Відкрита Боталова протока – вроджений порок, який ефективно усувається хірургічним способом.

Що це таке

Відкрита артеріальна (Боталова) протока – незарощена судина, яка з’єднує аорту з легеневою артерією. Протягом перших декількох тижнів життя в нормі протока закривається, перетворюючись на в’язку. Цей процес відбувається в два етапи. Протягом перших 10 – 15 годин після пологів м’язовий шар протоки стискається, внаслідок чого він коротшає. Надалі відбувається заростання сполучною тканиною і відкладання тромбоцитів, і вже на третьому тижні життя дитини протока повністю закривається. Однак приблизно 1 раз на кожні 2000 пологів зустрічається аномалія, при якому Боталова протока залишається відкритою.

Часто відкритий артеріальний проток спостерігається у недоношених дітей, однак нерідко він незабаром спонтанно закривається. Приблизно у половини новонароджених дітей з масою тіла менше 1700 грамів Боталова протока не закривається, а у 20% вона не закривається протягом 1 або 2 років. При гострих дихальних розладах артеріальна протока практично не закривається, що істотно ускладнює перебіг захворювання, іноді вимагаючи термінового хірургічного втручання.

Що відбувається

У разі незаростання боталової протоки кров з аорти викидається в легеневу артерію, оскільки тиск в аорті істотно вищий. У результаті такого процесу в малому колі кровообігу сильно збільшується об’єм крові. У деяких випадках об’єм крові малого кола кровообігу перевищує об’єм крові великого кола в три рази! Таким чином, основна частина крові залишається в легенях, а інші органи і системи постійно недоотримують кров, перебуваючи в стані кисневого голодування.

Внаслідок підвищеного тиску в судинах легенів виникають застійні явища, що сприяє розвитку запального процесу. Надалі судини склерозируются, а їх функціональність порушується.

Як протікає хвороба

Діти з відкритою боталовою протокою відстають у розумовому та фізичному розвитку в порівнянні зі здоровими дітьми. При цьому пороці відзначається швидка стомлюваність, задишка навіть при невеликих навантаженнях. Як правило, такі діти малорухливі. У більш дорослому віці діти з відкритою боталовою протокою можуть скаржитися на перебої в роботі серця і серцебиття.

Лікування

Боталова протокаКонсервативних методів лікування відкритої боталової протоки не існує. Такий діагноз є абсолютним показанням для проведення хірургічної операції. Якщо немає необхідності в терміновому оперуванні, то операцію рекомендують відкласти. Ідеальним віком для проведення операції вважається 3-5 років. Бажано операцію провести до моменту, поки не настане статеве дозрівання дитини. Якщо мова йде про дорослих пацієнтах, то вік не є протипоказанням до операції, проте в цьому випадку виконання операції технічно ускладнюється, а можливі ризики стають більш значними.

Хірургічне лікування при відкритій боталовій протоці практикується ще з 1938 року. Це відносно нескладна операція, суть якої зводиться до простої перев’язки протоки або її ушивання. Смертність при виконанні операції також невелика і складає 0,2 – 3%. А приблизно у 0,1% пацієнтів протока може повторно відкритися після операції.

Останнім часом все частіше стали застосовуватися ендоскопічні хірургічні методи, що менш травматично для дитини і істотно прискорює процес реабілітації пацієнта. У деяких розвинених країнах ендоскопічні операції настільки вдосконалені, що успішний результат операції при відкритій боталовій протоці наближається до 100%.

Відзначено, що хворі, яким проводилася хірургічна операція, без проблем доживали до похилого віку. У разі якщо відкрита Боталова протока не буде оперована, то прогноз перебігу захворювання різний. Якщо діаметр протоки невеликий, то на якість і тривалість життя це майже не впливає. Є випадки, коли хворі з відкритою боталовою протокою (діаметр протоки не перевищував 3 мм) доживали до 79 років. Якщо ж мова йде про відкриту протоку середнього та великого діаметру, то без відповідного лікування такі хворі живуть близько 40 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВРОДЖЕНИЙ ПОРОК СЕРЦЯ

ТЕТРАДА ФАЛЛО