Без них перестане працювати будь-яка лікарня. Важливість цієї професії з часом буде тільки збільшуватися, так як у багатьох країнах зростає кількість людей похилого віку, і їм потрібна медична допомога. Які умови роботи медсестер в Україні та за кордоном? Скільки їм платять там і на що вони можуть розраховувати тут? Наскільки вони соціально захищені?

Україна

В Україні у медсестер восьмигодинний робочий день – з 08-00 до 16-00. Субота та неділя – вихідний. Є нічні зміни – з 16-00 до 08-00, які тривають 16 годин. Вони вважаються черговими змінами. Якщо чергові зміни випадають на вихідні, то вони тривають добу – з 08-00 до 08-00.

Мінімальна зарплата української медсестри

За нічні зміни (з 22-00 до 06-00) належить доплата до зарплати у розмірі 35%. Така ж доплата передбачається і за роботу у вихідні дні (субота-неділя).

Відпустка українських медсестер складає: 24 дні + 7 = 31 календарний день. Додаткові дні до відпустки надаються за нічні зміни за роботу з дезрозчинами (хлорка, кварцування і т. д.). У медсестер, що працюють в операційному блоці, реанімації, тобто там, де є апаратура з газами, киснем, до стандартної відпустки додається більше днів. В результаті у них відпустка досягає 40 календарних днів. Кожен рік медсестри отримують до відпустки матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі одного мінімального окладу.

У медсестер в Україні є чотири категорії: 1-я, 2-я, 3-я (перші п’ять років – 3-я категорія) і вища категорія. Кожні п’ять років категорія збільшується. Кожні п’ять років відбувається атестація (подаються документи на атестацію і медсестра отримує нову категорію). Понад 15 років роботи – вища категорія, яку потім потрібно підтверджувати кожні 5 років.

Мінімальна зарплата української медсестри 3-ї категорії – приблизно 2 300 грн. За кожну категорію доплачують. Є також доплата за вислугу років. Понад 5 років – доплата 5%, понад 10 років – 10%, понад 20 років – 20%. Існують премії від лікарні та від профспілки.

У приватних українських клініках зарплата медсестер коливається від 3 500 гривень до 7 000 гривень, в залежності від закладу, міста, і кваліфікації. Це помітно більше, ніж у державних медустановах. Ще одна перевага роботи в приватних клініках – відсутність нічних змін (іноді, звісно, бувають винятки). Графік роботи різний, наприклад, позмінний (з 09-00 до 19.00, 2/2).

Раніше українські медсестри могли вийти на мінімальну пенсію, маючи 20 років медичного стажу. Тепер у зв’язку з реформою охорони здоров’я їх пенсія зміниться. Як, поки не відомо.

Якщо медсестра пішла на мінімальну пенсію після 20 років трудового стажу, то вона більше не має права працювати за фахом. Але можна, наприклад, працювати санітаркою.

Щороку серед медсестер в Україні проводиться медичний профогляд. Більше жодних пільг від держави для молодшого, середнього і старшого медичного персоналу не передбачено.

Всі українські медсестри перебувають в профспілці. Вони сплачують профспілкові внески. Завдяки цьому вони можуть отримати зі знижкою в 50-70% путівку для своїх дітей у літній табір, або путівку у санаторій. Профспілка оплачує в деяких випадках операції, придбання медикаментів, похорон.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
Грузія

Кілька років тому в Грузії відбулася реформа охорони здоров’я: введено загальне медичне страхування. Більшість лікарень і клінік в цій країні вже приватні. У власності держави залишилися психіатричні, інфекційні установи і кілька багатопрофільних медичних центрів.

Інтереси грузинських медсестер захищає організація Професійна асоціація медсестер і помічників Грузії.

У Грузії у медсестер стандартний восьмигодинний робочий день. Вони працюють не більше 40 годин на тиждень. Понаднормова робота оплачується у збільшеному розмірі погодинної ставки заробітної плати. Стандартний щорічна відпустка становить 24 дня.

Держава гарантує зарплату, щорічну відпустку, підвищення кваліфікації, пенсію (пенсійний вік для жінок – 65 років). Правда, оклади медсестер в державних медичних установах в цій країні не дуже високі. В середньому зарплата медсестер досягає близько 400 доларів на місяць. В цілому ж в 2016-2017 рр рівень зарплати в державному секторі Грузії становив понад 895 ларі (370 доларів).

Влада Грузії планує у 2017 році значно підвищити заробітну плату старшому і молодшому медичному персоналу. Судячи з усього, ця обіцянка буде виконана, так як з початку 2017 року зарплата грузинських лікарів помітно збільшилася, і тепер, наприклад, лікар «швидкої допомоги» заробляє в місяць в середньому близько 1 000 ларі.

