Коріння сучасного спортивного харчування йде в часи древніх Олімпійських ігор.

Під час тренувань і змагань спортсмени піддаються серйозним фізичним і нервово-психічним навантаженням. Ці зусилля дають їм можливість досягти високих результатів у спорті. Щоб компенсувати енерговитрати, процеси відновлення тканин і м’язів, відновити працездатність, організму спортсменів вимагається отримувати адекватну кількість енергії і незамінні поживні речовини. Ці вимоги враховує спеціальне меню для спортсменів – спортивна дієта.

Досвід перших спортсменів

Сьогодні існує безліч видів спорту. Певні з них не пов’язані зі значними фізичними навантаженнями, а в інших тренування і змагання проводяться в надзвичайно напружених умовах. Тому вибір спортивної дієти залежить від виду спортивної діяльності. Але у всіх випадках – це збалансована дієта. Принципи спортивного харчування здаються сучасними, але їх витоки закладені олімпійцями давніх часів.

Традиція проведення Олімпійських ігор зародилася в Древній Греції як частина релігійного культу. Участь і перемога в Іграх стала сенсом життя для багатьох стародавніх греків. Переможців вшановували як героїв, вони були гордістю суспільства. Тому атлети і лікарі того часу були зацікавлені в тому, щоб харчування було компонентом, що забезпечує їм перемогу.

Про дієту древніх спортсменів відомо не так багато, але очевидно, що харчуванню приділялося багато уваги. Автор книги «Кухня філософа», історик харчування Франсін Сеган пише, що з уривків з античних документів можна зробити висновок, що в раціоні стародавніх атлетів було багато риби, бобових, нуту (турецький горох), оливок, деяких видів сиру, сухофруктів. Чи не правда, таке меню нагадує раціон, який зараз називають середземноморською дієтою? Прийнято вважати, що ця система харчування корисна всім і дозволяє зберегти здоров’я, молодість і продовжити життя.

Необхідні для занять спортом протеїни античні атлети отримували також з м’яса кіз, корів, птахів, молочних продуктів. Важливе місце на їхньому столі займали оливкова олія і вино. Про цілющі властивості останнього люди знали ще в давнину, і навіть воліли його звичайній воді. Перші олімпійці не оминали увагою овочі, фрукти, хліб. Разом з тим, в одному з античних праць є згадка про те, що стародавнім спортсменам рекомендувалося відмовитися від мучного. Очевидно, це повинно було допомогти їм підтримувати свою фізичну форму. У наші дні багато спортсменів також дотримуються безглютенової дієти (глютен – білок, що міститься в пшениці, ячмені, житі, випічці, популярних харчових добавках). Вони вважають, що глютен сприяє набору зайвої ваги і забирає енергію.

Важливо пам’ятати!

Всі форми сироваткового протеїну можна змішувати з молоком або соком, окрім гідролізату. Після тренування краще не змішувати протеїн з соком, щоб у кров не потрапляли вуглеводи. Комплексне застосування протеїну може замінювати вам один з прийомів їжі на день.

Порада заснована на аналізі описів та відгуків покупців зі списку продукції – https://f.ua/shop/proteiny/44237-sostav_syvorotochnyj-gidrolizat/. Порада не є інструкцією до застосування.

Принципи сучасного спортивного харчування

З часів стародавніх греків спорт поповнився безліччю нових видів спорту, а програма Олімпійських ігор стала дуже різноманітною. І в міру розвитку спорту змінювалися і вимоги до спортивного харчування.

Енерговитрати сучасних спортсменів розраховуються індивідуально з урахуванням виду спорту, обсягу виконуваної роботи, статі і ваги спортсмена.

Якісний склад раціону спортсменів повинен наближатися до формули: 30% білків, 10% жирів і 60% вуглеводів.

Білки потрібні для росту і відновлення м’язових тканин. Але перевантажувати організм білками не варто, так як їх розпад в кишечнику супроводжується вивільненням великої кількості токсичних речовин. Джерелами білка є м’ясо птиці, риба, пісне червоне м’ясо, яйця, молочні продукти, хліб, крупи, бобові. У раціоні спортсмена має бути не менше 60% білків тваринного походження (на період силових і швидкісних тренувань частку тваринних білків можна збільшити до 80%).

Жири – джерело енергії і будівельний матеріал для оболонок всіх клітин організму. Основна частина жирів витрачається при виконанні повільних трудомістких рухів, на роботу серця, на підтримку постійної температури тіла. Рекомендується комбінувати рослинні і тваринні жири в пропорції 25% до 75%.

Вуглеводи – основа енергетичного метаболізму організму, на їх частку повинна припадати основна частина раціону. Щоб запобігти надмірному перетворенню вуглеводів в жири і накопиченню його у вигляді зайвих кілограмів, необхідно зменшити споживання легкозасвоюваних вуглеводів.

Для нормального обміну речовин організму потрібні вітаміни, а при інтенсивних фізичних навантаженнях рекомендується отримувати їх додатково у вигляді харчових добавок або вітамінно-мінеральних комплексів.

Спортсмени повинні вживати 2,5 л води (або більше, залежно від навантажень), так як під час тренувань вони втрачають воду через піт.

Часто спортсменам рекомендують вживати спортивні коктейлі. Ці напої складені таким чином, що протеїни, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи і біологічно активні речовини містяться в них в оптимальному співвідношенні для організму, що одержує спортивні навантаження. Спортивні коктейлі не є заміною, а доповненням до раціону харчування.

Їжа спортсмена повинна містити потрібну кількість калорій, забезпечувати організм необхідною кількістю поживних речовин і вітамінів, підвищувати силу і витривалість, сприяти ефективній витраті резервів організму, і, безумовно, не шкодити здоров’ю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ

ОГЛЯД ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ І СПОСОБІВ СХУДНЕННЯ