Кашель після бронхіту може бути варіантом норми або ознакою розвитку патологічного процесу.

Бронхіт – захворювання, до якого потрібно поставитися з усією серйозністю. Основний симптом бронхіту – кашель, часом доставляє хворому безліч неприємностей, вимотуючи і виснажуючи організм. Досить часто доводиться стикатися з ситуацією, коли кашель затягується надовго (іноді це триває місяцями). Навіть після стихання основного запального процесу людина продовжує кашляти.

Відзначимо, що кашель після бронхіту не обов’язково є наслідком якого-небудь патологічного процесу. Іноді – це свідчення повільного одужання. За допомогою кашлю організм позбавляється від накопиченого мокротиння, мікроорганізмів і відмерлих клітин, алергенів та інших дрібних частинок. Водночас кашель після бронхіту може бути і наслідком ускладнення.

Якщо кашель після одужання триває ще 1-2 тижні, поступово згасаючи і стаючи м’якшим, то це нормально. Інша справа, якщо кашель затягується надовго (тижні і місяці), супроводжується загальним нездужанням, високою стомлюваністю, пітливістю і іншими симптомами. В даному випадку слід звернутися до лікаря.

Якщо бронхіт не лікувати

Ускладнення після бронхіту в переважній більшості випадків виникають через несвоєчасне або неадекватне лікування. На жаль, багато людей до кашлю ставляться зневажливо. На перших порах на цей симптом мало хто звертає увагу в надії, що все пройде само собою. Так хвороба ґрунтовно зміцнює свої позиції, викликаючи все серйозніші симптоми та ускладнення.

Найбільше до затяжного кашлю після бронхіту схильні курці, оскільки органи дихання у цих людей постійно зазнають навантаження. Найчастішим ускладненням бронхіту є тривалий кашель, який зустрічається більш ніж у половини перехворілих. Позбутися від такого кашлю досить важко. Успішність лікування в даному випадку залежить як від правильно підібраних медикаментів, так і від загального стану хворого.

Яким буває кашель після бронхіту?

Як і під час хвороби, кашель після бронхіту може бути вологим або сухим. Вологий кашель сприяє якнайшвидшому одужанню хворого, оскільки з його допомогою відбувається відділення мокротиння, патогенних мікроорганізмів та інших чужорідних елементів. Саме тому вологий кашель медики називають продуктивним. Зовсім інша картина з сухим (непродуктивним) кашлем, який виснажує хворого, при цьому не відбувається виділення мокротиння. Сухий кашель подразнює легені аж до стану, коли слизова оболонка починає кровоточити. Сухий кашель потрібно обов’язково лікувати. Чим довше ви будете затягувати з лікуванням, тим вища ймовірність розвитку ускладнень.

Як лікувати кашель після бронхіту?

У лікуванні залишкового кашлю після бронхіту застосовуються як засоби народної медицини, так і сучасні фармакологічні препарати. З народних засобів у боротьбі з кашлем можна застосовувати гаряче молоко з чаєм, сік редьки і інші засоби. Дуже корисними будуть інгаляції. При цьому інгаляція може бути паровою або з додаванням ефірних масел м’яти, кардамону, ладану, розмарину та інших рослин. При інгаляції відбувається зволоження дихальних шляхів, що допомагає хворому швидше впоратися з недугою.

Проте народна медицина має свої ризики. Більшість пацієнтів не завжди добре переносять лікування на основі трав і ефірних масел, так як ті, в свою чергу, можуть викликати алергічні реакції, про які пацієнт навіть не підозрює. Алергії можуть бути як в легкій формі, так і такими, які вже вимагають безпосереднього медичного втручання. Тому рекомендується при лікуванні кашлю все-таки консультуватися з лікарем і не ігнорувати його поради і традиційні методи лікування.

Для лікування кашлю після бронхіту доцільне застосування спеціальних препаратів з муколитичгим (розріджуючим мокротиння) ефектом. На сьогоднішній день таких препаратів існує багато, і дуже важливо не помилитися з вибором.

Найоптимальнішими муколітичними засобами від кашлю є препарати на основі карбоцистеїну. Саме їх вважають за краще призначати не тільки дорослим, але й малюкам беручи до уваги їх безпеку. Оскільки муколітичні препарати сприяють посиленому виділенню і розрідженню мокротиння, то існує ризик розвитку «затоплення легень» – важкого стану, що вимагає якнайшвидшого медичного втручання. Ймовірність «затоплення легень» особливо висока у малюків і літніх людей беручи до уваги ослаблений імунітет і анатомо-фізіологічні особливості легень у цих пацієнтів. На відміну від інших муколітичних засобів, препарати на основі карбоцистеїну надають мукорегулюючу дію, тобто не тільки розріджують мокротиння, а й зменшують його кількість і не призводять до «затоплення легень».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ ГОСТРИЙ І ХРОНІЧНИЙ БРОНХІТ?

ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ

КАШЕЛЬ: СЕЗОННЕ ЗАГОСТРЕННЯ