Спреї і краплі для лікування нежиті продаються без рецепта, і багато людей вважають, що їх можна використовувати в міру необхідності. Але чи так це? Відповідь залежить від типу препарату. Деякі ліки підходять для тривалого використання, але інші можуть призвести до залежності вже через кілька днів.

Залежність від назальних крапель і спреїв не є наркоманією, але вона може привести до пошкодження слизової, набряку і довгостроковій закладеності носа. У деяких випадках пацієнту може знадобитися додаткове лікування – аж до хірургічного втручання.

Щоб уникнути цієї проблеми, важливо ознайомитися з різними типами назальних спреїв і правилами їх використання.

Сольові каплі і спрей від нежиті

Немедикаментозні сольові спреї і краплі вважаються безпечними для людей будь-якого віку. Вони знімають закладеність носа і добре справляються з простудним і алергічним ринітом.

У складі сольових крапель і спреїв міститься тільки стерилізована вода і невелика кількість солі (хлориду натрію). В деякі з них можуть додавати консерванти, які перешкоджають росту цвілі і розмноження бактерій. Інших активних компонентів в них немає, тому такі препарати не викликають звикання і не мають побічних ефектів.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Стероїдні спреї і каплі в ніс

У багатьох людей слово «стероїди» асоціюється з культуризмом, але не варто плутати анаболічні стероїди для росту м’язів, і кортикостероїди, що усувають запалення і знижують гіперактивність імунної системи при алергії.

Стероїдні краплі та спреї доставляють діючу речовину безпосередньо на слизову носа, усуваючи нежить, чхання, набряклість і біль в носових пазухах. Такі ліки полегшують перебіг сінної лихоманки і можуть замінити таблетки від алергії. Їх рекомендують використовувати кожен день протягом сезону алергії. Побічні ефекти зустрічаються рідко, можуть включати кровотечу з носа і головний біль.

Найпоширеніші діючі речовини в стероїдних спреях і краплях – флутиказону пропіонат або триамцінолон ацетонід. Але деякі типи кортикостероїдів (флутиказону фуроат) при тривалому використанні можуть уповільнити ріст у дітей, тому стероїдні назальні спреї дітям дають лише за призначенням лікаря.

Назальні спреї і краплі з кортикостероїдами не викликають звикання і безпечні для використання більшості пацієнтів. Людям, яким потрібно використовувати такі ліки протягом 6 місяців і більше, слід проконсультуватися з лікарем.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Антигістамінний спрей і каплі в ніс

Антигістамінні препарати блокують гістамін – речовину, яка в активному стані викликає різні симптоми алергії: спазми гладких м’язів, кашель, розширення судин, чхання, свербіж і нежить.

Антигістамінні назальні спреї і краплі доставляють діючу речовину прямо на слизову, що іноді викликає менше побічних ефектів, ніж таблетки.

Антигістамінні краплі в ніс не викликають звикання і можуть використовуватися щодня до 12 тижнів. Ті, хто хоче застосовувати їх довше, повинні порадитися з лікарем.

Ліки від нежиті

Судинозвужувальні краплі і спреї від нежиті

Антиконгестанти (протинабрякові, судинозвужувальні назальні спреї) допомагають тимчасово звузити кровоносні судини в носі. Цей ефект відомий під назвою вазоконстрикція. Незважаючи на те, що такі ліки приносять швидке полегшення, вони не лікують ні застуди, ні алергії.

– Судинозвужувальні препарати при тривалому застосуванні виснажують слизову носоглотки, викликають атрофію нюхових нервових закінчень. Ці краплі, як, втім, і всі інші, необхідно використовувати тільки за призначенням лікаря і не більше 3 днів, – каже лор Ігор Геннадійович Образцов.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Активний інгредієнт таких назальних крапель і спреїв – оксиметазолін. При частому використанні він може викликати звикання і набряк слизової, що підвищує ризик інфекцій верхніх дихальних шляхів.

Симптоми залежності від назального спрею або крапель:

  • Ви відчуваєте закладеність носа незабаром після використання препарату.
  • Ви використовуєте судинозвужувальний спрей або краплі занадто часто, і вам здається, що ліки більше не працюють.
  • У вас є бажання використовувати спрей або краплі частіше, ніж зазначено в інструкції.
  • Ви використовуєте спрей навіть тоді, коли можете нормально дихати.

Щоб уникнути залежності і набряку слизової, алергологи і імунологи рекомендують використовувати судинозвужувальні краплі не частіше двох разів на день протягом трьох днів. Якщо ви використовуєте такі краплі для носа частіше, слід звернутися до лікаря, який перевірить слизову носа на предмет пошкодження або набряку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАКАПУВАННЯ КРАПЕЛЬ В НІС: ТЕ, ПРО ЩО ВИ МОЖЕТЕ НЕ ЗНАТИ