Іноді люди не можуть дати правильну відповідь на прості побутові питання. Щоб ви не потрапили в незручну ситуацію і не нашкодили собі, пояснюємо природу явищ, які оточують нас кожен день. Цього разу поговоримо про біль у боці при бігу: чому він виникає і як з ним впоратися.

Біль в боку при бігу – це ознака хвороби?

Найчастіше – ні. Неприємне колюче почуття в боці виникає у недосвідчених бігунів через різкий приплив крові до печінки і селезінки. В ідеалі кров повинна надходити до працюючих м’язів, але погана розминка або занадто швидкий темп сприяють її неправильному розподілу. В результаті органи черевної порожнини переповнюються кров’ю і починають тиснути на власні капсульні оболонки, в яких дуже багато нервових закінчень. Якщо кров приливає до печінки, ви відчуваєте різкий біль в правому боці, а якщо до селезінки – біль в лівому боці.

Якщо кров приливає до печінки, ви відчуваєте різкий біль в правому боці, а якщо до селезінці – в лівому.

Чому болить в боці у досвідчених спортсменів?

Якщо ви впевнені, що почали тренування правильно, але в боці все одно болить, доведеться відвідати гастроентеролога: неприємні відчуття можуть бути пов’язані з хворобами печінки і жовчних шляхів, підшлункової залози або жовчного міхура. Як правило, у таких пацієнтів біль у боці виникає в стані спокою, але посилюється під час пробіжки або інших фізичних навантажень.

Скотт Джурек

Сверхмарафонец з 1994 року. Рекордсмен США з добового бігу (266,7 км за 24 години).

Дихати потрібно животом. Технічно для цього краще дихати носом. Практикуйтеся: покладіть на живіт книгу, дихайте носом, стежте, щоб книга піднімалася і опускалася. На важких тренуваннях (пагорби або інтервали) вдихайте носом, а видихайте із зусиллям через рот. У йозі це називається «вогненним подихом».

Що робити, якщо під час бігу болить в боці?

Біль в боці говорить про те, що відтік крові від ваших внутрішніх органів не встигає за припливом. Найбільш логічним способом позбутися від болю в боці буде перепочинок. Але не потрібно зупинятися різко: організм не любить сюрпризів. Перейдіть на крок, глибоко вдихніть і видихніть, м’якими круговими рухами помасажуйте хворе місце, і вашим органам буде простіше перегнати кров, що скупчилася. Зупинившись, нахиліться вперед, втягніть живіт, а потім зробіть декілька нахилів вліво-вправо: це прибере біль.

Не потрібно зупинятися різко: організм не любить сюрпризів.

Як бігати, щоб не боліло в боку?

Три кити успішної пробіжки – правильне харчування, вірно заданий темп і синхронізація дихання з частотою кроків.

  • Не можна наїдатися безпосередньо перед тренуванням. Особливо це стосується жирної їжі і продуктів, багатих на клітковину. Вони перетравлюються довго, і можуть «кусати» вас за бік навіть через 1,5 – 2 години після їжі. Найкраще для інтенсивних фізичних навантажень підходять вуглеводи: вони швидко засвоюються і дають необхідний запас енергії.
  • На початку тренування темп бігу повинен бути помірним, і лише потім можна розігнатися. Новачки найчастіше роблять навпаки: перші пару хвилин несуться стрімголов, а потім хапаються за бік і миттєво втрачають бажання займатися спортом. Щоб розігріти організм і підготувати його до пробіжки, проведіть хорошу розминку. До слова, це захистить вас від розтягнень зв’язок і розривів сухожиль, роблячи їх більш еластичними.
  • Переривчасте прискорене дихання – ворог бігуна і одна з головних причин болю в боці. Намагайтеся робити один вдих на кожні три-чотири кроки, а видих – на два. Спочатку доведеться рахувати, але з часом ви навчитеся дихати легко і рівномірно. Якщо бігаєте в компанії з іншими, не розмовляйте. Спину тримайте прямо, щоб не здавлювати діафрагму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОСНОВНІ ТЕХНІКИ ПРАВИЛЬНОГО БІГУ

БІГ ЧИ ХОДЬБА: ЩО КРАЩЕ?