Освітні установи Грузії готують медсестер високого рівня. Так, наприклад, цю спеціальність можна отримати в Тбіліському державному медичному університеті, в якому існує бакалаврська програма медсестри (чотирирічний курс навчання) і професійна програма медсестер-практиків (курс навчання складає 2,5 роки).

Для бакалаврської програми потрібно здати Єдині національні іспити (ЕНІ), а для професійної програми медсестри – закінчити 12 класів і здати спеціальний іспит. Медсестри з дипломом бакалавра мають право працювати в оперблоці, анестезіологами, тому їх зарплати вищі, ніж у решти молодшого медперсоналу.

Готують медсестер і в інших освітніх установах та організаціях Грузії. Наприклад, цю спеціальність можна отримати в Католицькій гуманітарній організації Caritas-Грузія, у якої є клініки в декількох містах. Медсестри цих клінік відвідують вдома від чотирьох до п’яти пацієнтів на день, шість днів на тиждень.

Інтереси грузинських медсестер захищає організація Професійна асоціація медсестер і помічників Грузії. Вона є свого роду профспілкою грузинських медсестер.

Польща

Професія медсестри в Польщі вважається не дуже престижною. Перш за все, через невеликі зарплати. За даними дослідження Sedlak&Sedlak, в 2015 році середня зарплата польських медсестер становила 2 665 злотих. При цьому медсестри та акушерки знаходяться на третьому місці серед найбільш затребуваних професій на польському ринку праці.

щорічно польські освітні заклади випускають близько 5 000 медсестер, але тільки 2-3 тисячі з них йдуть працювати за своєю спеціальністю.

Тим не менш, польська молодь активно надходить у медичні освітні установи (в університетах конкурс на відповідну спеціальність становить 3-4 людини на одне місце). Правда, ті, хто отримав спеціальність медсестри, неохоче йдуть працювати за своєю професією. Так, щорічно польські освітні заклади випускають близько 5 000 медсестер, але тільки 2-3 тисячі з них йдуть працювати за своєю спеціальністю. В результаті збільшується вік медичних сестер. Якщо в 2015 році середній вік польських медсестер становив 48 років, у 2016 році – майже 51 рік.

У Польщі зараз налічується близько 120 тис. медсестер. З них 42 тисячі вже мають право на пенсію. Ще 40 тис. медсестер отримають це право протягом найближчих чотири років. Іншим доведеться ще працювати дуже довго, щоб заробити право на пенсію.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

Дефіцит медсестер турбує владу цієї східноєвропейської країни. Тому в ній будуть найближчим часом вжито заходів для зміни ситуації в кращу сторону. Так, нещодавно міністр охорони здоров’я Польщі Костянтин Радзивілл у своєму інтерв’ю заявив, що необхідно підвищувати престиж медсестер і акушерок. Це допоможе залучити нові кадри і поліпшити медичне обслуговування населення.

На жаль, Костянтин Радзивілл планує залучати новий молодший і старший медичний персонал в лікарні не за рахунок підвищення зарплати, а шляхом рекламних кампаній, в яких розповідатиметься, чому працювати за цією спеціальністю добре і престижно. Правда, є деякі плюси в цьому плані. Так, наприклад, міністр охорони здоров’я Польщі хоче знизити «бюрократичне» навантаження на медсестер, щоб вони більше уваги приділяли пацієнтам.

Інтереси польських медсестер захищають Верховна рада медсестер і акушерок, а також Національна профспілка.

Великобританія

Восени 2016 року 96% лікарень Великобританії відчували нестачу медсестер в денну зміну, а 85% в нічну зміну. В результаті англійським медсестрам доводиться обслуговувати значно більше пацієнтів, чим того вимагають професійні рекомендації. Стандартний вік виходу на пенсію становить 65 років.

У минулому році з Великобританії виїхали близько 5 000 медсестер. Більшість з них тепер працюють у США

Станом на 1 січня 2017 року тут налічувалося понад 24 тисяч вакансій для медсестер. Експерти прогнозують, що в найближчі роки ця цифра буде тільки збільшуватися. У минулому році з Великобританії виїхали близько 5 000 медсестер. Більшість з них тепер працюють в США, де початкова зарплата молодшого медичного персоналу становить близько 56 000 доларів (приблизно 40 000 фунтів стерлінгів). При цьому американські медсестри працюють в менш напруженій обстановці, ніж їх англійські колеги.

