Дана аномалія розвитку становить одну третину серед усіх вроджених патологій. 35% дітей з ВПС вмирають до 6 місяців.

Що таке вроджений порок серця?

Наше серце – це м’язовий насос, який невпинно «перекачує» кров. Складається цей насос з чотирьох камер (дві верхні – передсердя, дві нижні – шлуночки). Рух крові здійснюється в одному напрямку за допомогою серцевих клапанів: з передсердь у шлуночки, а з них в магістральні артерії.

Кожна зі структур серця є однаково важливою для його якісної роботи, тому вроджені або набуті зміни будь-який з структур серця називають пороками серця. Дана патологія порушує рух крові всередині самого серця, або по малому або великому колах кровообігу.

Розвиток пороку дуже індивідуальний, тому при одному і тому ж його вигляді прогнози можуть бути різними. Скажімо, виявлений дефект міжшлуночкової перегородки може не доставляти проблем протягом усього життя, а при більш значному дефекті можуть розвинутися ураження внутрішніх оболонок серця, але найгірший сценарій розвитку подій, коли даний дефект не є єдиним, в цьому випадку мова йде про загрозу для життя.

Пильність потрібно проявити батькам, чиї діти мають інші вади розвитку. Потрібно пам’ятати про те, що коли у дитини діагностовано вроджені патології тих чи інших (або декількох одночасно) органів – ризик розвитку вродженої вади серця збільшується в рази.

Обстеження. Постановка діагнозу.

Оскільки одним з найголовніших факторів ризику розвитку у плода ВПС є спадковість, тому починати проводити обстеження тим жінкам, у яких є той чи інший порок серця, потрібно вже під час вагітності на терміні від 16 тижнів. Втім, аналогічна внутрішньоутробна діагностика (УЗД) рекомендується всім вагітним жінкам, так як фактор спадковості включає в себе стан інших родичів, а не тільки мами.

УЗД, проведене в хорошому діагностичному центрі, дозволяє виявити до 90% всіх існуючих вад серця. Інформація про стан плоду, отримана на даному етапі потрібна для того, щоб прийняти рішення про правильне родоразрешении жінки (у якій клініці, на якому терміні) і визначити чи буде потрібно оперативне втручання вже на перших годин життя новонародженого.

Часто вади серця протікають безсимптомно і дитина зовні може виглядати цілком здоровою. І хоча УЗД серця (ехокардіографія) не є обов’язковим обстеженням, краще підстрахуватися і зробити його. УЗД наочно «покаже» внутрішню структуру серця, зміни клапанів, наявність дефектів перегородок та інші відхилення від норми, якщо вони є. Потрібно пам’ятати про те, що порок серця може проявитися в перші місяці і роки життя дитини. У цьому випадку, чим раніше буде виявлена ​​проблема, тим більше шансів, що дитина виживе.

Якщо ви «пропустили момент» і не зробили УЗД на перших місяцях життя, що має насторожити? Безсимптомно вроджений порок серця може протікати до трьох років, після чого хвороба почне проявляти таким чином: дитина відстає у фізичному розвитку, з’являється задишка, блідість або синюшність шкірних покривів. Помітивши будь-які з цих ознак, батьки повинні терміново звернутися до педіатра або кардіолога.

Оперувати або не оперувати?

Основна ознака вродженого пороку серця – це шуми в області серця, синюшність або блідість шкірних покривів, легко виникає задишка.

Отже, педіатр виявив, а кардіолог підтвердив наявність даного діагнозу у дитини за допомогою обстеження (найчастіше відбувається саме так).

Наступний обов’язковий крок, який повинні зробити батьки – це відвідування кардіохірурга. Тільки цей фахівець після необхідних обстежень може дати відповідь на важливе питання: чи потрібна операція і наскільки терміново. У своєму рішенні кардіохірург орієнтується на характер патології і вираженість перебігу захворювання. Так, в одних випадках порушення можуть бути мінімальні, і людина без особливих скарг може дожити до глибокої старості, а в інших більш складних буде потрібно хірургічне втручання, так як патологія може бути несумісна з життям.


Таблетки не допоможуть зменшити порок аортального клапана і пов’язані з ним зміни. Це лише симптоматичне лікування. У відносно молодому віці операція може радикально змінити ситуацію на краще. Зволікання небезпечне.

Чи можна попередити ВПС?

Звичайно, не все в наших людських силах, але багато чого дійсно залежить від поведінки жінки під час вагітності. Що ж потрібно знати, щоб знизити ризик розвитку ВПС в материнській утробі?

ДО вагітності. У тому випадку, коли жінка планує вагітність, дуже важливо пройти обстеження і пролікувати всі наявні інфекції.

Серце формується на 4-6 тижнях вагітності і в цей час (а найкраще протягом всієї вагітності) постаратися виключити негативні фактори, які можуть спровокувати ВПС. Серед них:

  • професійні «шкідливості», наприклад, опромінення, хімічний вплив;
  • за погодженням з доктором виключити прийом ліків, які можуть викликати аномалії розвитку плода (естрогени, протисудомні препарати тощо);
  • відмовитися від вживання спиртного та куріння – хронічна інтоксикація організму також може призвести до ВПС.

Крім того, жінці потрібно знати, що перенесені матір’ю на ранніх етапах вагітності грип, краснуха, паротит, гепатит В нерідко стають причиною вади серця у дитини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІДКРИТА БОТАЛОВА ПРОТОКА: ЛІКУВАННЯ

ТЕТРАДА ФАЛЛО