Протизаплідні таблетки призначають тільки після консультації гінеколога, мамолога, біохімічного аналізу крові, УЗД малого тазу і мазка на онкоцитологію. В іншому випадку жінка ризикує зіткнутися з побічними ефектами оральних контрацептивів, в числі яких – гіпертонічна хвороба, депресія, ожиріння, тромбоз і молочниця. Втім, існують загальні рекомендації, на які слід орієнтуватися при виборі протизаплідних таблеток.

Види протизаплідних таблеток

Залежно від складу протизаплідні таблетки можна розділити на комбіновані естроген-естогенні і прогестагенні контрацептиви.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) містять два види гормонів: естрогени і прогестини. Вони стримують розвиток фолікулів і не дозволяють яйцеклітині вийти з яєчника в маткову трубу. Також КОК роблять сперматозоїди менш рухливими і заважають їм досягти шийки матки.

Залежно від змісту гормонів, КОК можуть бути монофазними, двофазними і трифазними. У монофазних таблетках кількість естрогенів і прогестинів однакова, в двухфахзних міститься дві їх комбінації, а в трифазних – три.

Найбільш фізіологічними вважаються трифазні КОК, оскільки протягом менструального циклу вміст гормонів в жіночому організмі змінюється в три фази: фолікулярну / менструальну, овуляторну і лютеїнову / секреторну. Втім, це не означає, що трифазні КОК найкраще підійдуть саме вам: протизаплідні таблетки підбирають індивідуально, з урахуванням віку, ваги, зросту, історії пологів та абортів, регулярності циклу і кількості виділень, наявності хронічних захворювань та інших важливих факторів. Наприклад, молодим дівчатам часто призначають монофазні КОК, а після 27 – дво-або трифазні.

Також КОК розрізняються за кількістю естрогену в складі:

 • Мікродозовані протизаплідні таблетки містять мінімальну дозу естрогену, підходять молодим дівчатам, які родили і жінкам після 35 років аж до настання клімаксу.
 • Низькодозовані протизаплідні таблетки часто призначають здоровим жінкам репродуктивного віку, які ведуть регулярне статеве життя.
 • Високодозовані протизаплідні таблетки застосовують для лікування порушень гормонального фону. Їх не можна приймати без призначення гінеколога або ендокринолога.
Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Прогестагенні контрацептиви (міні-пили) – таблетки, які містять в складі тільки мікродози гестагенів. Їх зазвичай призначають жінкам у період годування груддю або при наявності протипоказань до застосування КОК (цукровий діабет, вік старше 35 років, куріння, захворювання серцево-судинної системи).

На відміну від КОК, міні-пили не впливають на овуляцію, але підвищують в’язкість цервікальногослизу, через що сперматозоїди не можуть дістатися до яйцеклітини. Навіть якщо сперматозоїд якимось чином запліднив яйцеклітину, ембріон не зможе прикріпитися до ендометрії.

Рекомендовані протизаплідні таблетки з урахованням фенотипу жінки

Фенотип – сукупність зовнішніх і внутрішніх біологічних властивостей і ознак організму. Гінеколог завжди враховує його при підборі протизаплідних таблеток. Критерії оцінки жіночого фенотипу в залежності від переважання тих чи інших гормонів вчені розробили ще в 70-х роках.

Всього виділяють три жіночих фенотипи: естрогеновий, збалансований і прогестероновий.

Фенотип I: естрогеновий

Переважання естрогену робить жінку дуже фемінною. Її ріст, як правило, низький або середній, волосся м’яке і пишне, шкіра суха, тембр голосу – високий, молочні залози розвинені, середніх або великих розмірів. Перед менструацією такі жінки стають нервовими, страждають від мастодинії (нагрубання молочних залоз). Менструальний цикл триває 28 і більше днів, тривалість місячних 5-7 днів. Менструації зазвичай болючі, рясні.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

При відсутності протипоказань жінкам цього фенотипу рекомендують КОК з посиленими гестагенними компонетами: Новинет, Мерсилон, Логест, Ліндинет-2, Мінізістон, Мікрогинон, Рігевідон, Ліндинет, Фемоден, Марвелон, Регулон, Силест та ін.

