Нежить , чхання , сльозотеча – все це типові прояви весняної алергії.

Більшість з нас чекає приходу весни з нетерпінням. Але для деяких ця радість в буквальному сенсі «зі сльозами на очах». Справа в тому , що з приходом весни починають « оживати » зелені насадження. У повітря піднімається пилок . І у алергіків починаються важкі часи.

Алергія – надмірна реакція організму

В організмі існує спеціальне « антитерористичне формування » , яке покликане захищати організм від попадання всіляких чужорідних організмів і речовин – імунна система . Коли імунітет ослаблений , підвищується ймовірність захворіти , і це однозначно погано. Але якщо імунітет « надмірно боєздатний » , він стає занадто чутливий і починає застосовувати «свої навички» в недозволеному місці. Така надчутливість призводить до розвитку цілого ряду захворювань , найвідомішим з яких є алергія. При алергії імунітет проявляє гіперчутливість до різних речовин , які потрапляють в організм ззовні. І весна – час активізації алергічних процесів .

Пилок – головний весняний алерген

Алергічна реакція розвивається при контакті організму і алергену. По тому , як алерген потрапляє в організм , розрізняють дихальну , харчову та контактну алергії. Навесні найчастіше ми маємо справу з полінозом – алергічною реакцією на пилок рослин. І найчастіше така алергія відноситься до дихальної форми.

Ранньою весною , коли немає листя , пилок може розноситися вітром на великі відстані . Цим користуються різні дерева , чагарники , трави. Їх пилок дрібний , і дуже летючий . Він не просто літає в повітрі на вулиці , але і здатний проникати в приміщення через дрібні щілини. Це робить поліноз серйозною проблемою.

Симптоми весняної алергії

Алергічна реакція може бути дуже різноманітна у своїх проявах. До найпоширеніших весняним симптомів відносяться :

 • нежить
 • різь в очах
 • сльозотеча
 • чхання
 • кашель

Це симптоми весняного полінозу .

Ще один варіант весняних алергічних проявів – астма. У цьому випадку на пилок реагують дихальні шляхи. Вони звужуються , ускладнюється дихання , виникають кашель і хрипи .

Такі « спецефекти » можуть не тільки серйозно знизити якість життя , але іноді навіть становити загрозу для життя. Тому при появі подібних симптомах потрібно звернутися до лікаря.

Алергію можна сплутати з застудою

Людина, яка раніше не стикалася з симптомами весняної алергії і відчуває їх на собі в перший раз, може помилково прийняти алергію за застуду і почати лікуватися не від того . Це може нашкодити організму і посилити перебіг алергічної реакції. Тому важливо точно розібратися в тому , що за симптоми у вас з’явилися і чим вони викликані.

Існує ряд відмінностей застуди від алергії:

 • Застуда розвивається поступово , а алергія « накочує » раптово , відразу починається рясний нежить і сльозоточивість .
 • Алергія не супроводжується ломотою в тілі , головним болем.
 • Застуда проходить поступово , а алергія – коли в організм перестає проникати алерген. У разі полінозу – коли відцвітає рослина , на пилок якої виникає алергічна реакція.

Щоб не помилитися в діагнозі , краще звернутися за допомогою до лікаря.

Лікування весняної алергії

Багато людей намагаються « перетерпіти » прояв хвороби , сподіваючись , що пройде само . Але таке ставлення до свого здоров’я може « відгукнутися» ускладненнями. Не потрібно пускати хворобу « на самоплив » , треба постаратися взяти алергію під контроль.

Навіть якщо алергія з’явилася вперше і симптоми її проявляються слабо , це не привід відкладати візит до лікаря. Імунітет може « запам’ятати» алерген і на наступний рік симптоми будуть проявлятися набагато серйозніше.

У період загострення потрібно знижувати активність імунної системи. Зазвичай для цього застосовують антигістамінні препарати , призначити які повинен лікар.

Не займайтеся самолікуванням

Зараз у продажу є маса антигістамінних препаратів широкого спектру дії , які можуть знизити ступінь алергічної реакції. Але не поспішайте купувати ліки за чиєюсь порадою . У будь-яких ліків є свої протипоказання , і якщо призначати їх собі самому, можна серйозно нашкодити організму . Тільки лікар зможе розібратися в повній картині вашого захворювання і підібрати потрібний препарат.

Профілактичні заходи

Існує ряд рекомендацій , дотримуючись яких можна значно знизити алергічні прояви:

 • Щодня проводіть вдома вологе прибирання .
 • Не виїжджайте на природу в розпал алергії.
 • Прийшовши з вулиці , переодягайте одяг , приймайте ванну , мийте голову.
 • Періодично промивайте соляним розчином ніс і глотку.
 • Не сушіть випрані речі на балконі , щоб вони не « збирали » пилок.
 • Харчуйтеся так , щоб створити сприятливі умови для розвитку нормальної мікрофлори кишечника.
 • У період прояви алергії намагайтеся утримуватися від куріння і вживання спиртного.

Постарайтеся не допустити контакту організму з алергеном. На час цвітіння рослини, що викликає алергію , сплануйте відпустку в місцевість , де вона не росте , ще не зацвіла або вже перецвіла .

Візьміть алергію під контроль і будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СЕЗОННА АЛЕРГІЯ: СИМПТОМИ І МЕТОДИ БОРОТЬБИ

ОСНОВНІ ПРАВИЛА АЛЕРГІКА

БЕЗПЕЧНІ ЗАСОБИ ВІД АЛЕРГІЇ