У 2017 році середня зарплата англійських медсестер становить 22 000 фунтів стерлінгів в рік. Англійці вважають, що це не так вже й багато, і тому не дуже охоче йдуть працювати в лікарні (ще одна причина, чому професія медсестри не користується великим попитом в Великобританії – погані умови праці). Зате вихідці з країн Східної Європи вважають таку зарплату хорошою, і тому у великих кількостях їдуть працювати на Туманний Альбіон. Правда, після того, як Великобританія оголосила про свої плани по виходу з Євросоюзу, кількість медсестер з материкової Європи різко скоротилося.

Головним постачальником медсестер для англійських лікарень є не Європа, а бідні країни, що розвиваються, такі як Індія, Пакистан і Філіппіни. Щорічно у Великобританію приїжджають працювати близько 8 000 медсестер, і більшість з них – саме з цих країн.

Але 22 000 фунтів стерлінгів на рік – це тільки початкова оплата праці медсестри. Досвід і додаткова кваліфікація дозволяє розраховувати на більш високу зарплату. Так, наприклад, англійські медсестри, що спеціалізуються на кардіології, заробляють щороку близько 40 000 фунтів стерлінгів.

Австралія

В Австралії робочий тиждень медсестри становить 38 годин. У більшості з них є «базова ставка по заробітній платі. Її одержують в основному ті, хто працює в ранкову зміну (вона може починатися в 06-00, а закінчуватися о 16-00).

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Ставки оплати праці збільшуються на 4-5% за кожний рік роботи (досвіду). Після 8 років роботи ставки «заморожуються».

Робота в інші зміни (ввечері, вночі) або у вихідні і святкові дні оплачується додатково. Зміна, що починається після 13-00, оплачується на 10% вище, ніж ранкова зміна. В нічну зміну (вона починається з 16-00) оплата праці збільшується на 15%, в суботу -/+50%, а в неділю -/+75%.

Ставки оплати праці збільшуються на 4-5% за кожний рік роботи (досвіду). Після 8 років роботи ставки «заморожуються». Тривалість щорічної відпустки – 4 тижні (після 10 років роботи відпустка становить 2 місяці). Оплачувана державною медичною страховкою відпустка по хворобі становить 10 днів.

Середня зарплата австралійських медсестер – 61 000 доларів. Вона залежить від освіти, кваліфікації, місця роботи, досвіду і стажу.

Початковий диплом DIV1 отримують за 18-24 місяців, навчаючись повний день в коледжі, що входять в TAFE (Technical and Further Education). Такий же диплом можна отримати, якщо працювати в лікарні, навчатися у персоналу, а також один день в тиждень ходити в навчальні заклади середньої професійної освіти TAFE. Диплом DIV1 дає відповідну роботу і базову оплату праці.

Для отримання диплома DIV2 потрібно ще 2 роки додатково навчатися в університеті. Це вважається вже вищою освітою. Медсестри з таким дипломом асистують, наприклад, під час хірургічних операцій. Зарплата у них набагато вища, ніж у медсестер з сертифікатом DIV1.

Одна медсестра категорії DIV2 в госпіталі, як правило, обслуговує 4-6 пацієнтів, все залежить від конкретної установи. У будинках престарілих це співвідношення може бути більше.

Австралійські медсестри виходять на пенсію у віці 65 років. До 60-річного віку 9% валової заробітної плати відраховується до Пенсійного фонду. З 60-річного віку ці відрахування припиняються.

США

У Сполучених Штатах зараз налічується близько 3 млн. медсестер. Їх робочий тиждень зазвичай становить 36 годин або 40 годин, залежно від місця роботи. У деяких медичних установах існують додаткові години роботи. У лікарських кабінетах медсестри працюють в основному в ранкові та денні зміни. Згідно з американським законодавством, особи, які працюють понад 40 годин на тиждень, отримують понаднормову оплату праці. У деяких випадках лікарні наймають медсестер на неповний робочий день (10-20 годин на тиждень).

Медсестри зазвичай йдуть на пенсію в 50 років, так як у них важкі умови праці, і вони до цього віку вже накопичують достатньо грошей у Пенсійному фонді.

Американські медсестри на початку своєї професійної кар’єри зазвичай заробляють 30 доларів на годину. Досвідчені медсестри – 45 доларів на годину. Зарплата у тих, хто має високий рівень підготовки і освіти, ще більша.

Початкова зарплата молодшого медичного персоналу в США становить близько 56 000 доларів, середнього медперсоналу – близько 66 400 доларів. Деякі висококваліфіковані медсестри заробляють більше 100 000 доларів в рік.

Середній вік виходу на пенсію в США – 61 рік. Медсестри зазвичай йдуть на пенсію в 50 років, так як у них важкі умови праці, і вони до цього віку вже накопичують достатньо грошей у Пенсійному фонді. Однак, багато американських медсестр працюють і до 60 років. Середній вік медсестер в цій країні – 46 років.

Джерело: Likar.info