Мрія про довге щасливе життя може зруйнуватися в один момент. Дорослі люди вирішили жити окремо, мама і тато розлучаються. Що при цьому буде відчувати дитина і як полегшити її долю?

Катастрофа і нова реальність

Дитяче сприйняття світу абсолютно відрізняється від сприйняття дорослих людей. У дитинстві основа всього – це сім’я, бо звідси починається пізнання життя. Дитина повністю залежить від батьків і абсолютно їм довіряє, тому все, що відбувається в сім’ї, має на неї найсильніший вплив.

Діти не можуть самі встановлювати правила, організувати свій побут і заняття – все це роблять для них батьки. І любов до батьків – це найсильніше почуття, на які здатна маленька людина. Якщо батьки розлучаються ворогами, то тут виникає дуже велика напруга. Любов до мами або тата стає ніби забороненою. Навіть якщо таких вимог до дітей не пред’являють, то вони можуть зробити цей висновок, розмірковуючи про наслідки того, що відбувається і спостерігаючи за вами.

Розлучення руйнує всі уявлення про життя, які були у дитини. Навіть ті діти, на очах яких проходили сімейні скандали, часто не усвідомлюють, що батьки можуть розлучитися. Це схоже на те, як доросла людина вражається природну катастрофу, коли бачить її вперше. Дитина шукає причини того, що відбувається, і часто звинувачує у всьому себе. За це відповідає егоцентричне мислення, яке властиво дітям. Дорослій складно зрозуміти таку логіку, тому цій темі часто не приділяється увага, а діти можуть і не говорити батькам про свої висновки.

мама і донька

Чим ви можете допомогти дитині
  • Обов’язково поясніть дитині, що відбувається в сім’ї. Вона маленька, і ні чим не може вам допомогти, але вона має право знати все, що її стосується. Вона такий же повноправний учасник подій, при цьому найслабша.
  • Зніміть з дитини всю гіпотетичну провину, скажіть, що вона не винна в розлученні і ніяк не могла вплинути на ситуацію. Навіть якщо вона мовчить і не піднімає цю тему.
  • Постарайтеся не міняти звичного укладу життя дитини. Навіть якщо доведеться переїхати, нехай вона ходить в колишню школу, має можливість бачити друзів і родичів. Краще, звичайно, буде не міняти житло. Можливо для вас зміна місця і обстановки здається рятівною, але якщо дитина буде змушеною звикати до нового оточення, то вона втратить набагато більше сил.
  • Не кажіть при дитині погано про колишню дружину, не висловлюйте своїх образ один на одного, і тим більше не придумуйте безсторонніх історій. Ви ображені і надламані, але переносити вагу своєї ноші на дитячі плечі – це егоїзм. У дитини зовсім інше ставлення до батька / матері, і воно не має нічого спільного з вашою любов’ю, яка пішла.
  • Як би не було важко, постарайтеся зберегти дипломатичні відносини з колишнім чоловіком. Так ви легалізіруете можливість дитини спілкуватися з татом / мамою, які пішли. Це має значення для формування здорових відносин і у вашій новій маленькій родині.
  • Будьте терпимі до розповідей дитини про тата / маму, про нові знайомства колишнього чоловіка / дружини. Ви найближча людина, тому дитина ділиться своїми враженнями саме з вами. Не втрачайте цей зв’язок. І звичайно ж не забороняйте зустрічі з батьком, який пішов. Дитина не стане любити вас менше від цього, як би весело не було з недільним татом. Вона нікуди не дінеться, навіть якщо поїде без вас на відпочинок.

У будь-яких нових обставинах вашого життя збережіть контакт з вашою дитиною. Так ви зможете допомогти не тільки їй, а й собі пережити важкі часи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СЕКС В ШЛЮБІ. ЧОМУ ПРОПАДАЄ ПРИСТРАСТЬ?

ПОМИЛКИ РОЗЛУЧЕНИХ БАТЬКІВ

НЕДОЛЮБЛЕНІ ДІТИ