Основним методом корекції рівня холестерину в крові є дієтотерапія. Якщо дієта не приносить бажаного ефекту, призначаються медикаменти.

Те, що підвищений рівень холестерину в крові таїть у собі чимало загроз, знає багато хто. За останні десятиліття медицина в цьому плані зробила великий прогрес, і сьогодні при своєчасному лікуванні вдається уникнути ряд ускладнень, які розвиваються при надлишку холестерину в крові. Надмірний вміст цієї речовини в організмі призводить до утворення, так званих холестеринових бляшок – скупчень холестерину, що осідають на стінках судин і внутрішніх органів. Холестеринові бляшки з часом збільшуються, і як наслідок, кров починає повільно просуватися по судинах, тим самим позбавляючи тканини поживних речовин. При цьому артерії стають щільними і поступово починають втрачати свою еластичність, тобто, розвивається атеросклероз.

Але чи так холестерин шкідливий, як здається? Давайте по порядку в усьому розберемося.

«Поганий» і «добрий» холестерин

Насправді, холестерин – це вкрай важлива речовина для організму. Він входить до складу клітинних мембран, бере участь у синтезі вітаміну D, холіевих кислот і статевих гормонів. При дефіциті холестерину порушуються процеси кровотворення, відбуваються гормональні збої, а також розвиваються шкірні захворювання внаслідок нестачі вітаміну D.

У крові холестерин міститься у складі ліпопротеїнів – суміші жирів і білків. Розрізняють ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), в яких низький вміст білка і високий вміст насичених жирних кислот, і ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), в яких високий вміст протеїнів. ЛПВЩ прийнято вважати «хорошим» холестерином, який не відкладається на стінках судин у вигляді холестеринових бляшок. Що стосується ліпопротеїнів низької щільності (“поганий” холестерин), то за високого вмісту в них насичених жирних кислот, вони осідають на стінках судин і внутрішніх органах, тим самим провокуючи розвиток атеросклеротичних змін.

Група ризику

Вірогідність розвитку атеросклерозу існує у всіх без винятку, особливо в літньому віці. А якщо у людини вже є деякі порушення, то ймовірність розвитку захворювання збільшується. До негативних факторів, що сприяють розвитку атеросклерозу, відносять:

  • Підвищений рівень холестерину в крові.
  • Високий тиск.
  • Надлишкова маса тіла, ожиріння.
  • Підвищений рівень глюкози в крові.
  • Підвищений рівень сечової кислоти в крові.
  • Зміна показників згортання крові.
  • Часті стреси.
  • Спадковість.
Лабораторні показники

У 1993 році Комісія експертів США визначила нормальні рівні вмісту загального холестерину і ліпопротеїнів високої щільності. Згідно з цими даними, бажаним рівнем загального холестерину є показник менше 5,2 моль / л. Що стосується ліпопротеїнів високої щільності, то тут хорошим показником є ​​0,9 моль / л і більше. Якщо дані вашого аналізу знаходяться в вищесказаних рамках, то повторне обстеження можна проводити через 5 років. При цьому, незважаючи на нормальні показники, ви повинні дотримуватися певних рекомендацій стосовно вашого харчування, і дотримуватися фізичної активності.

Якщо рівень загального холестерину складає 5,2-6,2 моль / л, а ліпопротеїни високої щільності (хороший холестерин) також знаходяться на рівні 0,9 моль / л і вище, то рекомендації залишаються такими ж, як і при варіанті норми, однак на повторне обстеження потрібно прийти через 1-2 роки.

Якщо ж рівень загального холестерину більше 6,2 моль / л і / або «хорошого» холестерину нижче 0,9 ммоль / л, то необхідно дослідження ліпідного спектра крові і надалі суворо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Для контролю рівня холестерину в крові на сьогоднішній день існує безліч лікарських препаратів, проте лікарі призначають їх у тому разі неефективності дієтотерапії. У першу чергу, пацієнти з підвищеним холестерином повинні дотримуватися спеціальної дієти, щоб знизити ризики виникнення холестеринових бляшок і розвитку атеросклерозу.

Не завжди підвищення холестерину пов’язано з вживанням продуктів, які містять його підвищену кількість.

Загальні рекомендації по дієті

При підвищеному рівні холестерину потрібно обмежити споживання м’яса до 200 грам на добу, причому бажано вживати нежирну телятину або яловичину. М’ясо птиці потрібно очистити від шкіри, так як саме там міститься найбільше жирів. Звести до мінімуму (а краще зовсім виключити) вживання сосисок та інших ковбасних виробів, жирних сирів, сметани і мороженого, тому що в цих продуктах міститься багато прихованого жиру.

По можливості замінюйте м’ясо на рибу, а також внесіть в свій раціон продукти з вмістом рослинних волокон.

Після 4-6 тижнів дієти пацієнт повинен пройти повторне обстеження, і якщо результати не покращаться, то призначається медикаментозне лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВСЕ ПРО АТЕРОСКЛЕРОЗ

ХОЛЕСТЕРИН

ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?