Фенотип II: збалансований

У таких жінок рівні жіночих і чоловічих статевих гормонів врівноважені. Вони жіночні, мають середній зріст, нормальну шкіру і волосся, розвинуті груди середніх розмірів, симптоми передменструального синдрому (ПМС) відчувають рідко. Тривалість циклу, як правило, не перевищує 28 днів, місячні тривають близько 5 днів, виділення помірні.

Здорові молоді жінки збалансованого типу, як правило, добре переносять мікро- і низькодозовані КОК: Ярина, Ярина Плюс, Мідіана, Три-Мерсі, Фемоден, Силест, Жанін, Силует, Мінізістон, Трізістон, Триквилар, Три-регол і ін.

Фенотип III: прогестероновий (гестагеном)

Такі жінки часто мають хлоп’ячу фігуру і високий зріст, жирне волосся і шкіру, схильну до себореї і акне, низький тембр голосу і невеликі груди. Перед менструацією вони зазвичай стають млявими, депресивними, скаржаться на болі в спині, і попереку, м’язах. Цикл триває менше 28 днів, місячні мізерні і безболісні.

Жінкам гестагенного типу підходять препарати з посиленим естрогеновим компонентом: Джаз, Ярина, Белара, Жанін, Діані-35, Хлое, Клайра, Мідіана та ін.

Якщо пацієнтка має ознаки гіперандрогенії, їй можуть призначити високодозовані протизаплідні таблетки для придушення чоловічих гормонів: Діані-35, Хлое, Бісекурін, Овідон, Нон-овлон та ін.

Як вибрати протизаплідні таблетки

Протизаплідні таблетки після пологів

Ми вже згадували, що під час годування грудьми жінкам протипоказані КОК: вони знижують вироблення молока і можуть повністю зупинити лактацію. У такому випадку найкращим вибором будуть гестагенні таблетки – Лактинет ®, Чарозетта, Екслютон, Мікролют, ОВРЕТ, Примолют-Нор, Мікронор та ін. Використовувати їх можна вже через 1-6 місяців після пологів, переходячи на КОК лише в тому випадку, якщо жінка вже готова припинити грудне вигодовування.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах
Як зрозуміти, що протизаплідні таблетки вам не підходять

Правильно підібрані протизаплідні таблетки зазвичай не викликають побічних ефектів (або їх вираженість мінімальна і легко коригується після консультації з лікарем). Однак існують ознаки, що вказують на необхідність змінити препарат. В тому числі:

 • Головні болі, мігрень;
 • Мажучі кров’янисті виділення між менструаціями;
 • Нагрубання і біль молочних залоз;
 • Збільшення або зниження апетиту;
 • Нудота і блювання;
 • Здуття живота, порушення травлення, діарея або запор;
 • Набряклість;
 • Збільшення ваги;
 • Порушення менструального циклу, аменорея;
 • Поява вугрів, жирність шкіри;
 • Ріст волосся за чоловічим типом (гірсутизм);
 • Зниження лібідо;
 • Підвищення артеріального тиску;
 • Запаморочення і непритомність.

Навіть найслабші побічні ефекти вимагають негайного звернення до лікаря: можливо, пацієнтці доведеться замінити таблетки або повністю припинити прийом гормональних контрацептивів.

Починаючи прийом КОК, необхідно регулярно вимірювати артеріальний тиск, проводити самостійне обстеження молочних залоз, стежити за вагою і загальним самопочуттям.

Нагадуємо, що не можна призначати собі протизаплідні таблетки, орієнтуючись на рекламу або поради подруг: це може привести до серйозних гормональних порушень, лікування яких потребує багато часу і грошей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАЙПОПУЛЯРНІШІ ПИТАННЯ ДО ГІНЕКОЛОГА

ЕКСТРЕННА КОНТРАЦЕПЦІЯ: ЗА І ПРОТИ