрібно зберігати якусь пильність.

Найчастіше пляжі є місцем для відпочинку, веселощів, а тому і розпивання алкогольних напоїв. Це, безумовно, підвищує ризик опинитися заручником водних обіймів, але потрапити в небезпеку може кожен – маленька дитина, людина, яка погано знає дно і оступилися, людина, що страждає судомами або іншими порушеннями в організмі.

Чи готові ви подати допомогу потопаючій людині? Чи зумієте ви визначити по поведінці людини у воді, тоне вона чи ні? Тут в розумі спливають картинки з кіно – потопаючий борсається у воді, кричить, пускає бульбашки, чіпляється руками і ногами за все навколо. У реальності все може відбуватися абсолютно по-іншому. Єдине, що збігається зі сценами з кінофільмів, це стрімкість відбувається – на порятунок людини у вас є максимум кілька хвилин, а то й 30-60 секунд, якщо мова йде про дитину.

Перший міф: потопаючі кричать і стогнуть

Це рідкість. Для того щоб видати звук, людині необхідне повітря, а потопаючому саме його-то і не вистачає. Потопаючий людина, виринаючи, в першу чергу захоплює ротом повітря і лише потім міг би видати звук, але рот над поверхнею води знаходиться кілька секунд, а після знову занурюється під неї. Погодьтеся, в таких обставинах не до звуків і вже тим більше не до членороздільної мови і криків “Допоможіть!”

Міф другий: потопаючий буде махати вертикально витягнутими руками

Мало у якого потопаючого знайдуться сили, щоб, виринувши над водою, здіймати руки вгору. Більше того, в подібних обставинах людина діє інстинктивно, а інстинкт при виринанні диктуватиме необхідність відштовхуватися руками від води, а не піднімати їх вгору, адже в такому випадку людина якорем піде на дно.

Міф третій: потопаючий проявляє активність у воді і всіляко привертає до себе увагу

На людному пляжі це було б як ніколи доречно, але це не завжди так. Перебуваючи в такому скрутному становищі, людина не схильна до усвідомлених дій, а саме здоровий глузд міг би продиктувати йому необхідність залучати до себе увагу. Потопаючи, людина підвладна інстинкту самозбереження і паніці, і не завжди ці два стани проявляються в активних маніпуляціях. Це не означає, що людина, яка неприродно борсається у воді не потребує допомоги. Так, йому вдалося привернути вашу увагу і у нього є шанс бути врятованим, але є й інша категорія людей, так само потребують допомоги, але не сигналізують про це. Сюди найчастіше відносяться діти і фізично ослаблені люди.

Отже, як же може виглядати потопаюча людина?
  • Його голова розташована низько у воді, а рот на рівні води.
  • Він закидає голову назад, відкриваючи при цьому рот.
  • У його очах порожнеча, він не фокусується на конкретному об’єкті;
  • Його очі закриті.
  • Його чоло або очі закриті волоссям, воно неприродним чином напущено на обличчя.
  • Він знаходиться у воді у вертикальному положенні без упору на ноги.
  • Хапає ротом повітря, дихання збите і уривчасте.
  • Він намагається вивернути тулуб, перевернутися на спину, прийняти горизонтальне положення.
  • Усі його рухи виробляються під водою, хоча він намагається вибратися з неї, ніби мотузяною драбиною.

Запримітивши людину у воді з одним або декількома такими ознаками, довідаєтеся чи у нього все в порядку і, якщо відповіді не буде, поспішайте допомогти, адже рахунок йде на секунди.