Вплив нестачі сну на шкіру обличчя – одна з найбільш актуальних наукових тем. В підтвердження тому – свіжа робота в сфері хронобіології шкіри. Однак на цей раз корейські автори Min Ah Kim, Eun Joo Kim, Byung Young Kang і Hae Kwang Lee змогли детально описати механізми впливу депривації сну на конкретні біофізичні параметри шкіри. Клітинний біолог Ольга Маслова в темі і готова все пояснити.

Навіть без глибоких наукових досліджень ясно, що недосипання, особливо хронічне, позначається на нашій зовнішності. Хрестоматійні круги під очима, почервоніння, набряклість, нездоровий колір шкіри – все це супроводжує недолік сну і розбалансування біологічних ритмів. Хронічно безсонні люди частіше страждають алергічними захворюваннями і висипаннями на шкірі.

Читайте також:   Поради від тренера щодо набору маси
Ефект Beaty Sleep

Як же конкретно відображається одна безсонна ніч на стані нашої шкіри? На це питання вирішили відповісти вчені в дослідженні явища Beauty Sleep. Виявилося, що в опитуваннях про зовнішню привабливість людей більше балів набирали ті, хто вважали себе виспавшими. Сонних учасників експерименту оцінили як менш здорових і красивих. І звичайно, недолік сну пов’язали з безліччю інших проблем на рівні всіх органів організму. Зовсім не дивно, що це позначається і на стані самої людини, і на те, як людина сприймає соціум.

Автори корейського дослідження захотіли зрозуміти, що саме станеться з шкірою, якщо не спати одну ніч. Для експерименту обрали 24 жінок 24-35 років, які перебували під лабораторним спостереженням в однакових умовах під час депривації сну. Щоб з’ясувати відмінності між виспанною і невиспаною шкірою досліджувані параметри вимірювалися двічі – після нормального сну і після ночі в лабораторії (з розрахунку – 24 години без сну).

Читайте також:  Догляд за шкірою під час стресу - на що звернути увагу

Beauty Sleep

Вивчали трансепідермальну втрату води, розмір пор на обличчі, зволоженість, еластичність, ступінь почервоніння, колір і прозорість і кровопостачання шкіри. Заміряли в областях щік, очей і губ. Ряд параметрів виявився схильний до значних змін після всього лише однієї ночі без сну.

Виявилося, що статистично достовірні зміни торкнулися ступеню зволоженості шкіри, її бар’єрної функції. Знизилася еластичність і підвищилося лущення. Пори стали більш помітними, погіршився колір обличчя. Більше того, постачання тканин кров’ю теж явно погіршився, що при тривалому недоліку сну може приводити до більш серйозних наслідків.

Beauty Sleep

Ці дані чудово доповнюють отримані раніше результати. Так, у 2015 році у дослідженні з участю 60 жінок довели, що недолік або низька якість сну прискорює старіння шкіри. Більше того, ті, хто спав досить добре, мали більш високу ступінь відновлення від пошкоджень шкіри пов’язаних із впливом ультрафіолету.

Читайте також:  Догляд за шкірою під час стресу - на що звернути увагу

Beauty Sleep

Якість сну здатна впливати не тільки на наше загальне самопочуття, але і на те, як ми виглядаємо. Природно, головною рекомендацією є забезпечення достатньої для конкретної людини тривалості сну і дотримання так званої гігієни сну. Окремий актуальний напрямок – пошук способів боротьби з наслідками хронічного недосипання.